.
2010    11    17

Lietuvos fotografų paroda „Pinhole LT“ Kijeve

artnews.lt

Lapkričio 19 d. galerijoje „RA“ (Kijevas, Ukraina) bus atidaryta fotografijų paroda „Pinhole LT“, kuri yra tarptautinio fotografijos festivalio „KievFotoCom“ dalis. Parodoje pristatomi devynių autorių, naudojančių skirtingas pinhole strategijas projektai.  Parodos dalyviai: Arūnas Kulikauskas, Darius Kuzmickas, Giedrius Petrauskas, Jurgita Remeikytė, Petras Saulėnas, Gytis Skudžinskas, Gintautas Trimakas ir Vytautas Razma, Arturas Valiauga.

Petro Saulėno fotoatvirutėse, padarytose savos gamybos kamera, turinčia 40 skylučių, neatpažįstamai užfiksuoti Slovakijos, Šveicarijos, Didžiosios Britanijos, Italijos ir Lietuvos miestai, atveriantys kitokią vietos pažinimo galimybę. Tuo tarpu Arturas Valiauga serijoje „Japanmix“ bento[i] dėžute užfiksuotą Japonijos kasdienybę įrėmina komiksais ir tokiu būdu materializuoja nepažįstamo, bet keistai artimo pasaulio patyrimo jausmą.

Materialistinio požiūrio į gyvenimą ir fotografiją persisotinęs Giedrius Petrauskas fiksuoja kameros laidojimą. Kaip teigia autorius, „„palaidojus” visą kameroje buvusį materializmą ir norą būti pačia, pačia, …(-)iausia, pažvelgus į kitą pasaulį iš „dugno”, ji ėmė transformuotis  į pinhole kamerą, kur vaizdas paprastas, bet kartu ir ypatingas. Materializmas praranda visą vertę, kai supranti, kad visa laikina.“ Gytis Skudžinskas ciklu „Tyla“ taip pat kalba apie nūdienos vaizdų pasaulio problematiką. Fotografo teigimu, „šio ciklo darbai eliminuoja orientacinius erdvės ir laiko parametrus bei siekia kalbėti apie perpildytą atvaizdo reprodukcijų rinką. Jei tylą suprastume kaip protestą prieš nuspėjamą tuščiažodžiavimą, tai šiose fotografijose eliminuojamos perteklinės vizualinės nuorodos“.

Dariui Kuzmickui pinhole technika nėra tikslas savaime, o dar vienas vaizdo fiksavimo būdas, tik šiuo atveju ne momente, o laike. Architekto žvilgsnis fotografijose atskleidžia kuriamo ir tikro pasaulio formas. Niujorke gyvenantis Arūnas Kulikauskas, išskirtinai dirbantis pinhole technika, fotografuoja dviračius ir eksponuodamas polaroido negatyvus palieka ant jų savo pirštų atspaudus.

Gintauto Trimako ir Vytauto Razmos bendras projektas „Dubliai“ – fotodialogas. 2009 m. spalį prasidėjęs pokalbis tęsiasi iki dabar. G. Trimakas užduoda „klausimą“ 4×5 colio kamera, o ją padaręs V. Razma iš karto „atsako“ – taip atsiranda dviejų autorių diptikas.

Eksperimentuojanti fotografijos technologijomis Jurgita Remeikytė 2006 m. Kuršių Nerijoje į orą išmetė 36 indelius nuo juostelių, įdėjusi į juos po fotopopieriaus gabalėlį. Saulė įrašė juose linijas, kurios nužymi fotokameryčių skridimo trajektoriją.

Paroda veiks nuo lapkričio 20 d. iki gruodžio 3 d. galerijoje „RA“, B. Chmelnickovo g. 32, Kijevas
Lapkričio 20 d., 13 val., vyks meistriškumo klasės, kurias ves Gintautas Trimakas ir Petras Saulėnas.

Parodos atidarymas lapkričio 19 d., 19 val., galerijoje „RA“, Chmelnickio g. 32, Kijevas.

Iliustracija: Petras Saulėnas. Venecija. 2008 – 2010.