Stephen Hodge paskaita „Ekskursijos, pasivaikščiojimai, pašnekesiai ir architektas-bastūnas“ NDG
artnews.ltĮsibėgėjantis 16-asis Architektūros [pokalbių] fondo ciklas „EKSKURSIJŲ GALIOS“ kviečia į antrąją paskaitą. Šį ketvirtadienį, spalio 29 d., 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje menininkas tyrėjas, meno kuratorius, tyrėjų menininkų grupės Wrights & Sites narys Stephen Hodge (JK) paskaitoje „Ekskursijos, pasivaikščiojimai, pašnekesiai ir architektas-bastūnas“ kvies diskutuoti apie menininkų-bastūnų, bastūnų-darytojų ir kiekvieno pėsčiojo partnerystes.
Prieš 17 metų tyrėjų menininkų grupė Wrights & Sites, po pirmojo savo viešojo projekto (serijos įvietintų performansų, funduotų Anglijos Meno tarybos), pabėgo iš vidaus erdvių ir pasitelkė vaikščiojimą kaip metodą bei nuosekliai juo naudojosi tolimesniuose savo projektuose. Po dešimtmetį trukusių posituacionistinių dreifų, struktūrizuotų ekskursijų, „Mis-Guide“ knygų leidybos, viešojo meno ir instaliacijų kūrimo, Wrights & Sites komanda vėl atsigręžė į miesto audinį. Remiantis Wrights & Sites „architekto-bastūno“ koncepcija ( pvz., Sideways Festivalis, Belgija, 2012 m.; „Apie vaikščiojimą“, Sanderlendas, 2013 m.) ir žvalgybinėmis ekskursijomis, naujausio Stephen Hodge projekto „Kur statyti mus saugančias sienas“ (Eksteris, 2013–14 m.) ašimi, šis pokalbis atskleis konkrečius „pasivaikščiojimų ir pašnekesių“ kaip meninio metodo atvejus, įrodančius ekskursijų galias.
STEPHEN HODGE – tyrėjas menininkas, meno kuratorius iš Jungtinės Karalystės. Jis yra Ekseterio Universiteto docentas, dėstantis Gyvo meno + Erdvinės praktikos dalyką, kuruoja „praktikos kaip tyrimo“ atvejus įvairiuose kontekstuose, pvz.: metų trukmės tarpdisciplininė mobili meninė-tiriamoji veiklą Ekseteryje – praktika, kylanti iš vaikščiojimo ir kompozicijos Eriko Satie kūriniuose tyrinėjimo, vietos tyrimo, ir renginio Second Life platformoje, apimanti skaitmenines intervencijas viešajame transporte, menininkų publikacijas, galerijas ir festivalius. Stephen Hodge yra vienas Wrights & Sites (www.mis-guide.com) įkūrėjų.
WRIGHTS & SITES 1997 metais įkūrė keturi tyrėjai menininkai (Stephen Hodge, Simon Persighetti, Phil Smith ir Cathy Turner), kurie jau aštuoniolika metų tyrinėja žmonių santykį su vietomis, miestais ir vaikščiojimu. Jie pasitelkia padriko vaikščiojimo taktiką kaip įrankį žaismingiems debatams, intervencijoms ir erdvės reikšmių interpretacijoms. Jų dėmesio objektas – žmonių santykis su vietomis, miestais, gamta ir vaikščiojimu. Padriko vaikščiojimo taktika yra pasitelkiama kaip įrankis generuojantis žaismingus debatus, bendradarbiavimą, intervencijas ir erdvės prasmių kūrybą.
Menininkų teigimu, jų darbas, kaip ir vaikščiojimas, turi būti porėtas – tam, kad kiti galėtų į jį įsigilinti ir perskaityti, susisieti su juo, tai susiję ir su vietų specifika bei laikinumu – pabrėžiant eroziją, laikinumą ir lūžius. Wrights & Sites nuolatos siekia perduoti savo dramaturgines strategijas kitiems: auditorijoms, skaitytojams, lankytojams ir praeiviams.
Wrights & Sites veiklų rezultatai skiriasi priklausomai nuo projekto, bet dažniausiai susideda iš konkrečiai vietai skirto performanso, Mis-Guided Ekskursijų ( pvz. Stadtverführungen in Wien, Tanzquartier Wien ir Wiener Festwochen, Viena, 2007 m.), išleistų Mis-Guides knygų ( pvz. A Mis-Guide To Anywhere, 2006 m.), „dreifų“, mitinio-geografinio „mapping’o”, viešos meninės akcijos (pvz. Wonders of Weston, CABE/Situations, Weston-super-Mare, 2010 m.) arba instaliacijos (pvz. Mis-guided, Belluard Bollwerk International Festival, Fribūras, 2008 m.), o taip pat viešų projekto pristatymų ir straipsnių.
Vaikščiojimas ir kasdienybės tyrinėjimas išlieka centrine kolektyvo aveiklos ašimi ir šiandien. Wrights & Sites siekia paskatinti menininkų-bastūnų, bastūnų-darytojų ir kiekvieno pėsčiojo partnerystę siekiant suteikti vietoms reikšmę.
Pokalbis vyks 2015 m. spalio 29 dieną, ketvirtadienį, Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje. Pokalbio pradžia 20:00. Renginys nemokamas, vyks anglų kalba. Pokalbį ir ciklą remia: Lietuvos kultūros taryba.
Visos Architektūros [pokalbių] ciklo „Ekskursijų galios“ paskaitos:
2015 m. spalio 22 d. YAEL SHERILL ir CHRISTIN PRÄTOR (Vokietija) „Kūrybinės ekskursijos: įsivaizduojant naujas erdves miestui“
Christin studijavo literatūrą, psichologiją, gilinosi į kultūros studijas Jenoje, Sevilijoje ir Berlyne. Christin meninė, dramaturgės ir kuratorės, veikla koncentruota į įvairius tarptautinius kontekstus, įvietinimo projektus ir mobilaus miesto formatą. Yael gimė Tel Avive, Izraelyje, studijavo tarpdisciplininius menus Tel Avivo universitete, taip pat atlikimo dizainą ir praktiką Central Saint Martin’s koledže Londone. Yael yra profesionali scenografė ir režisierė. Christin ir Yael 2013 metais įkūrė B_Tour ir šiuo metu yra jos kūrybinės vadovės.
Pokalbio įrašą jau galite rasti čia: http://archfondas.lt/lt/pokalbiu/irasas/kurybines-ekskursijos-isivaizduojant-naujas-erdves-miestui
2015 m. spalio 29 d. STEPHEN HODGE (Jungtinė Karalystė) „Ekskursijos, pasivaikščiojimai, pašnekesiai ir Architektas-bastūnas“
Stephen Hodge yra menininkas, tyrėjas, kuratorius, Eksterio Universiteto docentas, dėstantis Gyvo meno + Erdvinės praktikos dalyką, kuruoja „praktikos kaip tyrimo“ atvejus įvairiuose kontekstuose, pvz.: metų trukmės tarpdisciplininė mobili meninė-tiriamoji veiklą Eksteryje – praktika, kylanti iš vaikščiojimo ir kompozicijos Eriko Satie kūriniuose tyrinėjimo, vietos tyrimo, ir renginio Second Life platformoje, apimanti skaitmenines intervencijas viešajame transporte, menininkų publikacijas, galerijas ir festivalius. Stephen Hodge yra vienas Wrights & Sites (www.mis-guide.com) įkūrėjų. Wrights & Sites – tai keturi menininkai-tyrėjai, jau aštuoniolika metų tyrinėjantys žmonių santykį su vietomis, miestais ir vaikščiojimu. Jie pasitelkia padriko vaikščiojimo taktiką kaip įrankį žaismingiems debatams, intervencijoms ir erdvės reikšmių interpretacijoms.
2015 m. lapkričio 4 d. VAIDAS PETRULIS (Lietuva) „Kasdienybės paveldas: tarp filotopijos ir utopijos“
Vaidas Petrulis – architektūros istorikas, KTU Architektūros ir statybos instituto vyr. mokslo darbuotojas, monografijų „Architektūra sovietinėje Lietuvoje“ (2012) bei „Lietuvos tarpukario architektūrinis palikimas: materialumo ir nematerialumo dermė“ (2015) bendraautoris. Skaitmeninio Lietuvos architektūros istorijos archyvo www.autc.lt iniciatorius.
2015 m. lapkričio 11 d. MARK DORRIAN (Jungtinė Karalystė) „Nuotykiai vertikalėje – nuo Naujosios vizijos iki Dešimties galių“
Mark Dorrian – Edinburgo universiteto architektūros katedros profesorius. Jo veikla apima įvairių architektūros ir urbanistikos aspektų tyrinėjimą, meno istoriją ir teoriją, medijos studijas. Mark Dorrian publikacijos spausdintos Cabinet, Chora,Cultural Politics, the Journal of Architecture, the Journal of Narrative Theory, Log, Parallax, Radical Philosophy ir Word & Image. 2013 metais išleista knyga Seeing From Above: The Aerial View in Visual Culture („Žvelgiant iš aukštai: vizualinė kultūra iš paukščio skrydžio“, bendraautorius Frédéric Pousin), taip pat esė rinktinė Writing On The Image: Architecture, the City and the Politics of Representation („Apie įvaizdžius: architektūra, miestas ir reprezentavimo politika“). Šiuo metu pašnekovas gilinasi į politinę oro kondicionavimo istoriją ir rašo pamfletą robotiniams ginklams – Welcome to the Dronosphere(„Sveiki atvykę į dronosferą“). Mark yra vizituojantis profesorius Orhuso architektūros mokykloje, Mičigano universitete ir Tianjin universitete Kinijoje, o taip pat yra vizituojantis mokslininkas Kanados architektūros centre Monrealyje.
2015 m. lapkričio 23 d. GINTAUTAS MAŽEIKIS (Lietuva) „Savispektaklizacijos ir melagingo performatyvumo kritika“
Gintautas Mažeikis – filosofas, socialinės ir politinės kritikos teoretikas ir aktyvistas, daugelio monografijų autorius, tarp kurių: „Propaganda ir simbolinis mąstymas“, „Po pono ir tarno“, „Įsikitinimai: sąmoningumo metamorfozės“.
Visos šešioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Ekskursijų galios“ paskaitos yra atviros ir nemokamos, skirtos ugdyti savyje architektą – humanišką, jautrų, mąstantį, įžvalgų. Pokalbiuose dalyvauja įkvepiančios asmenybės, kurios ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet ir suintriguoja bei priverčia mąstyti kitaip. Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti http://archfondas.lt/lt/pokalbiu.
Paskaitos vyks Nacionalinėje dailės galerijoje, Vilniuje, nuo 20 val., anglų arba lietuvių kalbomis. Visi renginiai nemokami. Pokalbių ciklo rėmėjas: Lietuvos kultūros taryba.