Audio žurnalas
. PDF
2014    12    08

Architektūros fondas kviečia į paskaitą apie miestų ideologijų atspindžius urbanistiniame kraštovaizdyje

artnews.lt

Iliustracija(1)

Gruodžio 9 dieną, antradienį, 20:00. Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG) (Konstitucijos pr. 22, Vilnius) vyks Dr. Rasos Čepaitienės paskaita „Skaityti miestą: Ideologijų atspindžiai urbanistiniame kraštovaizdyje“.

Dažniausiai manome, kad miestus kuria architektai ir urbanistai – nes tai jų profesija, tačiau kas stovi už jų? Kas kuria visą ideologinę aplinką, kurioje vėliau veikia architektai? Atsakymų į šiuos klausimus bus ieškoma Nacionalinėje Dailės Galerijoje Architektūros [pokalbių] fondo organizuojamo ciklo „Koks miestas?“ metu. Šį antradienį 20 valandą kultūros istorikė daktarė Rasa Čepaitienė paskaitoje „Skaityti miestą: Ideologijų atspindžiai urbanistiniame kraštovaizdyje“ pasakos apie mieste slypinčius ideologinius pranešimus.

Pagrindinis paskaitos tikslas – aptarti turbūt lengviausiai identifikuojamą politinį-ideologinį miesto užkodavimo lygmenį. Esminis klausimas – kokiais tikslais ir kokiomis priemonėmis skirtingos politinės doktrinos ir režimai kuria, keičia ir daro įtaką fiziniam ir simboliniam miesto pavidalui? Siekiant atsakyti į šį klausimą, teks atsakyti ir į kitą –  ką būtų galima vadinti miesto, kaip ideologinio teksto, „autoriumi“? Kokie  to „autoriaus“ tikslai ir siekiai? Kokiomis priemonėmis mieste kuriami ideologiniai pranešimai? Kokiam žanrui galima būtų priskirti miestą-tekstą? Ką jis reiškia? Kokį įspūdį jis sukelia „skaitytojui“,  kaip „skaitytojas“ jį suvokia ir interpretuoja?

Dr. Rasa Čepaitienė – kultūros istorikė, Lietuvos Istorijos Instituto vyresnioji mokslo darbuotoja, Vilniaus universiteto profesorė. Yra išleidusi ne vieną monografiją („Laikas ir akmenys. Kultūros paveldo sampratos moderniojoje Lietuvoje“, „Paveldosauga globaliajame pasaulyje“), sudariusi straipsnių rinkinius (įskaitant ir ką tik pasirodžiusį – „Vietos dvasios beieškant“), publikavusi tekstus paveldosaugos, istorinės atminties, miestų tyrimų ir sovietologijos temomis Lietuvoje ir užsienyje.

Dr. Rasos Čepaitienės paskaita „Skaityti miestą: Ideologijų atspindžiai urbanistiniame kraštovaizdyje“ vyks vietoje anksčiau planuotos svečio iš Danijos Søren Leth paskaitos „Pastmodernism“, kuri buvo atšaukta dėl netikėtai pakitusių aplinkybių.

Ciklo kuratoriai: Ieva Cicėnaitė, Andrius Ropolas, Matas Šiupšinskas

Renginiai nemokami. Pokalbis vyks lietuvių kalba. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt

Ciklas rengiamas bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu.

Pokalbių ciklas „Koks miestas?“

Anksčiau garbintą sterilią miestų tvarką ir griežtą logiką, pakeitė miesto, kaip pozityviai konfliktiškos ir patrauklios žmonėms, vietos vizija, o praeities utopijos sulaukė tiek pat daug kritikos kiek iki tol buvo sulaukusios šlovės. Gyvenamosios aplinkos formavimas buvo atiduotas į ambivalentiškos neoliberaliosios rinkos rankas. Tai nebūtinai reiškia, kad šiuolaikinė visuomenė nėra pajėgi formuoti projekcijų į ateitį. Tai nereiškia, kad šiandienos miestai nėra ideologiniai tvariniai ir utopinės mąstysenos produktai.

Šio ciklo tikslas – aptarti koks yra šiuolaikinis miestas, kas formuoja jo įvaizdį, kokį vaidmenį šiame procese atlieka ideologija ir kieno rankose koncentruojasi galios svertai. Miesto vizijų formavimas, erdvių kokybės gerinimas, protų pritraukimas – visa tai daro daugybė tarpusavyje besivaržančių miestų. Bet ar miestas kuris neturi kultūrinės, politinės ar socialinės pozicijos gali išlikti globaliose varžybose?

Kitos 14-ojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo paskaitos:

2014 m. gruodžio 11 d. ARJEN OOSTERMAN (Olandija) „Išmanesnis miestas“
Arjen Oosterman yra architektūros istorikas, kritikas, dėstytojas, kuratorius, kuris nuo 2007 metų užima žurnalo „Volume“ vyriausiojo redaktoriaus pareigas. „Volume“ žurnalas yra leidžiamas „Archis“ organizacijos drauge su „AMO“ ir „C-LAB“. Kartu su „Archis“ platforma A. Oosterman yra įsitraukęs į  „Architecture of Peace“, „Self Building Building“ ir „Connected“ projektus. Jis dėsto architektūros istoriją ir architektūros kritiką įvairiose Olandijos architektūros mokyklose, aktyviai rašo knygas bei straipsnius, publikuojamus tarptautinėje architektūros spaudoje.

2014 m. gruodžio 17 d. LEONIDAS DONSKIS (Lietuva) „Atminties karai mieste: utopijos, eutopijos ir distopijos“
Leonidas Donskis yra filosofas, idėjų istorikas, visuomenės veikėjas ir akademikas, prieš metus pasitraukęs iš aktyvios politinės veiklos. L. Donskio tyrimai ir publikacijos apima, bet neapsiriboja, civilizacijų analizę, politinių idėjų istoriją ir kultūros filosofiją. Jo straipsnius ir interviu galima aptikti lietuviškoje architektūros periodikoje (žurnale „Archiforma“). L. Donskis dirbo JAV, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Suo-mijos, Estijos, Vengrijos ir, žinoma, Lietuvos universitetuose ir tyrimų centruose. Nuo 1997 m. dėsto Helsinkio universitete, o nuo 2007 m. – Bolonijos universitete ir „Corvinus“ universitete Budapešte.

Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galima rasti http://www.archfondas.lt/paskaitos/pokalbiai.