Audio žurnalas
. PDF
2025    07    03

Nemokami renginiai Bėgių parko angare: prasidėjo festivalis „Gilios upės tyliai plaukia 2025“

artnews.lt
Stukas Studio nuotrauka

Liepos 1-osios vakarą Bėgių parke aidėjo ne tik pravažiuojantys traukiniai, bet ir žiūrovų šurmulys bei filmo garso takelis — čia prasidėjo šeštasis kultūrinių renginių ciklas „Gilios upės tyliai plaukia 2025“, organizuojamas medijų edukacijos ir tyrimų centro „Meno avilys“. Nors Bėgių parko angaras daugeliui Vilniaus gyventojų dar nebuvo pažįstamas, į projekto atidarymą susirinko daugiau nei 250 žiūrovų. Iki rugpjūčio 7 d. šioje naujai įveiklintoje Vilniaus erdvėje įvyks 18 nemokamų renginių: filmų peržiūros, koncertai, radijo laidos perklausa, teatralizuotas pasirodymas, diskusijos bei pokalbiai su menininkėmis (-ais).

Atidarymo vakarą pradėjo programos vadovės Onos Kotrynos Dikavičiūtės ir partnerių programos kuratorės Martynos Ratnik sveikinimo žodis. Festivalio organizatorės pabrėžė, kad jau 6-ąjį kartą vykstančio kultūrinio projekto ašimi tapo bendradarbiavimas su vietinėmis kultūros ir aktyvizmo organizacijomis — prie „Gilios upės tyliai plaukia“ programos prisideda net 15 partnerių, kurių renginius vienija kintančių erdvių ir (ne)laisvės jose judėti tema. Tuo tarpu „Meno avilio“ kuruotoje programoje bus rodomi 5 archyviniai, restauruoti ir retai rodyti filmai, išryškinantys būdus subtiliai ar radikaliai atsiimti veikimo laisvę visuomeninių, politinių ir asmeninių suvaržymų akivaizdoje. Vienas iš jų — čekų režisieriaus Jiří Menzel 1966 m. filmas „Ypatingai sekami traukiniai“ — tapo šių metų festivalio atidarymo filmu. Jis pasirinktas neatsitiktinai: šiemet „Meno avilys“ mini 20-ąjį gimtadienį, o „Ypatingai sekami traukiniai“ buvo rodomas per pirmąjį „Meno avilio“ kino po atviru dangumi seansą.

Filmą „Ypatingai sekami traukiniai“ pristatė „Meno avilio“ įkūrėjos: kino edukatorė Gintė Žulytė ir kultūros istorikė bei medijų tyrinėtoja dr. Lina Kaminskaitė-Jančorienė. Įkūrėjos žiūrovams pasakojo apie organizacijos įkūrimo istoriją: pasak jų, „Meno avilys“ susikūrė iš troškimo rodyti kiną po atviru dangumi, tad Lietuvoje jie tai padarė pirmieji. G. Žulytė ir L. Kaminskaitė-Jančorienė dėkojo kino kritikei Živilei Pipinytei, padėjusiai sudaryti pirmojo „Meno avilio“ seanso programą, programos vadovei Onai Kotrynai Dikavičiūtei, tęsiančiai šią misiją po 20 metų, bei dabartinei organizacijos komandai.

Stukas Studio nuotrauka

Festivalio atidarymo filmas „Ypatingai sekami traukiniai“ — tai santūrus ir tamsaus humoro kupinas pasakojimas apie jauno ir nepatyrusio Milošo Hrmos, Antrojo pasaulinio karo pabaigoje dirbančio stoties sargu centrinėje Bohemijoje, brendimą. Po kuklia stoties aplinka slypi gilūs apmąstymai apie asmeninę autonomiją ir pasipriešinimą priespaudos sistemoms – tiek politinėms, tiek asmeninėms. Filmo režisierius J. Menzelis subtiliai derina melancholiją su satyra, kurdamas žmogišką, jautrų ir paradoksaliai šviesų pasakojimą apie pirmąsias meiles ir gyvenimą šalia karo. 

Likusioje vasaros programoje dar laukia 17 seansų, įskaitant partnerių renginius, kuriuos organizuos: NVO „Architektūros fondas“, kino leidybos kompanija „Taip toliau“, „Skalvijos“ kino centras, bendruomenės radijas „Radio Vilnius“ ir radijo laida „Blissfully Yours“, edukacinis kino projektas „Jaunieji programeriai“, kino klubas „Cinézine“ ir migrantų teisių NVO „Sienos Grupė“, Nacionalinis mokinių kino festivalis „Aurora“ ir „Skalvijos“ kino akademija, Vilniaus queer festivalis „Kreivės“ ir LGBT+ bendruomenės projektas „Vaivorykštės miuziklas“, žanrinio bei kultinio kino renginių serija „Mondo Bizarro“, ŠMC meno ir kultūros erdvė Sapiegų rūmai, analoginio kino kolektyvas „Baltic Analog Lab“ (Latvija), trumpametražio kino festivalis „Valga Hot Shorts“ (Estija).

Susipažinti su renginio programa galite „Meno avilio“ internetinėje svetainėje ir socialiniuose tinkluose.

Renginį finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos kino centras, Lietuvos kultūros taryba.