Paaiškėjo, kas tapo „JCDecaux premija 2021“ konkursinės parodos dalyviais

2021 m. rugsėjo 2 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Šiuolaikinio meno centro ir lauko reklamos kompanijos „JCDecaux Lietuva“ įsteigtas parodų ciklas jau šeštus metus kviečia pradedančiuosius menininkus pristatyti savo kūrybą. Rugsėjo 17 d. atidaroma paroda pavadinimu „Tarpai“ šiemet iš ŠMC persikels į Kompozitorių namus. Konkurso būdu į „JCDecaux premija 2021“ parodą pateko ir savo naujus darbus pristatys menininkai Deividas Vytautas Aukščiūnas, Maarten Brijker, Eglė Razumaitė, Ieva Kotryna Ski ir Naglis Kristijonas Zakaras.

Iš beveik šimto konkursui pateiktų paraiškų, „JCDecaux premija 2021“ kuratoriai Milda Dainovskytė ir Vytenis Burokas atrinko penkis menininkų projektus. Iš šių kūrinių formuojama konceptuali ekspozicija, kurios architektūrą kuria Vladas Suncovas. Parodos grafinis dizaineris – Vytautas Volbekas.

Tarptautinės komisijos sprendimu piniginė 4000 Eur premija bus skirta vienam parodoje dalyvaujančiam menininkui už pristatomo kūrinio meninės raiškos originalumą bei aktualumą. Visos parodos veikimo laikotarpiu lankytojai taip pat galės balsuoti už labiausiai patikusį kūrinį, kuriam bus įteiktas Publikos simpatijų prizas. Pastarojo prizo kaip ir pagrindinės premijos laureatai bus paskelbti parodos pabaigoje.

„Jau šeštą kartą vykstanti paroda dar kartą įrodo, kad šis projektas kuria svarbią vertę menininkams, miestiečiams ir verslo bendruomenei. Ji tapo neatsiejama miesto kultūrinio gyvenimo dalimi, kuri kiekvieną rudenį kviečia leistis į susitikimą su novatoriškais kūrėjais. Parodos kaskart nustebina, o šiemet bus ypatingai daug netikėtumų, nes ekspozicija iškeliauja į naujas erdves“, – sako Žaneta Fomova, „JCDecaux“ generalinė direktorė.

„Paroda šiemet pirmą kartą iš ŠMC persikelia į to paties architekto, Vytauto Edmundo Čekanausko, projektuotus Kompozitorių namus. Man labai smalsu kaip parodos kūriniai atsiskleis šiame savo architektūra, istorija ir muzikiniu kontekstu išskirtiniame pastate. O dar įdomiau – susipažinti su pradedančių menininkų kūryba, kurią ir toliau atidžiai seksime“, – teigė ŠMC direktorius Kęstutis Kuizinas.

 

Parodos „JCDecaux premija 2021“ dalyviai:

Deividas Vytautas Aukščiūnas – menininkas, dirbantis su judančiais vaizdais, performansu ir 3D animacija. Aukščiūnas Vestminsterio universitete baigė kino bakalauro studijas, o šiuo metu studijuoja Londono Karališkojo meno koledžo magistrantūroje. Parodoje pristatomas kūrinys „tight grip, it makes me feel safe“ – tai įtraukianti vaizdo instaliacija, įrengta suskaldytoje, mūsų dabartį atspindinčioje nebūtyje ir atskleidžianti queer aistrą, įniršį bei viltį.

Maarten Brijker (g. 1993 m.) – Nyderlanduose gimęs ir pastaruoju metu Lietuvoje gyvenantis ir kuriantis menininkas, tyrinėja garsinį suvokimą ir įvairius, garsą įtraukiančius bendradarbiavimo būdus. Kūrėją domina garso galimybė sukelti mentalinius vaizdinius ir emocines būsenas, taip pat – jo gebėjimas kurti pasakojimus. Brijker kūrybą sudaro performansai, garso instaliacijos, videodarbai, eksperimentiniai klubų vakarai ir multimedijos muzikos leidiniai. Menininkas baigė meno ir mokslo magistro studijas Hagos karališkojoje meno akademijoje ir ekonomikos bakalauro studijas Amsterdamo universitete. Pasitelkęs didžėjaus pseudonimą Yon Eta, Brijker groja klubuose, neseniai išleido debiutinį EP (angl. extended play) „Take me 2 the feeling“. Parodoje „JCDecaux premija 2021“ Maarten Brijker pristatys daugiakanalę garso instaliaciją, kurioje tyrinėjamas garso intymumas ir fiziškumas.

Eglė Razumaitė (g. 1993) yra analoginio judančio vaizdo studijos/laboratorijos „Spongé“ įkūrėja. Razumaitė 2016 m. baigė filosofijos studijas Vilniaus universitete, 2017 m. buvo Rupert meno centro alternatyvios edukacijos programos dalyvė, šiuo metu dirba Lietuvos kultūros tyrimų instituto Lietuvos filosofijos istorijos skyriuje. Eglės meninė praktika plėtojasi tarpdisciplininiame lauke apimdama tapybą, kolektyviai kuriamus socialinės skulptūros darbus, su 16 mm ir 35 mm kino juostomis kuriamus judančius vaizdus, eksperimentinį kiną ir fotografinius atvaizdus. Parodoje pristatomo Razumaitės kūrinio tema – moderniosios paveldosaugos iššūkiai Lietuvoje.

Ieva Kotryna Ski (g. 1994 m.) kurį laiką dirbo kino industrijoje Lietuvoje, vėliau persikėlė į Paryžių, kur baigė kino bakalauro studijas, o šiuo metu tęsia magistro studijas meninio tyrimo programoje École Universitaire de Recherche ArTeC. Savo meninę praktiką autorė pradėjo nuo mobiliu telefonu kuriamos videoestetikos, iš to atsirandančių technologinių glitch‘ų ir fragmentuotos kasdienybės dokumentavimo. Parodoje pristatomas kūrinys „Smegduobė“ atsispirdamas nuo geologinių darinių bei menininkės senelio geologo Vytauto Narbuto tyrinėjimų, leidžiasi smegduobių atveriamais takais.

Naglis Kristijonas Zakaras (g. 1991 m.) gyvena ir dirba Vilniuje. 2017 m. baigė magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje Skulptūros katedroje. 2018 m. buvo „Rupert“ alternatyvios edukacinės programos dalyviu. Zakaro kūrybai būdinga kalbėti politiškai įkrautomis temomis, nevengiant istorinių diskursų,, kartu stengiantis išryškinti ir individo santykį su nagrinėjama tema. Jo kūrybinės praktikos varijuoja nuo objektų, muzikos iki scenografijų kūrimo. Parodoje pristatomas kūrinys „Fajetonas“ – tai objektų ir istorijų rinkinys, kuriuo bandoma permąstyti progreso ir nuosmukio laiką, kai vaizdas yra ir materialus artefaktas – atvaizdas, ir nematerialus vaizdinys

Šeštoji konkursinė paroda „JCDecaux premija 2021: Tarpai“ bus atidaryta rugsėjo 17 d. Kompozitorių namuose Vilniuje (A. Mickevičiaus g. 29), ekspozicija veiks II-VII nuo 14 iki 20 val. Parodos lankymas nemokamas. Paroda veiks iki spalio 31 d. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *