.
2013    10    21

Škotijoje tęsiasi Lietuvos fotografijos sezonas

artnews.lt

015_Irvine_Art_Center_atidarymo akimirkos_015

Škotijoje tęsiasi Lietuvos fotografijos sezonas – spalio 19-20 dienomis atidarytos net trys parodos: Poetiniai dokumentai – menas ir poezija Lietuvos fotografijojeStreet Level Photoworks galerijoje Glazge, LT Pinhole fotografija ir Kauno gatvės fotografija Harbour Arts Centre, Irvine. Parodų atidarymuose ir pristatymuose dalyvavo šeši Lietuvos menininkai ir kuratoriai: Gintaras Česonis, Eglė Deltuvaitė, Arūnas Kulikauskas, Ieva Mazūraitė Novickienė, Romualdas Požerskis ir Petras Saulėnas bei Lietuvos kultūros atašė Jungtinėje Karalystėje Rita Valiukonytė. Atidarymo proga Glazgo universiteto lietuvių studentų choras pristatė nuotaikingą muzikinę programą.

Šis fotografijos parodų ciklas, vienas didžiausių iki šiol kada nors pristatytų Didžiojoje Britanijoje, suteiks unikalią galimybę Škotijos publikai susipažinti su dinamiška Lietuvos fotografijos meno kultūra ir istorija. Šis projektas yra svarbi Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai kultūrinės programos Jungtinėje Karalystėje dalis. Parodų organizatoriai: Street Level Photoworks galerija ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyrius. Projektą remia LR Kultūros ministerija ir LR ambasada Jungtinėje Karalystėje.

Projekto iniciatorius Street Level Photoworks galerijos direktorius Malcolmas Dicksonas, mano, jog įvairi ir gyvybinga Lietuvos fotografijos kultūra gali praturtinti ir praplėsti meninį škotų akiratį: “Mūsų organizuota pirmoji Rimaldo Vikšraičio paroda 2010-tais metais, susilaukė didelio vietinės publikos dėmesio savo griežtu ir atviru žvilgsniu į nykstančio lietuviško kaimo aspektus. Naujasis fotografijos sezonas supažindina su įvairesne Lietuvos fotografijos praktika, kuri jau dabar susilaukė didelio susidomėjimo programoje dalyvaujančių galerijų tarpe. Lietuvos fotografija čia yra patraukli savo istorijomis, kurios yra artimos ir suprantamos vietinei publikai. Mūsų bendradarbiavimas su Lietuvos fotografais tęsis ir toliau, taip pat kaip ir planai supažindinti Lietuvos publiką su Škotijos fotografijos kultūra,” – dalinosi mintimis Malcolmas Diksonas.
Lietuvių fotografijos sezonas Škotijoje yra sėkmingas 3-jų metų bendradarbiavimo su Kauno fotografijos galerijos kolektyvu rezultatas.  2012 metų pabaigoje Malcolmas Diksonas svečiavosi Kauno forografijos galerijos rezidencijoje, kurios metu susitiko su daugeliu Lietuvos menininkų ir sudarė fotografijos parodų programą, kuri pirmą kartą pristatyta Didžiojoje Britanijoje.

Daugiau informacijos apie Lietuvos fotografijos sezono renginius:

Poetiniai dokumentai – menas ir poezija Lietuvos fotografijoje
Street Level Photoworks galerijoje Glazgo spalio 11 d. – lapkričio 10 d., 2013

Parodoje pristatomi įvairių kartų fotografų ir rašytojų darbai, kuriuose poetiškai atsiskleidžia savitas Lietuvos praeities bei dabarties estetinis potyris, taip pat ir santykis tarp pačios fotografijos ir poezijos. Gamta, žmogus, miestas, laikas ir atmintis – tai pagrindinės temos, kurios vienija parodoje eksponuojamus darbus. Menininkai: Antanas Sutkus, Indrė Šerpytytė, Algirdas Šeškus, Vytautas Balčytis, Alfonsas Budvytis, Aleksandras Macijauskas, Almantas Grikevičius, Rimaldas Vikšraitis, Arūnas Kulikauskas ir kiti.

LT Pinhole Photography
Harbour Arts Centre, Irvinas: spalio 11 d. – lapkričio 29 d., 2013

Paroda Harbour Arts centre, Irvino mieste, pristato jau žinomus ir tik pradedančius iškilti lietuvių menininkus, kuriuos sieja aistra ir kūrybinės paieškos pinholo fotografijos praktikoje. Menininkai: Petras Saulėnas, Ieva Rutė, Gytis Skudžinskas, Giedrius Petrauskas, Artūras Valiauga, Jurgita Remeikytė ir Darius Kuzmickas.

001_Street_Level_Photoworks_atidarymo akimirkos_001

002_Street_Level_Photoworks_atidarymo akimirkos_002

003_Street_Level_Photoworks_atidarymo akimirkos_003

004_Street_Level_Photoworks_atidarymo akimirkos__Arunas_Kulikauskas_008

005_Street_Level_Photoworks_atidarymo akimirkos_007

006_Street_Level_Photoworks_atidarymo akimirkos_direktorius_MAlcolm_Dickson_005

007_Street_Level_Photoworks_atidarymo akimirkos_Romualdas_Pozerskis_009

008_Street_Level_Photoworks_direktorius_MAlcolm_Dickson_004

009_Street_Level_Photoworks_Ieva_Mazuraite_Novickiene_006

Kaunas Street Photography
Harbour Arts Centre, Irvinas: spalio 11 d. – lapkričio 29 d., 2013

Dalyvaujantys menininkai: Romualdas Rakauskas, Romualdas Požerskis ir Gintaras Česonis.
Lietuvoje vyrauja stiprus humanistinės fotografijos žanras kartu su juodai baltos gatvės fotografijos “lemiamo momento” tradicija. Šie fotografai, priklausantys Lietuvos fotomenininkų sąjungai, yra vieni iš svarbiausių kūrėjų reprezentuojančių tris kartas: Romualdas Rakauskas (g. m. 1941), Romualdas Požerskis (g. m. 1951) ir Gintaras Česonis (g. m. 1974). Šiame įspūdingame fotografijų cikle atsiskleidžia Kauno atmosfera, šviesa, erdvė ir poetiška miesto kasdienybė.

010_Irvine_Art_Center_atidarymo akimirkos_016

011_Irvine_Art_Center_atidarymo akimirkos_011

012_Irvine_Art_Center_atidarymo akimirkos_012  014_Irvine_Art_Center_atidarymo akimirkos_014

016_Irvine_Art_Center_atidarymo akimirkos_Egle_Deltuvaite_017

Domicelė Tarabildienė: A Challenge to Time
Harbour Arts Centre, Irvinas: gruodžio 6 d., 2013 – sausio 12 d., 2014

Domicelė Tarabildienė (1912-1985) buvo žinoma tarpukario menininkė, kurios kūrybinė praktika apėmė graviūrą, knygų iliustravimą, taikomąją grafiką, tapybą ir skulptūrą. Tačiau jos poetiška ir siurrealistinė fotografija susilaukė dėmesio Europoje tik visai neseniai. Šioje parodoje bus eksponuojama trisdešimt svarbiausių fotografijų, kurios buvo sukurtos fotomontažo technika 3-iojo dešimtmečio pradžioje.

Jau įvykusios parodos:

Borderlands II
Street Level Photoworks, Glazgas: rugpjūčio 10 d. – spalio 6d., 2013

Prieš dvidešimt metų Street Level Photoworks surengė parodą Borderlands , kuri tuo metu pirmą kartą pristatė Lietuvos, Latvijos ir Estijos fotografiją Didžiojoje Britanijoje. Borderlands II paroda skiria ypatingą dėmesį 8-ojo ir 9-ojo dešimtmečio Lietuvos fotografijos darbams. Svarbiausias šios parodos elementas – tai mažiau žinomi Lietuvos menininkų kolektyvai kaip paslaptingasis Doooooris bei Carnarova. Šios grupės propagavo postmodernią pasaulėžiūrą ir atsitraukimą nuo tradicinių metodų, taip priartėdami prie konceptualumo.

Parodoje dalyvaujantys menininkai: Vytautas Pletkus, Artūras Valiauga, Algirdas Šeškus, Vilma Samulionytė, Mindaugas Ažušilis, Arūnas Kulikauskas, Giedrius Liagas ir menininkai iš pirmosios Borderlands I parodos, Vytautas Stanionis and Alvydas Lukys.

Domicelė Tarabildienė: A Challenge to Time
Hidden Lane Gallery, Glazgas: rugpjūčio 10 d. – rugsėjo 20 d. 2013
Domicelė Tarabildienė (1912-1985) buvo žinoma tarpukario menininkė, kurios kūrybinė praktika apėmė graviūrą, knygų iliustravimą, taikomąją grafiką, tapybą ir skulptūrą. Tačiau jos poetiška ir siurrealistinė fotografija susilaukė dėmesio Europoje tik visai neseniai. Šioje parodoje bus eksponuojama trisdešimt svarbiausių fotografijų, kurios buvo sukurtos fotomontažo technika 3-iojo dešimtmečio pradžioje.