Audio žurnalas
. PDF
2025    07    03

Ukrainiečių jaunimas pristatė trumpametražių filmų instaliaciją „Kauno dienoraščiai“

artnews.lt
Instaliacijos KAUNO DIENORAŠČIAI atidarymas (nuotr. Vytis Mantrimas / Artscape)

Kaip kamera gali būti naudojama realybei tyrinėti ir prasmei perteikti? Kaip ji gali tapti priemone pasauliui, kitiems ir sau tyrinėti? Tai dalis klausimų, keliamų menų agentūros „Artscape“ ir Goethe’s instituto inicijuotoje instaliacijoje „Kauno dienoraščiai“, kuri trečiadienio vakarą atidaryta Kauno menininkų namuose.

Instaliacijoje „Kauno dienoraščiai“ pristatomus filmus sukūrė jaunimas iš Ukrainos, gyvenantis Kaune. 16–18 metų paaugliai šiuo metu laikinai gyvena vaikų gerovės centre „Pastogė“. Jie čia atvyko dar 2022–2023 m. iš Vinycios, Kyjivo ir Chersono miestų.

Instaliacijos KAUNO DIENORAŠČIAI atidarymas (nuotr. Vytis Mantrimas / Artscape)

Per „Artscape“ edukatoriaus ir kino kūrėjo Francesco Rufini vedamas dirbtuves ir filmavimo praktines sesijas dalyviai gilinosi į kino pagrindus ir kūrybines galimybes, tyrinėjo kamerą kaip įrankį pasakoti ir realybei įprasminti. Pasitelkdami savo idėjas ir pomėgius, jaunuoliai sukūrė du trumpametražius filmus apie Kauną ir čia jiems svarbias vietas.

Nemokama instaliacija, atvira visiems lankytojams, veiks iki liepos 31 d. Kauno menininkų namuose.

„Džiaugiuosi, kad su dar viena iniciatyva grįžtam pas „Pastogės“ jaunimą. Kamera yra puikus įrankis didinti kūrybiškumą ir medijų raštingumą. Sukurti filmai – raktas į šių jaunų žmonių pasaulį, leidžiantis pamatyti, kaip jie mato mus, kas jiems svarbu. Filmuose aplinką galime pamatyti kiek kitaip, jaunų žmonių iš Ukrainos akimis“, – sako menų agentūros „Artscape“ vadovė ir įkūrėja Aistė Ulubey.

Instaliacijos KAUNO DIENORAŠČIAI atidarymas (nuotr. Vytis Mantrimas / Artscape)

„Mūsų projektas „Perspectives“ pabrėžia istorijas iš Europos ir apie Europą. Jos atspindi šiandienos kompleksines realijas, kurios yra pasakojamos per daugelio balsų ir požiūrių prizmę. Tai – apie vietinių istorijų rinkimą ir dalijimąsi jomis, pabrėžiant balsus ir požiūrius, kurie dažnai būna mažiau matomi kasdienėje viešojoje erdvėje. Su instaliacija „Kauno dienoraščiai“ kviečiame žmones pažvelgti į Kauną jaunimo iš Ukrainos akimis, pamatyti naują ir jautrų požiūrį. Tai taip pat kvietimas apmąstyti, kaip menas – šiuo atveju kinas – gali tapti būdu tyrinėti tiek mūsų pačių, tiek kitų pasaulius ir suartinti mus“, – sako Goethe’s instituto Lietuvoje direktorė Anna Maria Strauß.

Pirmasis filmas „Laisvės alėja“ tyrinėja vaikščiojimo šia miesto širdimi patirtį – vietą, kuri simbolizuoja laisvę, judėjimą ir mintis, sklindančias per miestą.

Antrasis filmas „Suoliukas“ pasakoja apie asmeninį pokalbį parke, kuris tampa prieglobsčiu, saugia vieta ir susijungimo tašku. Tai istorija apie ryšį ir atradimus, pasiekiamus per paprastą vietą, kuri turi ypatingą reikšmę paauglių gyvenimuose.

Instaliacijos KAUNO DIENORAŠČIAI atidarymas (nuotr. Vytis Mantrimas / Artscape)

Kauno dienoraščių“ idėja buvo suteikti dalyviams pagrindinius kino kūrimo įrankius ir laisvę filmuoti bei išreikšti tai, ką jie nori. Svarbiausia buvo sukurti bendradarbiavimo aplinką ir užtikrinti, kad dirbtuvės būtų naudingos. Buvo nuostabu matyti, kaip jie dirbo kartu ir skatino vieni kitus viso kūrybinio proceso metu. Instaliacija – tai būdas pasidalinti šiais požiūriais su kitais, pakviesti žmones pamatyti ir patirti miestą jaunuolių akimis“, – sako „Artscape“ edukatorius ir kino kūrėjas Francesco Rufini.

Ši instaliacija ne tik pristato filmų kūrimo procesą, bet ir rodo, kad kino kalba gali tapti priemone jaunuolių patirtims, pasakojimams ir emocijoms atskleisti. Menų agentūra „Artscape“ jau daugiau nei 10 metų vykdo įtraukties programas tūkstančiams pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų.

„Kauno dienoraščiai“ – dalis renginių ciklo „Balsas pokyčiams“, kurį inicijuoja menų agentūra „Artscape“ ir Goethe’s institutas. „Kauno dienoraščiai“ partneriai: Kauno menininkų namai, vaikų gerovės centras „Pastogė“.

Instaliacijos KAUNO DIENORAŠČIAI atidarymas (nuotr. Vytis Mantrimas / Artscape)

Pirmojoje šio ciklo dalyje buvo pristatyta paroda Pabradėje, įkvėpta Pabradės priėmimo centre gyvenančių pabėgėlių ir prieglobsčio prašytojų istorijų.

Kūrybinė komanda

Filmus kūrė Adriana Popadiuk, Anastasiia Zubenko, Anastasiia Yankevych, Zahar Sychevskyi, Yuliia Hrishchenko, Illia Avdieiev, Hanna Solomshenko, Ruslan Bohdonov. Montažas – Francesco Rufini.

Instaliacijos dizainas: TAKTAK Architektūra+Scenografija + WAS•IS•DAS.

Prodiuserė – Dominyka Vaičekauskaitė. 

Tekstų autorius – Francesco Rufini. 

Tekstų redaktorė – Agnė Šy. 

Komunikacija – Agnė Šy. 

Dizaineris – Nikolaj Urencev.

Subtitrų vertėja – Khrystyna Bakhurska.

Renginių ciklas „Balsas pokyčiams“ yra projekto PERSPECTIVES dalis, kuris yra iš dalies finansuojamas Europos Sąjungos. PERSPECTIVES projektą įgyvendina Goethe’s institutas, bendradarbiaudamas su partneriais. Ciklo partnerė – menų agentūra „Artscape“.