„Jaunojo dizainerio prizas 2025“: konkurso nugalėtojus rinks tarptautiniai dizaino ekspertai
artnews.lt
Baigiantis pateiktų paraiškų vertinimui, konkurso organizatoriai – Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras – pristato ekspertus, vertinančius šių metų dalyvių darbus. „Šiemet sulaukėme daugiausiai paraiškų per visą konkurso istoriją. Džiaugiamės, kad konkursas išlieka aktualus, nuosekliai auga ir pasiekia jaunųjų dizainerių auditoriją. Tarptautinei komisijai teko ne tik didelis iššūkis, bet ir privilegija pajausti naujos Lietuvos dizainerių kartos pulsą“, – dalinasi konkurso kuratorė Daina Eičaitė.
Konkursui pateiktos 99 studentų paraiškos, kurios pasiskirstė penkiose dizaino krypčių kategorijose: mados dizainas (27 paraiškos), komunikacijos dizainas (25 paraiškos), dizaino tyrimai (22 paraiškos), produkto dizainas (17 paraiškų) ir interjero dizainas (8 paraiškos).
Premijai taip pat nominuoti ir du dėstytojai – aukštosios mokyklos buvo kviečiamos siūlyti po vieną kandidatą, kurio pastarųjų penkerių metų dizaino praktikos aktyvumas, pedagoginė veikla ir indėlis į dizaino disciplinos populiarinimą prisideda prie jaunųjų talentų ugdymo bei šiuolaikinės Lietuvos dizaino industrijos vystymo.
Visų kategorijų nugalėtojai bus paskelbti 2025 m. rugsėjo 4 d. Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje iškilmingos ceremonijos ir parodos atidarymo metu bei apdovanoti 1000 Eur premijomis, diplomais ir rėmėjų prizais.
Paraiškų vertinimo procesas ir kriterijai
Kaip jau įprasta, konkursui pateiktus darbus vertino nepriklausoma tarptautinė komisija. Šiemet ją sudaro įvairiapusę patirtį turintys dizaino profesionalai, veikiantys skirtingose srityse – nuo mados, produkto ir komunikacijos dizaino iki architektūros bei dizaino tyrimų. Komisijos nariai aktyviai dirba tiek akademinėje, tiek praktinėje srityje, o jų veikloje svarbų vaidmenį užima tvarumo, socialinės atsakomybės ir novatoriško mąstymo principai.
Projektai buvo vertinami pagal aktualumo, inovatyvumo, estetikos, funkcionalumo ir realizacijos kokybės kriterijus. Pirmiausia, komisija išrinko konkurso nominantus – 15 didžiausią potencialą turinčių projektų, kurie rugsėjo mėnesį bus eksponuojami konkurso parodoje Taikomosios dailės ir dizaino muziejuje (LNDM) Vilniuje. Antrasis vertinimo etapas vyks gyvai prieš atidarant parodą. Nominuoti dizaineriai komisijai pristatys savo darbus, pasakodami apie kūrybinį procesą ir sprendimus, o ekspertai, įvertinę projektus ekspozicijoje, išrinks konkurso nugalėtojus – po vieną laureatą kiekvienoje kategorijoje.
Kviečiame susipažinti su šių metų komisija
Produkto dizaino atstovas – Vinay Bhijantri
Vinay yra „Accenture – Industry X Industrial Design“ vyresnysis tvarumo konsultantas, įgijęs inžinerinį išsilavinimą ir turintis daugiau nei šešerių metų patirtį žiedinės ekonomikos strategijų kūrimo srityje. Vinay padeda pasaulinėms įmonėms iš naujo permąstyti produktus bei pritaikyti sistemas žiediniam naudojimui – projektuoti taisymui, atnaujinimui ir atkūrimui. Derindamas technologines žinias ir dizaino metodikas, Vinay kompleksiškas idėjas paverčia įgyvendinamais sprendimais, naudodamas tokius įrankius kaip gyvavimo ciklo vertinimas, greitas prototipų kūrimas ir žiediškumas. Jo nuomone, žiedinis dizainas – tai lankstumo ir patvarumo kūrimas gamybos, vartojimo ir utilizavimo procesuose.
Komunikacijos dizaino atstovas – Marco Ferarri
Marco Ferarri – dizaineris, tarpdisciplininės tyrimų ir dizaino studijos „Studio Folder“ vienas iš įkūrėjų. 2012 m. kartu su Elisa Pasqual Milane įkurtoje studijoje Marco dirba tiek su kultūros ir meno sričių užsakymais, tiek vysto nepriklausomus tyrimų projektus, nagrinėjančius geografinės erdvės duomenų politiką ir vizualizaciją. 2019 m. studija kartu su „Columbia Books on Architecture and the City“ ir „ZKM Karlsruhe“ išleido leidinį „A Moving Border. Alpine Cartographies of Climate Change“, paremtą ilgalaikiu studijos tyrimu „Italian Limes“.
Marco Ferrari taip pat yra informacijos dizaino kurso vadovas Eindhoveno dizaino akademijoje bei vizituojantis lektorius Kolumbijos universiteto architektūros aukštojoje mokykloje ir Karališkajame menų koledže Londone.
Mados dizaino atstovas – Michael Kampe
Michael Kampe yra Antverpeno Karališkosios dailės akademijos absolventas, šiuo metu dirbantis dizaino ir vadybos profesoriumi AMD mados ir dizaino akademijoje Diuseldorfe bei kūrybos direktoriumi mados pramonėje. Turėdamas daugiau nei 15 metų patirtį, drąsią kūrybą jis derina su strateginiu planavimu. Jo aistra – kūrybiškai pasakoti istorijas ir kurti vartotojui skirtus produktus. Žinomas dėl gebėjimo įkvėpti ir vadovauti, Michael įgyvendina koncepcijas ir idėjas – ten, kur vaizduotė susitinka su ketinimais, o dizainas – su kryptimi. Skaitydamas paskaitas ir mentoriaudamas, jis būsimuosius talentus įgalina kurti ir ugdo naują mados dizainerių bei lyderių kartą.
Interjero dizaino atstovė – Jolanta Starzak
Jolanta Starzak yra architektė, urbanistė, dėstytoja ir Varšuvos SWPS universiteto „School of Form“ Dizaino fakulteto Dizaino katedros vedėja. Kartu su Dawidu Strębickiu ji įkūrė architektūros studiją „Atelier Starzak Strebicki“, kuri rengia interjero, architektūros, urbanistikos ir tyrimų projektus. Studija daugiausia dėmesio skiria įvairialypei projektavimo veiklai bei specializuojasi visuomeninių pastatų (mokyklų, vaikų darželių, viešųjų erdvių) projektavime. 2016 m. studija dalyvavo 15-ojoje tarptautinėje Venecijos architektūros bienalėje kaip Belgijos paviljono dalis.
Dizaino tyrimų atstovė – Meret Wacker
Meret Wacker yra produktų dizainerė ir Ciuriche įsikūrusios dizaino studijos „FOND Design“ bendrasavininkė. 2020 m. ji baigė pramoninio dizaino studijas Bazelio meno ir dizaino akademijoje. Studijų metu vadovavo „Swissloop“ dizaino komandai, kuri laimėjo „SpaceX“ inovacijų apdovanojimą kasmetiniame „Hyperloop“ konkurse. Jos baigiamasis darbas – įtraukiantis edukacinis robotų rinkinys paaugliams – pelnė keletą tarptautinių dizaino apdovanojimų. Baigusi studijas, Meret dirbo mokslo asistente Bazelio meno ir dizaino akademijoje. Prie „FOND Design“ komandos ji prisijungė 2021 m., o 2024 m. tapo partnere. Meret taip pat yra Šveicarijos dizaino asociacijos narė.
Konkurso organizatorius: Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras
Konkursą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba
Informacinis partneris: LRT
Konkurso partneriai: Taikomosios dailės ir dizaino muziejus (LNDM), Panevėžio miesto dailės galerija, Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras, Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba, Intelektine.lt, Žurnalas „Centras“
Konkurso rėmėjai: Nordcurrent, Jung, Fiskars