Antano Dombrovskij kūrinys „Fontanas“ Paveikslų galerijos lauko paviljone

2021 m. spalio 7 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Nuo spalio 5 d. Paveikslų galerijos lauko paviljone (K. Donelaičio g. 16, Kaune) beveik keturis dešimtmečius tylėjęs Paveikslų galerijos fontanas vėl šniokščia. Tai – garso menininko Antano Dombrovskij kūrinys „Fontanas“, kuriuo jis atliko erdvėje ir laike neįmanomą translokaciją: šią vasarą su žeme sulygintas Kauno radijo gamyklos fontanas buvo perkeltas iš Žemaičių gatvės į Paveikslų galerijos lauko paviljoną – buvusio galerijos baseino vietą.

Čia įkurtas „Fontanas“ tapo vartais į praeitį ir neegzistuojantį pasaulį – kadaise įslaptintos gamyklos teritoriją. Lyg atsitiktinai ten pakliuvęs prašalaitis gali nugirsti prie fontano besišnekučiuojančių darbuotojų balsus. Šis kūrinys yra Paveikslų galerijoje veikiančios parodos „Banga: žmonių balsų kanalas“ dalis.

Garso instaliaciją įkvėpė radijo bangų paieškos sistema, kurią radistai vadina „kriokliu“ (angl. waterfall). Tai – vizuali radijo bangų paieškos sistema, kurioje radijo eteris krenta iš viršaus žemyn, visai kaip krioklys. Visas garso dažnių spektras irgi girdimas kaip krioklio šniokštimas, panašiai kaip baltą šviesą sudaro visas spektras spalvų. „Fontanas“ sukomponuotas iš daugybės mažų garso šaltinių – daugiausia Vilniaus miesto fontanų. Toks garsų kompozicijos principas – surinkti galingą „krioklį“ iš mažų elementų, yra nuoroda į istorijos sampratą – ji taip pat nėra vienalytė, sudaryta iš daugybės atskirų istorijų.

„Fontano“ „baltame triukšme“ įsiterpiantys žmonių balsai – buvusių Radijo gamyklos darbuotojų pasakojimų ir atsiminimų fragmentai. Garso kūrinio trukmė – 60 min.

Instaliacija kviečia judėti erdvėje, klausyti, patirti savitą vandens erdvę (angl. waterspace). Antano Dombrovskij kūryba atidžius klausytojus stebina netikėtais garsovaizdžiais, iš muzikinio chaoso apgalvotai sudėliotomis įspūdingomis garso lavinomis.

„Fontanas“ nurodo ir į plačius radijo eterio vandenis: išsamius Radijo gamyklos darbuotojų pasakojimus nuo lapkričio transliuos radijo stotis „Tau“. Šiuo metu VDU garso įrašų studijoje tebevyksta interviu su buvusiais bangiečiais. Šią unikalią medžiagą menininkas Antanas Dombrovskij montuos į radijo laidų ciklą „Banga“: žmonių balsų kanalas“.

Garso instaliacija veiks: 202110 05 – 2022 01 30

Iliustracijoje: Kauno Radijo gamyklos fontanas, Modestas Patašius, 2010

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *