.
2022    05    30

Dizaino savaitė Telšiuose: „Nuo idėjos iki produkto“

artnews.lt

Visoje Lietuvoje organizuotos „Dizaino savaitės 2022“ metu viename iš šešių festivalio miestų – Telšiuose – Vilniaus dailės akademijos (VDA) Telšių galerijoje surengta konferencija „Nuo idėjos iki produkto“, kurioje pranešėjai pristatė produktų kūrimo virtuvės užkulisius. Susirinkusius pasveikino ir įžangos žodį tarė VDA Dizaino inovacijų centro direktorė Audronė Drungilaitė.

Dizaineris, VDA absolventas Simonas Milišauskas pristatė daug susidomėjimo ir klausimų sulaukusią idėją kurti inovatyvius protezus. Sumanymas sukurti pirštų netekusiems žmonėms protezus „Chrono“ (gr. laikas) dizaineriui kilo po to, kai jis pats, netekęs dviejų rankos pirštų, jautė diskomfortą ir ieškojo būdų situacijai palengvinti. S. Milišauskas norėjo sukurti kažką, kas būtų funkcionalu, gražu ir nebrangu. „Pritaikyti „Chrono“ būtų įmanoma už maždaug 200-300 eurų ir tarnauti jis turėtų apie dvejus metus. Jei sulūžtų ar susidėvėtų, atspausti antrą tokį pat kainuotų 40-50 eurų. Tai įkandama kiekvienam, – pasakojo dizaineris. – Norėjau, kad tai būtų viena detalė, kad nereikėtų protezo surinkti, atskirų dalių jungti vyriais, kad būtų galima jį atspausdinti 3D spausdintuvu.“ Už sukurtą nebrangų protezą S. Milišauskas 2019 m. laimėjo Jaunojo dizainerio prizą.

Ilgametę patirtį baldų dizaino industrijoje sukaupusi vadybininkė Erika Markovska-Mikulskienė pristatė bendrovės EMKO veiklos istoriją, pasidalino naudingais patarimais dizaineriams, papasakojo sėkmingo dizaino istorijas. Pranešėja akcentavo, kad su viso pasaulio gamintojais dirbanti jų įmonė pirmiausia siūlo Lietuvos dizainerių kurtus produktus, akcentuodama atsakingą ir kokybišką lietuvių darbą. Taip pat pabrėžė, kad dizainerių užduotis, siekiant realizuoti idėją, ją aprašyti KODĖL ir KAM tas produktas bei KAS įkvėpė?

Vilniaus dailės akademijos dėstytojas ir tyrėjas Denis Orlenok atskleidė produktų kūrimo procesus, apžvelgė savo įgyvendintus projektus ir pristatė naujausią projektą „Vabzdžių viešbutis“. „Kiekvienas projektas reikalauja skirtingos stilistikos, idėjos, todėl nereikia prisirišti prie vienos technikos, o tam, kad projektas būtų sėkmingas, svarbu turėti sumanymą, žinoti „kaip tai veikia“ ir ištirti konkurencinę aplinką“, – sakė D. Orlenok.

Tvarumo tema pranešimą skaitė vienas iš Ekologinio dizaino asociacijos steigėjų, unikalių šviestuvų iš perdirbtos popieriaus masės kūrėjas dizaineris Simonas Tarvydas (prekinis ženklas INDI). S. Tarvydo tikslas kurti estetiškus bei aplinkai nekenksmingus dizaino objektus. Būtent „Indi“ išrasta speciali popieriaus perdirbimo technologija „RePaper“ ir šios linijos interjero elementai ateityje gali būti iš naujo perdirbami bei naudojami kaip žaliava naujiems dizaino objektams.

Konferencijos pranešėjai įtraukė auditoriją savo unikaliais pristatymais, įdomiais pranešimais ir nepaliko abejingų ne tik studentų, bet ir įkvėpimo atėjusių pasisemti verslo ir viešojo sektoriaus atstovai.

Renginys – 2022 m. festivalio „Dizaino savaitė“ programos dalis. Organizatoriai: VDA Dizaino inovacijų centras ir VDA Telšių fakultetas. Projekto įgyvendinimą parėmė Telšių rajono savivaldybė.