Venecijos meno bienalėje Lietuvą pristatys Dainiaus Liškevičiaus projektas „Muziejus“

2014 m. gegužės 7 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
fragmentas_DSC0382_small

Lietuvos kultūros tarybos ekspertai konkurse atrinko, kad Lietuvą 56-oje tarptautinėje Venecijos meno bienalėje 2015 metais pristatys Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos komandos (dr. Vytautas Michelkevičius, Rasa Antanavičiūtė ir Daina Pupkevičiūtė) parengtas menininko Dainiaus Liškevičiaus (g. 1970 Kaune) projektas „Muziejus“.

„Muziejus“ – tai ilgametis tęstinis menininko tyrimas, susidedantis iš meno kūrinių bei sukolekcionuotų idėjų ir artefaktų iš sovietmečio bei šiuolaikinės kultūros. Dainius Liškevičius su subtiliu humoro jausmu interpretuoja neseną kolektyvinę sovietmečio istoriją ir ją perkuria iš individualaus sukonstruoto fikcinio menininko kūrėjo perspektyvos, įterpdamas autobiografinių motyvų.

Menininkas sugeba atverti komplikuotas Lietuvos politinės, socialinės ir kultūrinės istorijos duris, atskleisdamas suasmenintą intriguojantį pasakojimą apie revoliucines 1960-1980-ųjų asmenybes: paskutinį Lietuvos partizaną Antaną Kraujelį, disidentą Romą Kalantą ir Bronių Maigį, 1985-aisiais apniokojusį Rembranto paveikslą „Danaja“ (1636 m.) Ermitažo muziejuje Sankt Peterburge.

Projekto kuratorius dr. Vytautas Michelkevičius teigia, kad „Venecijoje „Muziejus“ įsilietų į tarptautinį meno lauką, „muziejinį“ miesto kontekstą ir į jau „muziejiniais“ tapusių Nacionalinių paviljonų kaimynystę bei užmegztų su jais dialogą kaip kosmopolitiškas mažos valstybės meno ir protesto muziejus per menininko mikroistoriją, pasakojantis makroistoriją. Be to, „Muziejus“ bus patrauklus ir platesnei Lietuvos ir užsienio auditorijai, nes žaismingai nagrinėja patriotiškumą, kultūrinę izoliaciją ir Vakarų vertybių paiešką sovietmečio Lietuvoje, įtraukdamas į pasakojimą tokius veikėjus kaip Jeanas Paulas Sartre’as ir kiti.“

Laimėjusio projekto pagrindu bus rengiama Lietuvos ekspozicija 56-oje Venecijos šiuolaikinio meno bienalėje 2015 metų gegužės-lapkričio mėnesiais, kur greta daugiau kaip 80 valstybių nacionalinių paviljonų vyks ir kuruota tarptautinė teminė paroda. Šįkart jos kuratoriumi bus pasaulyje žymus meno kritikas Okwui Enwezor (g. 1963 m. Nigerijoje).

Kas dvejus metus vykstanti tarptautinė Venecijos bienalė laikoma prestižiškiausia šiuolaikinio meno paroda pasaulyje. Pirmąsyk ji surengta 1895 metais. Lietuva Venecijos bienalėje dalyvauja nuo 1999 metų. 2015 metais ji joje dalyvaus devintą kartą.

Artimiausiu metu bus surengta spaudos konferencija ir naujos Dainiaus Liškevičiaus knygos „Muziejus“ pristatymas.

Vilniaus dailės akademija greta edukacinės veiklos kasmet surengia keliasdešimt parodų Lietuvoje ir užsienyje. Jos padalinys Nidos meno kolonija kasmet priima apie 50 užsienio menininkų į rezidencijas ir išsiunčia po keletą Lietuvos menininkų į užsienio rezidencijas ir parodas.

Iliustracijoje: Dainiaus Liškevičiaus “Muziejus” Leipcigo šiuolaikinio meno muziejuje 2013. Fotografas Sebastian Schroeder.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *