Paroda „Surveillance Capitalism“ projektų erdvėje „Sodų 4“

2018 m. gruodžio 18 d., Antradienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki gruodžio 26 d. projektų erdvėje „Sodų 4“ veikia paroda „Surveillance Capitalism“.

Sekančiojo kapitalizmo era, kaip tai 2015-aisiais įvardino Shoshana Zuboff, nepaliaujamai kontroliuoja mūsų elgesį. Sąvoka pažymi, kad vartotojai yra sekami pelno vardan – kad mes jau pasiekėme sekimo ekonomikos amžių, kuomet pelnas uždirbamas sekant ar stebint savo klientus. Pasak Jose van Dijck (2014), ,,Web 2.0 pasirodymas ir jį sekęs daugybės socialinių tinklų atsiradimas lėmė įvairių iki tol niekad nekiekybintų socialinio gyvenimo aspektų kodavimą, pavyzdžiui, draugysčių, pomėgių, kasdienių pokalbių, informacinių paieškų, skonio išraiškų, emocinių atsakų ir t.t.” Buvimas nuolatinės kontrolės būsenoje – tai poskaitmeninio amžiaus dalis. Sekimas tapo jau kur kas labiau kompleksiškas ir įvairus nei tai, ką gali pasakyti vien vaizdo kameros žvilgsnis. Duomenų sekimas transformavo fizinį – dabar ne tik kiekvienas žingsnis, bet ir kiekvienas paspaudimas tapo lengvai susekamas. Paroda nagrinėja šias šiandienos problemas – čia pabrėžiama ekonominis vartotojų stebėjimo modelis bei sudėtingi, paslėpti ir į kontrolę orientuoti besiformuojantys ir technologijomis sutvirtinami visuomenės modeliai.

Varvara & Mar – Varvaros Guljajevos (gimusi Tartu, Estijoje) ir Mar Canet (gimęs Barcelonoje) 2009-aisiais suformuotas menininkų duetas. Jų kūriniai, dažniausiai įkvėpti skaitmeninio amžiaus, konfrontuoja socialinius pokyčius ir technologijų eros daromą įtaką jame. Varvara & Mar taip pat būdinga juos žavinti kinetika ir žiūrovų įtraukimas dalyvauti kūriniuose.

Menininkų Varvara & Mar duetas savo darbus yra pristatę įvairiose tarptaurinėse parodose ir festivaliuose: ZKM Karlsruhe, Barbican Londone, MAD Niujorke, FACT
Liverpulyje, Santa Monica Barcelonoje, Onassis kulrūtos centre Atėnuose, Ars Electronica muziejuje Lince, Maribor miesto galerijoje Slovenijoje ir kt.
www.var-mar.info
Trečiadieniais – sekmadieniais 15–19 val. arba susitarus tel. +37062728274

Parodą organizuoja Lietuvos tarpdisciplininio meno kūrėjų sąjunga.

Nuotraukos: Laurynas Skeisgiela

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *