Zinkevičiaus albumo „Kareivio dienoraštis“ pristatymas MintVinetu knygyne

2014 m. rugsėjo 8 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
57 A

Rugsėjo 10 d., trečiadienį, 18 val. MintVinetu knygyne (Šv. Ignoto 16/10, Vilnius) vyks Gintaro Zinkevičiaus albumo „Kareivio dienoraštis“  pristatymas. Jame dalyvaus Agnė Narušytė, Jurij Dobriakov, Ričardas Šileika ir Gintaras Zinkevičius.

„Kareivio dienoraštis“ – tai ironiška sovietinėje kariuomenėje tarnavusių kareivių pačių pasidarytų prisiminimų albumų, armijoje uždraustų „dembelių“, imitacija. Menininko sudarytas „albumas“ sąmoningai naiviai, „klišai“ ir buitiškai vaizdais ir žodiniais komentarais pasakoja apie jo tarnybą sovietų kariuomenėje 1983–1985 metais. Pasak menotyrininkės Agnės Narušytės, „Oficialiai uždrausto daikto kūrimo pavojai, primestinė draugystė ir netikras patriotizmas, naivi nekaltybė, paprastumas ir brutalaus meno grubumas buvo jo performansas. Bet visi „ingredientai“ buvo sumaišyti taip, kad atskleistų tai, ko tradiciniame albume nesimato.“  Jame atsiskleidžia nepakeliamai sustingęs laikas laukiant demobilizacijos, beprasmiškos pratybos, tuščia ideologinė retorika ir nuolat su žiaurumu besivaržantis komiškumas. Kaip teigia pats autorius, „Norėjau parodyti vaizdus apie žmogaus savijautą laike. Apie tai, kaip atrodo jaunas, dvidešimties metų žmogus, įspraustas į tikrovę, kuri šiaip jau žmogui yra visiškai nenatūrali, nenormali, bet kurioje jis yra ir turi būti. Norėjau pasakyt, kad kuo patirtis skirtingesnė, tuo ji vertingesnė.“  Tai tikrų prisiminimų tikro albumo imitacija. Vieniems ji primena patirtį, kurią tikrieji „dembeliai“ siekė ištrinti, kitiems – nesamą patirtį, kurios geriau neįgyti.
Knygoje galima rasti Agnės Narušytės tekstą, įvelkantį albumą į istorinį ir socio-kultūrinį kontekstą, bei paties menininko Gintaro Zinkevičiaus žodžius, pratęsiančius albume „priklijuotas“ 118 nuotraukų ir jų komentarus.

 

Atsakydamas į Malvinos Jelinskaitės klausimus  Gintaras apibūdina tada dar tik išleisimą albumą:
„Istorinė knyga. Daugybė žmonių Armijoj nebuvo ir, ačiū Dievui, nebebus, o žmonės kažkokiose neįmanomose aplinkybėse visada atsidurs, buvo ir bus. Tai ne noras šokiruoti ar parodyti, kaip ten iš tikrųjų būdavo. Nieko specialiai neparodijavau, nieko nešiurpinau, nieko tyčia nejuokinau, nieko nejuodinau. Tiesiog pasirinkau bendražmogišką vardiklį, ir atsakiau į man rūpimus klausimus: kaip jaučiasi žmogus tokioj vietoj, tokiom aplinkybėm.“

Albumą „Kareivio dienoraštis“ bus galima įsigyti pristatymo metu bei internetiniame meno leidinių knygyne www.artbooks.lt

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *