Kaspars Groševs paroda „Senis eina namo“ projektų erdvėje „Editorial“

2022 m. birželio 13 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki liepos 2 d. projektų erdvėje „Editorial“ (Latako g. 3, Vilnius) veikia latvių menininko Kaspars Groševs paroda „Senis eina namo“. Tai – pirmoji menininko personalinė paroda Lietuvoje. 

Senis eina namo

Senis išnyra iš girios, kur sklaidosi migla. Senis kišenėje neturi nė fartingo, nemoka savo aplinkos kalbos, tiesiog pėdina namo. Senis kadaise buvo aklas, bet šiąnakt mato viską. Dangus mirga nuo retkarčiais prašvilpiančių arba krentančių žvaigždžių, fejerverkų, pašvaisčių ir šviesos stulpų. Senis tik linkteli: mhmm…

Senis spūdina namo, galbūt išlenkė keliom taurelėm per daug arba tiesiog pavargęs. Gal buvo su kuo nors susitikęs? Kartais jis išgeria su senosios sanatorijos vaiduokliais, kol jie staiga išgarma kažkur kitur girgždinti durų. Senis daug matęs, bet neturi galimybių ką nors užsirašyti. Jis nenutuokia, kurie dabar metai, tačiau tiki fantominiu laiku. Senis kai kuriuos iš šių medžių yra regėjęs ir anksčiau, bet nežino, kaip toli jo namai, tiesiog maklina per kraštovaizdį, koks jis buvo visada. Girdi paukščių čiulbėjimą, kiek vėliau išgirsta sirenas ir tolimą gaudesį, linkteli.

Senis su savimi nesineša nieko ir nešasi viską, nešasi savo ir savo minčių, kurias išsakytas balsu yra girdėję tik vaiduokliai, svorį. Ar kas nors jo laukia? Senis nežino. Jis tiesiog nori pareiti namo ir pažiūrėti. Kelyje jo nepastebi bemaž niekas, tik kelios voverės ir senas briedis. Senis nežino, kad jis yra pasakos dalis. Senis tiesiog žingsniuoja pro laukus, miškus, pelkes ir kalvas. Kartkartėmis pamato neįprastų vaizdų, ​​​​bet praeina pro šalį. Senis persisotinęs prisiminimų ir priminimų, jis kiūtina per tunelį, kuris veda jį namo. Su savimi tempia visas savo pareigas, o jo pečiai svyra vis žemiau ir žemiau. Kartais jis galvoja, kad neša visą pasaulio svorį – pasaulio, kurio nebeprisimena. Jis žino, kad yra pakankamai toli nuo jo, nepastebi nedidelių desinchronizacijų ar dalykų, kurie neatitinka proporcijų. Senis kėblina per floros potėpius. Jis mirksta gryname ore, nors ilgisi padūmavusio, durpingo savo namų oro, burnoje jaučia to oro skonį. Linkteli: mhmm…

Senis tiesiog eina namo. Lapota tyla aplink jį nebeatrodo tyli. Senio batai grukši per samanas. Jis girdi, kaip pats papildo tylų miško orkestrą, juda kaip ritmas. Senis eina namo, atkartodamas savo žingsnių seką. Senis niekam nesako, kad visa tai jo, jis – kuklus dievas.

Iš anglų kalbos vertė Emilija Ferdmanaitė.

Kaspars Groševs (g. 1983) – vaizdo ir garso menininkas bei kuratorius iš Rygos. Jis yra surengęs parodų „Kunsthalle Bratislava“ Bratislavoje, „darkZone“ Naujajame Džersyje, „No Moon“ Brukline (Niujorkas), „Futura“ Prahoje, „BOZAR“ Briuselyje, „Shanaynay“ Paryžiuje, „SIC“ Helsinkyje, taip pat Latvijos nacionaliniame dailės muziejuje, Latvijos nacionalinės bibliotekos parodų salėje ir Rygos „Kim?“ šiuolaikinio meno centre. 2021 m. tapo Purvīčio premijos finalininku. Jo kūriniai įtraukti į Latvijos nacionalinio dailės muziejaus kolekciją, „Zuzeum“ meno centro kolekciją, Latvijos „VV Foundation“ ir įvairias privačias kolekcijas. Groševs dažniausiai kuria muziką prisidengęs pseudonimu Figūras, o nuo 2002 m. veda įvairias radijo laidas, naujausia – „Radio San Serriffe“ radijuje NABA. Nuo 2017 m. yra kasečių leiblo „No Sex Just Talk“ bendraįkūrėjas ir generalinis direktorius. Nuo 2014 m. – Rygos galerijos „427“ bendraįkūrėjas ir kuratorius.

„Editorial“ atviras trečiadieniais – penktadieniais 15-19 val. bei šeštadieniais 12-16 val.

Nuotraukos: Ugnius Gelguda

Kaspars Groševs, Senis eina namo, 2022. Ekspozicijos vaizdas Editorial

Kaspars Groševs, May (Theresa), 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kaspars Groševs, Freiherr’io uola, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kaspars Groševs, Senis eina namo, 2022. Ekspozicijos vaizdas Editorial

Kaspars Groševs, Mėnulis virš ežero, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kaspars Groševs, Senis eina namo, 2022. Ekspozicijos vaizdas Editorial

Kaspars Groševs, Derliaus metas, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kaspars Groševs, Fejerverkai virš pirties, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kasparas Groševs, Žvejys, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kaspars Groševs, Stovyklautojas klausosi Wabi Danek’o dainos, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kaspars Groševs, Senis eina namo, 2022. Ekspozicijos vaizdas Editorial

Kaspars Groševs, Degantis miškas, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kaspars Groševs, Slepiantis nuo lietaus, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Kaspars Groševs, Senis eina namo, 2022. Ekspozicijos vaizdas Editorial

Kaspars Groševs, Lopiņš, 2022. Aliejus ir akrilas ant drobės, 40 x 60 cm

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *