Artėja septintoji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius‘16“

2016 m. gegužės 11 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
Marcin Zawicki_Be pavadinimo

Birželio 9-12 dienomis, Lietuvos parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vyks septintoji tarptautinė šiuolaikinio meno mugė „ArtVilnius‘16“. Didžiausias vizualiųjų menų renginys Baltijos šalyse šiemet lankytojams siūlo gausią programą. Mugės svečiai susipažins 60 meno galerijomis iš 12 šalių ir išvys papildomų reginių.

Šiemet specialiu mugės svečiu tapo Lenkija, kuri pristatys 10 įdomiausių šalies meno galerijų ir institucijų. Gegužės pradžioje „ArtVilnius‘16“ Lenkijos programos kuratorė prof. dr. Raminta Jurėnaitė, LRT laidos „Durys atsidaro“ komanda, meno rinkos ekspertas Ernestas Parulskis ir Latvijos žurnalistai iš portalo artterritory.com vyko į Lenkiją susipažinti su mugėje dalyvausiančiomis Varšuvos ir Krokuvos galerijomis. Į kelionę šią grupę pakvietė Lenkijos kultūros institutas Vilniuje ir „Adomo Mickevičiaus institutas“ Lenkijoje.

Įtraukianti Varšuvos meno scena

„ArtVilnius‘16“ organizatoriai jau dėlioja baigiamuosius meno mugės akcentus ir vizito į Lenkiją metu pirmieji pamatė, kokie menininkų kūriniai bus eksponuojami Vilniuje. Galerija „local_30“ yra viena svarbiausių privačių šiuolaikinio meno galerijų Varšuvoje. Ji meno mugėje pristatys skandalingos menininkės Natalia LL kūrybą. Mugės lankytojai išvys ir Karolinos Bregulos, Filipo Berendto ir Zuzannos Janin kūrinius. Galerijos „local_30“ įkūrėja ir garsi menininkė Z.Janin pasakoja, kad į „ArtVilnius‘16“ atveš vieną naujausių kūrinių – milžiniškus dronus, kuriuos sukūrė iš automobilio „VolvoV70 Cross Country“.

„Pastarasis automobilio modelis dažnam asocijuojasi su šeima, saugumu, XX amžiaus kultūra. Supjausčiusi šią mašiną sukonstravau dronus, kurie atspindi nebe tokią saugią epochą. Į ją ateina dronai, kurie bando padėti, tačiau tuo pačiu tampa pavojingi, o kartais virsta ginklais kare“, – pasakojo galerijos „local_30“ įkūrėja ir menininkė Z.Janin.

Šešis metus veikianti galerija „Czułość“ jau mėnesį įsikūrusi naujoje erdvėje Varšuvos senamiestyje. „Czułość“ savininkas ir menininkas Janekas Zamoyskis sako, kad ši naujoji vieta yra savotiškas eksperimentas, nes galerija dirba su šiuolaikine fotografija, o yra įsikūrusi vienoje senamiesčio gatvėje.

„ArtVilnius‘16“ komanda Varšuvoje aplankė galeriją „m2“, kurios savininkė Matylda Prus supažindino su menininko Marcino Zawickio tapyba. Joje atsiskleidžia netikėti natiurmortai lydimi intriguojančių detalių. Su galerija „m2“ į Vilnių atvyks ir menininkas Grzegorzas Sztwiertnia. Savo studijoje jis parodė ciklą „Tarcyce/Targoids“. Pasitelkęs aliejinę tapybą menininkas kvadratinėse drobėse tarsi išoperuoja šautinės žaizdos vaizdinį.

Romantika ir vampyrai Krokuvoje

Krokuvos meno galerijos taip pat ruošiasi į „ArtVilnius‘16“. Galerija „Zderzak“ kvies į paslaptingą ir vieną romantiškiausių parodų. Galerijos vadovė Marta Tarabula atskleidžia, kad žiūrovai klaidžios ypatingu labirintu, kuriame susidurs su penkiomis skirtingomis temomis, nuo vampyrų iki lunatikų. Ekspozicijoje bus pristatomi penkių Lenkijos menininkų kūrybą: Vilniuje gimusio Andrzejaus Wróblewskio, Monikos Szwed, Cyrylo Polaczeko, Piotro Jaros ir Łukasz Stokłosos, kurio darbai yra įtraukti į reikšmingą knygą „100 rytojaus tapytojų“. Parodą „Vampyrai iš Krokuvos“ rengiantis garsus Lenkijos kuratorių Janas Michalskis teigia, kad tai bus romantiškiausia ekspozicija visoje Centrinėje ir Rytų Europoje.

Dažna Krokuvoje aplankyta galerija yra įsikūrusi daugiabutyje, jos neturi ryškių iškabų gatvėse, tačiau į šių galerijų parodų atidarymus susirenka šimtai žmonių. Netradicines erdves galerininkai išnaudoja kūrybiškai, todėl galerijos veikia kaip tam tikras socialinis tinklas. Galerijos „F.A.I.T“ savininkai Magdalena Kownacka ir Gawełas Kownackis pasakoja, kad bute įrengta galerija turi daug pliusų. Jie ne tik išnaudoja netradicinio eksponavimo galimybes, bet ir tampa įvairių susitikimų vieta, galerijoje esantis baras yra vienas iš traukos židinių.

Ryškiausia Krokuvos meno institucija – Šiuolaikinio meno muziejus MOCAK į Vilnių atveža garsiausių Lenkijos menininkų kolekciją. MOCAK centrui priklauso tokių žymių menininkų kaip Marinos Abramovič, Sarah Lucas, Ai Weiwei, Mirosławo Bałkos, Paweło Althamerio ar lietuvio menininko Artūro Railos darbai.

Meno mugės „ArtVilnius’16“ darbo laikas“:

Birželio 9 d. (ketvirtadienis) įėjimas su bilietais nuo 15 val. iki 20 val.

Birželio 10 d. (penktadienis)            11.30–20 val.

Birželio 11 d. (šeštadienis)                11.30–20 val.

Birželio 12 d. (sekmadienis)              11.30–18 val.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *