.
2023    10    03

Agnė Jokšė. Lezbynai

artnews.lt

Agnė Jokšė, „Lezbynai” (performansas, tekstas, 2020) parodoje „Palydos” (2020 08 06 – 09 17) projektų erdvėje „Swallow” (Vitebsko g. 23, Vilnius).

Pasitelkdama priemones, būdingas autoetnografijai, Agnė Jokšė savo kūriniuose pasakoja asmeniškas istorijas, kuriose menininkės patirtys ir išgyventi įvykiai, susiję su meilės, intymumo ir draugystės apmąstymais persipina su vaizduote persmelktomis refleksijomis apie šiuos įvykius supantį pasaulį. Menininkės kūryboje gvildenami jausmai, kylantys santykyje su queer bendruomene ir „normalizuojančiomis“ šiandienos socialinėmis, politinimės bei kultūrinėmis tendencijomis. Neretai šie kūriniai savo forma ir retorika primena intymų laišką ar dienoraščio įrašą, kuris, priešingai, nei būdinga tokio pobūdžio tekstams, yra ne tiek saugomas ar archyvuojamas, kiek veikiau nerūpestingai paliekamas likimo – ir žiūrovo – valiai. „Lezbynai” yra erotinis pasakojimas apie lesbietišką meilę Lazdynų mikrorajono, kuriame menininkė užaugo, fone. Vienas prieš kitą sustatyti gyvenamieji namai šiame mikrorajone sukuria savotiško panoptikumo situaciją, kuomet visi stebi visus, tad bet koks intymus gestas tuo pačiu metu tampa ir privatus, ir viešas. Agnės Jokšės pasakojime ši situacija tampa terpe skleistis seksualiai, nežabotai fantazijai, kuri, rasdamasi menininkės santykyje su mylimosiomis, nudažo iš pažiūros nebylias mikrorajono pastatų betonines sienas ir įsiskverbia į ten gyvenančių žmonių gyvenimus bei mintis. „Palydų” atidarymo metu įvyko Agnės Jokšės performansas, vėliau performanso libreto pavidalu atsiradęs pačioje parodoje.

Performanso dokumentacija ir video titravimas: Ieva Kotryna Skirmantaitė. Parodos „Palydos” kuratoriai – Edgaras Gerasimovičius, Audrius Pocius, Vaida Stepanovaitė. Menininkai – Gabrielė Adomaitytė, Viltė Bražiūnaitė ir Tomas Sinkevičius, Martin Ebner, Agnė Jokšė, Ona Juciūtė, Laura Kaminskaitė bei Nicholas Matranga. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba. 2020 m.