Beatriz Ramo paskaita „Dievų malonėje“ NDG
artnews.ltGruodžio 4 d. 20 val. Nacionalinėje dailės galerijoje vyks Architektūros [pokalbių] fondo 14-ojo pokalbių ciklo „Koks miestas?” paskaita – Beatriz Ramo „Dievų malonėje“.
„Co-Residence“ – tai siūlymas gyvenamajam būstui pritaikyti šiandien populiarius dalinimosi ekonomikos (angl. sharing economy) principus, naudojamus bendradarbiavimo (angl. co-working) centruose, dalinimosi dviračiais sistemose ar tiesiog važiuojant pakeleivinėmis mašinomis. Tai – ambicingas sumanymas, nes buto mastelyje (1:100) įgyvendinti pokyčiai gali pasitarnauti sprendžiant šiuolaikinio didmiesčio problemas (1:100.000). Tankis, užimtumas, išaugę atstumai, valdymas – visa tai, kas aktualu mąstant metropolio mastu, bus sprendžiama per smulkiausią urbanistikos „ląstelę“ – butą.
Beatriz Ramo yra „STAR strategies + architecture“ biuro įkūrėja ir vadovė. „STAR“ projektuoja, vykdo kritinius tyrimus, analizuoja tiesiogiai ar netiesiogiai su architektūra ir urbanistika susijusias temas. Nuo 2008 metų B. Ramo yra viena iš „MONU“ žurnalo redaktorių. Ji yra dirbusi „OMA“ biure Roterdame kur prisidėjo prie projektų „CCTV“ ir „TVCC“ (pastatai Pekine), bei „Wyly Theatre“ (pastatas Dalase). Beatriz yra dalyvavausi ir laimėjusi ne vieną tarptautinį architektūros konkursą, skaičiusi paskaitas Amsterdamo architektūros akademijoje, „Sandberg“ institute Amsterdame, Tilburgo architektūros akademijoje.
Ciklo kuratoriai: Ieva Cicėnaitė, Andrius Ropolas, Matas Šiupšinskas
Ciklo iliustracijos autorius: Karolis Strautniekas
Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.
Pokalbių pradžia 20:00.
Renginiai nemokami. Pokalbis vyks anglų kalba. Pokalbiai filmuojami, video įrašai talpinami www.archfondas.lt
Ciklas rengiamas bendradarbiaujant su VGTU Architektūros fakultetu.
Pokalbių ciklas „Koks miestas?“
Anksčiau garbintą sterilią miestų tvarką ir griežtą logiką, pakeitė miesto, kaip pozityviai konfliktiškos ir patrauklios žmonėms, vietos vizija, o praeities utopijos sulaukė tiek pat daug kritikos kiek iki tol buvo sulaukusios šlovės. Gyvenamosios aplinkos formavimas buvo atiduotas į ambivalentiškos neoliberaliosios rinkos rankas. Tai nebūtinai reiškia, kad šiuolaikinė visuomenė nėra pajėgi formuoti projekcijų į ateitį. Tai nereiškia, kad šiandienos miestai nėra ideologiniai tvariniai ir utopinės mąstysenos produktai.
Šio ciklo tikslas – aptarti koks yra šiuolaikinis miestas, kas formuoja jo įvaizdį, kokį vaidmenį šiame procese atlieka ideologija ir kieno rankose koncentruojasi galios svertai. Miesto vizijų formavimas, erdvių kokybės gerinimas, protų pritraukimas – visa tai daro daugybė tarpusavyje besivaržančių miestų. Bet ar miestas kuris neturi kultūrinės, politinės ar socialinės pozicijos gali išlikti globaliose varžybose?
Kitos 14-ojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo paskaitos:
2014 m. gruodžio 9 d. SØREN LETH (Danija) „Pastmodernism“
Søren Leth yra Danijos architektūros ir urbanistikos biuro Sleth partneris. Nuo pat biuro įkūrimo jis dirba su industrinių teritorijų regeneracijos projektais, aktyviai dalyvauja ir laimi architektūriniuose konkursuose Skandinavijoje. Sleth biuras ne tik projektuoja, bet ir atlieka tyrimus, kuria viziją Danijai, kuri nuo 2050 metų siekia neutralizuoti visas anglies dvideginio emisijas. Søren yra paskirtas Danijos menų fondo architektūros komiteto nariu 2014-2017 metams.
2014 m. gruodžio 11 d. ARJEN OOSTERMAN (Olandija) „Išmanesnis miestas“
Arjen Oosterman yra architektūros istorikas, kritikas, dėstytojas, kuratorius, kuris nuo 2007 metų užima žurnalo „Volume“ vyriausiojo redaktoriaus pareigas. „Volume“ žurnalas yra leidžiamas „Archis“ organizacijos drauge su „AMO“ ir „C-LAB“. Kartu su „Archis“ platforma A. Oosterman yra įsitraukęs į „Architecture of Peace“, „Self Building Building“ ir „Connected“ projektus. Jis dėsto architektūros istoriją ir architektūros kritiką įvairiose Olandijos architektūros mokyklose, aktyviai rašo knygas bei straipsnius, publikuojamus tarptautinėje architektūros spaudoje.
2014 m. gruodžio 17 d. LEONIDAS DONSKIS (Lietuva) „Atminties karai mieste: utopijos, eutopijos ir distopijos“
Leonidas Donskis yra filosofas, idėjų istorikas, visuomenės veikėjas ir akademikas, prieš metus pasitraukęs iš aktyvios politinės veiklos. L. Donskio tyrimai ir publikacijos apima, bet neapsiriboja, civilizacijų analizę, politinių idėjų istoriją ir kultūros filosofiją. Jo straipsnius ir interviu galima aptikti lietuviškoje architektūros periodikoje (žurnale „Archiforma“). L. Donskis dirbo JAV, Didžiosios Britanijos, Švedijos, Suo-mijos, Estijos, Vengrijos ir, žinoma, Lietuvos universitetuose ir tyrimų centruose. Nuo 1997 m. dėsto Helsinkio universitete, o nuo 2007 m. – Bolonijos universitete ir „Corvinus“ universitete Budapešte.
Visos keturioliktojo Architektūros [pokalbių] fondo ciklo „Koks miestas?“ paskaitos yra atviros ir nemokamos, skirtos ugdyti savyje architektą – humanišką, jautrų, mąstantį, įžvalgų. Pokalbiuose dalyvauja įkvepiančios asmenybės, kurios ne tik pristato ir aptaria aktualią temą, bet suintriguoja, priverčia mąstyti kitaip. Daugiau informacijos ir video įrašus iš jau praėjusių paskaitų ciklų galite rasti http://www.archfondas.lt/paskaitos/pokalbiai.
Pokalbiai vyksta Nacionalinėje Dailės Galerijoje (NDG), Konstitucijos pr. 22, Vilniuje.
Pokalbių pradžia 20:00.