Sostinės galerijoje „Kunstkamera“ – paroda „Dubito“: originalas abejotinas falsifikatas

2022 m. 12 sausio d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Kur dėti kablelį, kai menotyrininkas ar meno vertintojas susiduria su abejonėmis? Ar ši problema yra dažna meno rinkoje? Kokios jos apraiškos Lietuvoje? Kaip atskirti tai, kas tikra, nuo to, kas abejotina? Apie tai šiandien sostinės galerijoje kalbėjosi Vilniaus aukciono namų vadovė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė, aukščiausios kvalifikacijos kategorijos restauravimo technologijų specialistas, „Meno kūrinių tyrimai“ vadovas Rapolas Vedrickas ir Kultūros paveldo departamento Vidaus kontrolės ir prevencijos skyriaus vyr. specialistas Remigijus Grėbliūnas.

Neatsitiktinai: taip buvo pristatyta ne tik opi meno rinkos problema, tačiau ir paroda „Dubito“, kuri sostinės meno galerijoje „Kunstkamera“ veiks iki sausio 31 dienos.

Dubito – tai lotynų kalbos žodis, išreiškiantis abejonę. Mes nieko kategoriškai neteigiame. Nieko kategoriškai neneigiame. Bet norime pristatyti opią meno rinkos problemą, kuri jau demonstruoja savo apraiškas ir Lietuvos meno rinkoje: galimai falsifikuotų meno kūrinių faktus“, – sako menotyrininkė dr. Simona Skaisgirytė-Makselienė.

Iš viso parodoje pristatoma daugiau kaip 60 fotografijų, kuriose užfiksuoti tiek tipiniai, tiek įdomiausi menotyrininkams abejonių sukėlusių meno kūrinių atvejai. O jų yra įvairių: sąmoningos kito autoriaus kūrinio ar stilistikos klastotės, svetimu parašu pasirašyti egzistuojantys meno kūriniai, tyčia ar netyčia nuroyta neteisinga atributacija ir pan.

Pasak dr. S. Skaisgirytės-Makselienės, šia paroda nesiekiama ko nors demaskuoti, jos tikslas – iškelti opią problemą, kuri jau egzistuoja net ir mažoje Lietuvos meno rinkoje ne vienerius metus. „Čia bus rodomos fotografijos tų darbų, kurie aukcionieriams, galerininkams, antikvarams, kultūros paveldo specialistams, net ir kolekcionieriams ar meno žinovams yra sukėlę abejonių dėl autentiškumo ar atribucijos. Už surinktus pavyzdžius dėkodama visiems savo kolegoms, neabejoju, kad tik viešindami juos, kartu analizuodami ir dalindamiesi patirtimi savo profesinėje veikloje išvengsime susidūrimo su falsifikuotais meno kūriniais. Bet faktas yra toks, kad jie cirkuliuoja meno rinkoje ir bando mūsų budrumą, jų istorijos tikrai įdomios, bet kaip jos pasibaigia – mums nėra žinoma ir sunku nuspėti“, – sako ji.

Parodos „Dubito“ organizatoriai nėra kategoriški: gali būti, kad ekspozicijoje bus fotografijos ir tų darbų, kurie yra tikrai sukurti deklaruojamų autorių. Tačiau tikslas – padidinti meno rinkos budrumą, o tuos, kurie dažnai esti patys talentingi, tačiau ryžtasi padirbinėti kitų autorių kūrinius, paskatinti eiti savo autentiškos kūrybos keliu.

Sostinės galerijoje „Kunstakamera“ surengta galimai falsifikuotų ar abejonių sukėlusių meno kūrinių fotografijų paroda „Dubito“ veiks iki sausio 31 dienos. Ją apžiūrėtibus galima su lankytojo bilietu (kaina – 5 Eur).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *