.
2016    08    24

Galerijoje „101“ pristatoma parodų serijos „Šiandien prieš vakar“ tapybos paroda

artnews.lt

Justė Svirskaitė Sunshine on the ground. 24 x 18 cm,  mišri technika. 2015

Rugpjūčio 30 d. 17 val. Kaune, VDU menų galerijoje „101“, atidaroma parodų serijos „Šiandien prieš vakar“ tapybos paroda, skirta garsaus lietuvių tapytojo Arūno Vaitkūno (1956-2005) atminimui bei VDA KF Tapybos studijos (dabar Tapybos katedra) dvidešimtmečiui. Parodos galerijoje „101“ dalyvės: Dalia Dūdaitė, Alma Veiverytė, Justė Svirskaitė. Atidarymo metu vyks Vaidos Tamoševičiūtės perfomansas.

Parodų serijos „Šiandien prieš vakar“ kuratorė J. Aukštikalnytė-Varkulevičienė teigia: „Buvau tapytojo Arūno Vaitkūno studentė, todėl noriu atrasti žodžius, kurie taikliai įvardintų jo palikimą mums, jo mokiniams. O paliko daug. Atmintyje iškyla pokalbių nuotrupos, kuriose tarsi tinkama nata suskamba jam būdinga intonacija parinkti žodžiai apie tapybą: tapybos procesas, tapybinė situacija, tapybos santykis.

Šios parodos nėra vien tik pagarbus mokytojo paminėjimas, bet ir bandymas sujungti būtąjį ir esamąjį laiką viename taške. Déjà vu. Parodos „Šiandien prieš vakar“ pasakoja apie laiką, nuolatinę gyvenimo procesų kaitą, tapybos santykį, mokytojo ir jo mokinių ryšį. Visi parodų dalyviai vienaip ar kitaip yra siejami bendros patirties, vietos ir laiko saitais.

1995-2005 m. A. Vaitkūnas buvo Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Vizualaus meno katedros vedėjas ir pirmasis Tapybos studijos (dabar – Tapybos katedra) vadovas. Dešimtį metų vadovavęs Tapybos studijai, A. Vaitkūnas buvo ne tik idėjinis vadas edukacinėje aplinkoje. Jo nuomonė bei vertinimas buvo aktualūs ir už jos ribų. Dėstytojo požiūris į tapybą ir autoritetas padarė didelę įtaką daugeliui jo studentų, jo idėjos išliko svarbios ir dabar. Todėl parodose pristatomi ne tik buvusių A. Vaitkūno studentų kūriniai, bet ir vėliau VDA KF tapybos studiją baigusių studentų darbai. Tai šiuolaikinė tapyba ir tapybos formos, kurios varijuoja nuo ekspresyvios iki konceptualios tapybos, tarpdisciplininiai menai, kurie atsispiria nuo tapybinio mąstymo pamatų, puoselėtų ir tapytojo A. Vaitkūno”.

Parodų serija „Šiandien prieš vakar“ yra tęstinio Dailininkų sąjungos galerijos projekto „Meistrai ir mokiniai“ dalis. Projektas dedikuojamas išskirtiniams lietuvių menininkams-pedagogams, siekiant užtikrinti jų kūrybos sklaidą, paskatinti naują jos kritinį įvertinimą pedagoginės veiklos kontekste, įvertinant nuopelnus meno mokyklos raidai. Siekiama įvardinti profesionalaus lietuviškojo meno tapatybės bruožus, atsekti tam tikrų meno istorijos etapų genealogiją, reprezentuoti tradicijos raidą ir jos atgarsius šiuolaikiniame mene.

Parodas „Šiandien prieš vakar“ iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.

Paroda galerijoje veiks iki rugsėjo 16 d.

Iliustracijoje: Justė Svirskaitė, Sunshine on the ground. 24 x 18 cm,  mišri technika. 2015