Gerdos Paliušytės „Kelio filmo“ peržiūra „Kunstram“ galerijoje, Londone

2016 m. birželio 16 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Gerda Paliusyte

Birželio 17 dieną, penktadienį 19 val. Kunstraum galerija pristato “Airoom” rezidencijos organizuojamą lietuvių menininkės Gerdos Paliušytės video kūrinio Kelio filmas peržiūrą. Joje dalyvaus ir su publika diskutuos filmo autorė.

Kelio filmas (2015) – tai inscenizuota dokumentika, kurioje regima hip-hopo duo Onyx vienos dienos kelionė per Vilnių. Onyx hitas Slam, išleistas 1993 metais – viena pirmųjų repo kompozicijų pasiekusi Lietuvą po nepriklausomybės atgavimo ir giliai įsišaknijusi į vietinę kultūrą. Filme afroamerikiečiai reperiai vaikštinėja po miestą, kuriame jie ne tik pasaulio muzikos įžymybės, bet ir socialinės kaitos simboliai: išdidūs, smalsūs, dramatškai išsiskiriantys iš vietinės aplinkos. Filmas gali būti suvokiamas kaip komiškas žvilgsnis į kultūros istoriją – tiek į jos arbitrarišką natūrą, tiek į jos pasėkoje atsirandančius stereotipus. Tai melancholiškas miesto portretas, po unikalaus praeities momento praėjus daugiau nei dvidešimčiai metų bei atviras klausimas – kurie pažadai buvo įgyvendinti, o kurie ne.”

Vincenzo Latronico, frieze 75

Filme vaidina: Sticky Fingaz and Fredro Starr; operatorius Audrius Kemežys; montažas: Gediminas G. Akstinas; garsistas: Julius Grigelionis; muzika: Ulijona Odišarija ir Bohren & de Club of Gore.

Trukmė: 28min.

Kelio filmas sukurtas kaip XII Baltijos Trienalės dalis.

Gerda Paliušytė (b. 1987) – lietuvių video menininkė ir kuratorė, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Amsterdame. 2012-2015 metais, ji kartu su Inesa Brašiške įsteigė ir kuravo The Gardens (www.thegardens.lt) – parodų erdvę Vilniaus Planetariume, skirtą Lietuvos šiuolaikinio meno pristatymui ir sklaidai. Šiuo metu Paliušytė rengia naują filmą Troškimas, kad dalykai veiktų, kuriame skirtingose Amsterdamo erdvėse žemėlapiuojami sekso telefonu darbuotojų balsai. Air room rezidencijos metu Paliušytė tęs more not yet – parodų dokumentikų seriją skirtą lietuvių ir užsienio menininkų kūrybai.

Paliušytės kūriniuose tiriami skirtingi reprezentaciniai rėžimai: jų priklausomybė nuo galios struktūrų ir laiko tėkmės.

“Airoom” pop-up rezidencija įsikūrusi kuratorės Justės Kostikovaitės bute Londone bei Vilniuje ar kitose tuščiose patalpose, kurias suranda ar išnuomoja kuratorė. “Airoom” rezidencijos ideali rezidentė yra „Tinder Swinton“ personažas. Tai rezidentė, kuris yra pasiruošusi gyventi bendruomeniškai ir dalintis savo kasdieninės buities detalėmis, ir net miegodama gali sudalyvauti parodoje.

Menininkai ir kuratoriai, pakviesti dalyvauti “Airoom” rezidencijos projekte: 2015-ais metais Vilniuje “Airoom” svečiavosi menininkė Chosil Kill (NO/UK), Londone – kuratorė Zane Onckule (LV) ir menininkių ir kuratorių duetas Dorota Gaweda (PL) ir Eglė Kulbokaitė (LT). Londone 2016 metais “Airoom” pasikvies menininkę ir kuratorę Gerdą Paliušytę (LT) bei skulptorę Evitą Vasiljevą (LV).

“Airoom” projektą remia “Arts Council England” , Lietuvos kultūros institutas bei Lietuvos Respublikos ambasada Jungtinėje Karalystėje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *