Architektūros [leidinių] fondo seminaras „Subversive Opportunism“

2014 m. rugpjūčio 18 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
subversive opportunism

Rugpjūčio 23 d., šeštadienį, 15-20 val. Šiuolaikinio meno centro skaitykloje architektūros [leidinių] fondas kviečia kartu nagrinėti disidentiškumo sąvoką šiuolaikinio dizaino, architektūros bei kitų erdvinių praktikų kontekste.

Atsispirdami nuo Architektūros fondo paskaitų ciklo „Disidentiškumas architektūroje“ – apžvelgusio socialistinio bloko šalių architektų bandymus laviruoti tuometiniuose režimuose bei kurti išskirtinius nonkonformistinius projektus – klausime kokiame kontekste veikia šiandienos architektai, dizaineriai, kultūros ir kiti veikėjai? Šio seminaro dėmesio centre – kūrybingos, nepaklusnios ar išlaisvinančios taktikos, besikuriančios vyraujančios neoliberalios ekonomikos ideologijos ir medijų persotintos visuomenės viduje bei naudojančios šių pačių režimų siūlomas priemones. Kokių ilgalaikių ar esminių pokyčių vizijos atsiveria, jei žvelgiame į šiuolaikinį disidentą greičiau kaip oportunistą nei aktyvistą?

Penki kviestiniai pranešėjai pristatys įvairias atvejo studijas ar siūlymus. Naujai iškylančias bei įvairias spragas ir galimybes randančias architektų praktikas, reaguojančias į aplinką čia ir dabar, išnaudojančias įvairias socialinių medijų ir kitų technologijų teikiamas galimybes, apžvelgs Ethel Baraona Pohl – šių metų „Think Space“ festivalio Zagrebe bendrakuratorė bei „dpr-barcelona” leidyklos bendrasavininkė. Berlyno „transmediale“ festivalio komunikacijos dizaineris, be to dar veikiantis ir daugybe kitų amplua, Manuel Bürger pristatys savo „slidaus dizaino“ filosofiją – masinės komunikacijos formatų, tokių kaip meme, instagram ir pan. bei juose slypinčių dizaino sprendimų naudojimą atskleisti ar nusavinti šiuos formatus kuriančias galios struktūras. Eray Çayli iš Londono universiteto apžvelgs kaip trijų skirtingų vystymo projektų Stambule – prekybos centro, mokyklų renovacijos ar pastatų okupacijos – veikėjai, greičiau kolaboruodami nei atmesdami valdžios atstovų ar korporacijų indėlį – naudoja bei keičia pačios viešosios erdvės sampratą. Architektas bei Fulcrum žurnalo Londone įkūrėjas Jack Self į šiandienos architekto rolę pažvelgs nagrinėdamas socialinį kontraktą, slypintį nekilnojamo turto bei gyvenamųjų namų statybos mechanizme.

Seminarą moderuos Tor Lindstrand bei Håkan Nilsson – Stokholmo Södertörn universiteto tyrimo „Space, Ideology and Power“ dalyviai – bei pristatys Švedijos miestų vystymosi tendencijas; kaip architektūros kaip „problemų sprendimo” tradicija – savo esme linkusi pritarti ir „aptarnauti“ – susiduria su kritinio požiūrio praktikų poreikiu.

Pranešimai:
Manuel Bürger – Slipping through templates
Ethel Baraona Pohl – Emancipatory architecture
Eray Çayli – Imagining the public together with the state and the corporation
Jack Self – The only task of architecture
Tor Lindstrand, Håkan Nilsson – We are here to make reality something that can be consumed
Pradžia: 15 val.
Seminaras vyks anglų kalba.

Apie projektą: Architektūros [leidinių] fondas (A[L]F) – tai virtualių leidinių apie architektūrą, urbanistiką ir dizainą platforma. Ji rengiama atsispiriant nuo temų, nagrinėtų Architektūros [pokalbių] fondo viešų paskaitų metu. A[L]F tyrimai naudoja Architektūros [pokalbių] fondo organizuotų paskaitų ciklų medžiagą. Pirmuosius du A[L]F numerius jau galima rasti internete adresu www.archfondas.lt/leidiniu/, o šiais metais pasirodys trečiasis bei ketvirtasis numeriai „Miestas. Lūžio taškai“ ir „Disidentiškumas architektūroje“. „Disidentiškumas architektūroje“ pristatys Ines Weizman, Jurgos Daubaraitės bei Jono Žukausko kuruotų paskaitų medžiagą – apie Bogdan Bogdanovič, Vilen Künnapu ir Talino mokyklą, Vladislavą bei Liudmilą Kirpičevus, Baltijos šalių kritinių praktikų trajektorijas dvidešimtajame amžiuje nagrinėjusius Marijos Drėmaitės, Ingrid Ruudi bei Ievos Zībārte tekstus. „Subversive Opportunism“ seminaro medžiaga virs penkiomis esė apie šiuolaikinius architektūros ir dizaino praktikos iššūkius.

Organizatoriai: VšĮ Architektūros fondas ir Vilniaus universitetas

A[L]F04 „Disidentiškumas architektūroje“ sudarytojai: Marija Drėmaitė ir Viktorija Šiaulytė

Daugiau informacijos apie pranešėjus:

Ethel Baraona Pohl – rašytoja, kritikė ir kuratorė, nors ji pati mėgsta tai apibūdinti kaip profesionalią saviveiklą. Viena iš leidyklos dpr-barcelona įkūrėjų bei „Quaderns d’arquitectura i urbanisme“ redaktorė. Dažnai taip pat skelbia straipsnius įvariuose bloguose bei žurnaluose – Domus, Volume, MAS Context ir kt., dėstė Osle, Atėnuose, Roterdame bei Jeruzalėje. 2012 m. Ethel buvo Stambulo dizaino bienalės „Adhocracy“ bendrakuratorė, taip pat surengė parodas The New Museum Niujorke, Lime Wharf Londone. Šiemet kartu su César Reyes Nájer kuruoja trečiojo „Think Space“ festivalio Zagrebe, Kroatijoje programą tema „Money“.www.dpr-barcelona.com

Manuel Bürger (Berlynas) / „The Laboratory of Manuel Bürger“ (pasaulyje) dirba su mėgėjiškomis bei virtuoziškomis jėgomis, laviruoja tarp absurdo ir kultūros teorijos bei dirba įvarių komunikacijos sričių klientams, vienas iš jų – transmediale festivalis Berlyne. Manuel dėsto Merz akademijoje Štutgarte bei pastaruoju metu UdK Berlyne, sėkmingai vadovauja Naives & Visionaries leidyklai. Jis taip pat prižiūri CVSN, Činčinačio universiteto JAV tyrimų žurnalo dizaino procesą bei kuria metinės Aarhus universiteto Danijoje tyrimų publikacijos Aarhus dizainą. Neseniai buvo DUMMY ir Lodown žurnalų meninis direktorius. Jo pastarojo meto publikacijos bei esė apžvelgė mimetinio (meme’tinio) dizaino potencialą bei house muziką: „Slippery Design – forever beta“ ar „Duck House Theory – Robert Venturi’s Dark Room Fantasies“. www.manuelbuerger.com

Eray Çaylı yra Londono universiteto (University College London) doktorantas bei dėstytojas. Apjungdamas antropologijos ir architektūros istorijos sritis, jo doktorantūros tyrimas gilinasi į būdus, kaip istoriškumas apsprendžiamas per architektūrinius paminklus bei įvietintus atminties įvykius, muziejus bei paminklus.
http://www.eraycayli.com/

Jack Self – Londone gyvenantis dizaineris bei rašytojas. Savo veikloje domisi socialinės lygybės, finansinių modelių bei architektūrinės aplinkos klausimais. Jack šiuo metu yra Architectural Review žurnalo apžvalgų redaktorius, prieš tai yra buvęs vienas Strelka Press redaktorių. Jo straipsniai skelbti AD, Blueprint, Domus ir Architectural Review žurnaluose. Jack taip pat įkūrė Fulcrum, nemokamą Architectural Association savaitinį laikraštį, kurio misija – stebėti „architektūrą bei trečiąjį tūkstantmetį“. Fulcrum yra skaitomiausia studentų publikacija pasaulyje, eksponuota Venecijos bienalėje 2012 m. bei Archizines. Jack magistrinis darbas tyrinėjo neoliberalios ekonomikos teorijos moralę, kas taip pat tapo ir jo pirmosios knygos „Real Estates: Life Without Debt“ (Bedford Press 2014) pagrindine tema. Jack yra dirbęs keliose tarptautiniuose architektų ofisuose, tame tarpe Jean Nouvel ateljė Paryžiuje bei Londone.www.jackself.com

Tor Lindstrand – Karališkojo technologijos instituto Stokholme profesorius bei Larsson, Lindstrand ir Palme ofiso bendrasavininkas. Tor dirbo su projektais, apimančiais architektūrą, vizualinius menus bei performansą įvairiuose kultūriniuose kontekstuose – TATE Liverpool, Venecijos architektūros bienalėje, Steiricher Herbst, Shenzhen ir Honkongo Bi-city urbanistikos/architektūros bienalėje, Volta Bazelyje, Performa Niujorke, Karališkajame Kopenhagos teatre, NAI Roterdame, Švedijos architektūros muziejuje bei Storefront Niujorke. Kartu su choreografu Martenu Spångbergu įkūrė International Festival, platformą kotekstui jautriems projektams – nuo pastatų, leidybos, filmų, instaliacijų iki intervencijų viešojoje erdvėje. 2010 m. kartu su Jessica Watson – Galbraith įsteigė Economy, švedišką – australišką platformą, dirbančią ties architektūra, menu bei performansu. Šiuo metu Tor dalyvauja Karališkojo technologijos instituto ir Södertörn universitetų bendradarbiavimo tyrimo projekte „Power, Space and Ideology“. http://www.this-is-economy.com/

Håkan Nilsson yra meno istorijos profesorius Konstfack ir Södertörn universitetuose Stokholme, pastarajame taip pat dalyvauja tyrimo projekte „Power, Space and Ideology“. Kitu laiku Håkan rašo tekstus katalogams, esė bei meno kritiką Svenska Dagbladet laikraštyje. Jo daktaro laipsnio disertacija aptarė Clemento Greenbergo rolę konstruojant (amerikietiškąjį) postmodernizmą. Nilsson taip pat domisi viešos erdvės bei meno viešoje erdvėje klausimais, ko rezultatas – Placing Art in the Public Realm konferencija bei taip pat besivadinanti antologija. Jis taip pat yra Bærtling fondo tarybos narys.

Iliustracija: Economy (Tor Lindstrand, Jessica Watson-Galbraith), iš serijos “Proposals for Stockholm”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *