Audio žurnalas
. PDF
2025    05    07

Meno kritikos apdovanojimai: trumpasis pretendentų sąrašas

artnews.lt

Jau trečius metus Šiuolaikinio meno centras (ŠMC), Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija (NDG) ir skaitmeninis šiuolaikinio meno žurnalas „Artnews.lt“ rengia Meno kritikos apdovanojimus. Simboliška, kad šiemet trumpojo pretendentų sąrašo paskelbimas ir apžvalga apie kelią iki jo sudarymo sutampa su Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena, minima gegužės 7-ąją.

Meno kritikos skaitytojai, klausytojai, žiūrovai, redaktoriai, leidėjai ir visi, besidomintys vizualaus meno kritika, šią žiemą buvo kviečiami apdovanojimui nominuoti savo mėgstamiausius 2024 metais publikuotus tekstus, laidas, knygas ir kitas iniciatyvas. Iš viso sulaukta 204 pasiūlymų, kurie kovo mėnesį buvo perduoti Meno kritikos apdovanojimų komisijai. Ją šiemet sudaro rašytoja Vaiva Grainytė, meno kritikė Ieva Gražytė, menotyrininkė Agnė Narušytė, kuratorius Audrius Pocius ir literatūrologas Saulius Vasiliauskas.

Meno Kritikos Apdovanojimų organizatorių komanda. Fot. Audrius Solominas

Matydama visą šių metų pretendentų į apdovanojimus spektrą, komisija pateikė įžvalgas apie keturias apdovanojimų kategorijas.

2024 metai Lietuvos vizualaus meno scenai atnešė institucinių permainų ir paskatino menininkus, kuratorius bei kritikus permąstyti savo kultūrinį, visuomeninį ir socioekonominį vaidmenį. Taip pat išryškėjo kūrėjų politinio angažuotumo ir kritinės pozicijos svarba tebesitęsiančių geopolitinių, ekologinių ir technologinių iššūkių akivaizdoje. Šios tendencijos galbūt būtų likusios tik abstrakčiomis nuojautomis, jei ne TRUMPOSIOS FORMOS kategorijai nominuotų tekstų visuma. Tarp daugiau nei šimto recenzijų, komentarų ir esė atsiskleidė meno lauko įtampos, lūkesčiai ir pozicijos, išsakytos tiek gerai pažįstamų, tiek naujų autorių.

Jei šios kategorijos tekstus laikytume Lietuvos meno scenos agora, daugiabalsiškumu kuriančia dinamišką viešąją erdvę, tai ILGOSIOS FORMOS kategorijos leidiniai ir laidų ciklai byloja apie siekį reflektuoti šios erdvės kompleksiškumą, keliant klausimus iš daugiaperspektyvių (meno) istorijos ir ateities pozicijų. Gausybė 2024 metais išleistų parodų katalogų ir knygų savo aktualumu bei turiniu ne tik liudija turtingą ir intriguojantį Lietuvos kultūrinį gyvenimą, bet ir aktyviai kuria polemišką diskursą apie tai, kaip nauju žvilgsniu žvelgti į praeitį, nesisavinant paveldo, neišsižadant savitumo išlikti atviriems kismui.  Komisijai rūpėjo atkreipti dėmesį į skirtingas, tačiau nuoseklias kritikos rūšis, kurioms būdingas net tik ekspertiškumas ir gebėjimas kurti įtaigias įžvalgas, bet ir poetiški pasakojimai, asmeniniai išgyvenimai bei refleksijos.

Ypatingai gausus šiemet yra MENININK(I)Ų IR KURATORIŲ TEKSTŲ sąrašas. Šioje mažiau įpareigojančio formato kategorijoje asmeniškų, individualių tekstų gretas papildo kuratorių, meninink(i)ų bei šiuolaikinių technologijų bendrakūryba.

Tuo tarpu METŲ REIŠKINIAI – tai įvykiai, išeinantys už meno lauko ribų arba jas praplečiantys. Skirtingomis formomis jie neretai atkreipia dėmesį į brutalią meninę, politinę ir asmeninę tikrovę bei galimybę kurti pokytį, kuris prasideda nuo gebėjimo reflektuoti, kritikuoti, solidarizuotis ir imtis nepatogių veiksmų siekiant meno lauko gerovės.

Trečiųjų Meno kritikos apdovanojimų laureatės ir laureatai iš trumpojo sąrašo bus paskelbti gegužės 29 d. ŠMC vyksiančio šventinio vakaro metu. Jiems bus skirtos piniginės 1000 eurų vertės premijos bei viena papildoma 500 eurų stipendija, kurią įsteigė projekto partneris – MO muziejus.

Į apdovanojimus pretenduoja (pretendentai išvardyti abėcėlės tvarka):

TRUMPOJI FORMA

ILGOJI FORMA

MENININK(I)Ų IR KURATORIŲ TEKSTAI

METŲ REIŠKINYS

  • MONIKA GIMBUTAITĖ už kultūros politikos komentarus portale „15min.lt
  • VILNIAUS DAILĖS AKADEMIJOS STUDENTŲ SOLIDARUMO INICIATYVA prieš cenzūrą Nidos meno kolonijos parodos „Resonance Beyond Escape: Qworkaholics Anonymous III“ atveju
  • DARIUS ŽIŪRA už knygą „Diseris“. Kitos knygos, 2024