.
2014    10    18

LUNI paskaitų cikle „Pamiršti Vilniaus veidai“ - Margaritos Matulytės paskaita „Ekstravagantiškasis fotografas Vitas Luckus“

artnews.lt

luckus

Laisvasis universitetas (LUNI) tęsia paskaitų ciklą „Pamiršti Vilniaus veidai“, kuriame kalbama apie nepelnytai pamirštus Vilniuje gyvenusius menininkus, visuomenės veikėjus ir šiaip įdomius žmones. Pirmojoje ciklo paskaitoje buvo prisimintas prieš srovę ėjęs rašytojas Juozapas Mackevičius (Józef Mackiewicz, 1902–1985), antrojoje – „prakeiktasis“ Vilniaus poetas Michailas Didusenka (Михаил Дидусенко, 1951–2003).

Spalio 23 d., ketvirtadienį, 18 val. Venclovų namuose (Pamėnkalnio g. 34, Vilnius) vyks  fotografijos istorikės Margaritos Matulytės paskaita „Ekstravagantiškasis fotografas Vitas Luckus“  apie maištingą fotografą, konceptualiosios fotografijos pradininką Lietuvoje Vitą Luckų (1943–1987).

Vitas Luckus gimė Kaune, šio miesto meno mokykloje mokėsi tapybos. 1963 m. įstojo į Kauno fotografų klubą, buvo jo pirmininku. 1970 m. buvo priimtas į Lietuvos fotomenininkų sąjungą narys. Svarbiausi kūrinių ciklai: „Mimai“ (1967–1971), „Kolegos“ (1961–1987), „Pantomima“ (1983). V. Luckus – vienas reikšmingiausių XX a. II pusės Lietuvos fotografijos meno kūrėjų, nutiesęs tiltą tarp tradicijos ir avangardo, tarp modernizmo ir postmodernizmo. Originalia kūrybos raiška jis gerokai išplėtė dominavusios estetikos ribas. V. Luckus kūrė ne tik meninę, bet ir taikomąją fotografiją: buvo vienas novatoriškiausių mados ir reklaminės fotografijos kūrėjų.

Garsėjo bohemišku gyvenimo būdu ir ekstravagantiškais poelgiais. Žmonai Taniai padovanojo liūtuką, kurį augino vietoj šuns ir vesdavosi pasivaikščioti po Vilnių. 1987 m. vieno vakarėlio metu dūrė peiliu į krūtinę jį sukritikavusiam žurnalistui ir iššoko pro 5 aukšto langą.

„Ištrūkti iš geležinių fotografijos gniaužtų! Akimirką atsiduoti baisiai sapno iliuzijai! Siūlau daugiau nei gyvenimo atspindėjimą – siūlau naują pasaulį, kurio ribos plečiasi tol, kol nesusilieja su mūsų proto ribomis.“ (Vitas Luckus)