„Kažkur ten, kažkur šalia. 2015–2019 m. Ukrainos videomenas“ Nidoje

2019 m. 23 lapkričio d., Šeštadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Nidos meno kolonijoje pristatoma videodarbų programa „Kažkur ten, kažkur šalia. 2015–-2019 m. Ukrainos videomenas“, kurią sudarė reziduojanti kuratorė Lesia Kulčinska.

Parodoje pristatomi Ukrainos menininkų video darbai, sukurti karo Donbase metu. Nei vienas menininkas nebuvo priešakinėse fronto linijose ir tiesiogiai karo nepatyrė, tačiau 2015–-2019 m. buvo netoli jo.

Karas vyksta „kažkur ten“ – televizijos ekranuose, „ten ar kur kitur“. Tačiau tuo pačiu metu jis vyksta viduje – greta esančiuose kūnuose, košmaruose, kompleksuose, smurto protrūkiuose, įtarinėjimuose ir lūkesčiuose.

Videodarbuose užfiksuota kaži kur tarp realybės ir sapno plytinti mirties zonos erdvė. Joje apsistojusios įvairaus tipo būtybės: šalia gyvenę, bet niekada nepanorę susipažinti kaimynai ar vaiduokliai, trokštantys būti pastebėti; dar kiti primena iš virtualaus pasaulio nutekintus fantomus, kurie ieško sau vietos materialiame pasaulyje. Kažkur ten – laimingesnė ateitis, kurios kiekvienas iš jų siekia. Kažkur šalia – svajokliai, nenorintys ilgiau laukti ir jau dabar ieškantys bent mažo plyšelio laukan.

Kamuoja gąsdinanti nuojauta, kad Donbaso karas išsikėlė iš televizijos ekranų. Šis jausmas kelia klausimus apie tariamai saugią žiūrovo poziciją. Staiga realybė supanašėjo su siaubo filmais, kuriuose ekranai gali būti permatomi, o žiūrėjimo veiksmas gali kelti pavojų. Galbūt atėjo laikas pripažinti, jog žiūrovas yra žaidimo dalis. Ką tai reikštų mums, sėdintiems priešais ekranus?

Lesia Kulčinska

Kūrinių autoriai: Alina Kleitman, Alina Jakubenko, „AntiGonna“, Boris Kašapov, „Fantastic little splash“, Irina Kudrija, Ksenjia Chnylicka, Marija Kulikovska, „Mediator group“, Mykola Ridnji, Aleksij Radinski, Piotr Armianovski, Roman Michkhailov.

Lesia Kulčinska, gyvenanti ir dirbanti Kijeve, yra kuratorė, meno kritikė, kultūros studijų ir vizualinės kultūros tyrėja. Kaip tyrėja ir kuratorė ji nuo 2011 iki 2019 m. dirbo Vizualiosios kultūros tyrimų centre Kijeve. Taip pat ji yra „Nomadinės vizualiosios edukacijos mokyklos“ įkūrėja ir viena iš „Politinio performanso mokyklos“ steigėjų (kartu su menininke Marija Kulikivkska).

Tarp jos kuruotų projektų – „Ukrainian Body (2012 m.), diskusijų platforma „Between Revolution and War“ (2014 m.), paroda ir tyrimas „Some Say You Can Find Happiness There“ (2015 m.), „The School of the Lonesome“ programa 2015 m. Kijevo bienalės dalyje „The School of Kyiv“ ir paroda bei performanso projektas „The Raft CrimeA“ (2016 m.).

Lesia Kulčinska yra pirmoji 2019 m. pradėtos mainų programos tarp Ukrainos instituto ir Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijos dalyvė.

2019 m. lapkričio 15–gruodžio 25 d.

Kasdien 11–18 val. E. A. Jonušo g. 3, Nida

Iliustracijoje: Mykolo Ridnij filmo „No! No! No!” kadras, 2017

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *