Grupinė paroda „Sparta“ Kauno menininkų namuose
artnews.lt
Iki gegužės 22 d. Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56, Kaunas) veikia grupinė paroda „Sparta“.
Paroda „Sparta“ – apie bailius kaip pralaimėtojus, jų reprezentacijos formas ir trapumą. Ką reiškia būti bailiu, pralaimėtoju, kuris neturi ką prarasti? Kaip atrodo pralaimėjęs kūnas? Abstraktus, fragmentiškas, keistas, karikatūriškas, moteriškas? Kaip skambėtų pralaimėtojų garso takelis? Niūrus, trūkinėjantis, čaižus, o gal sovietinis? Kiek žodžių ir vardų turima pralaimėjusiam apibūdinti, o kiek pralaimėjimo jaustukų?
Būū, fui, meh, nu, ojej… švilpimas.
Architektės Gabrielės Černiavskajos sukurta parodos architektūra primenanti juodo automobilio salono paneles apgaubia parodos kūrinius suvaržytomis apgaulingomis klostėmis. Dauguma kūrinių įterpti, gal vos matomi, sunkiai apčiuopiami. Tačiau santykiai tarp parodos kūrinių yra gana lygūs, jie visi per daug subtilūs, kad išsiskirtų iš aplinkos, kad varžytųsi tarpusavyje. Visi parodos kūriniai vieningai kalba apie sudėtingą santykį su hierarchija, patriarchato įsteigta sistema.
Menininkei Annai Orbaczewskai svarbu kaligrafiškai ir lakoniškai pateikti savo santykį ne tik su vyriškumu, bet ir bendrai su aplinka. Menininkės kūriniai tai tarsi vizualios patarlės, posakiai, kurie neegzistuoja liaudies išmintyje, bet, o gal, turėtų? Adomas Danusevičius pasitelkia keramikines minkštas formas tam, kad aiškios ribos kaip skirties tarp moteriško ir vyriško nebeliktų – tai ir vėl pasiūlymas įsivaizduoti nevienalytį pasaulį, kuriame viena forma nedominuoja ir nebando užvaldyti. Tuo tarpu garso menininkės Augustės Vickūnaitės specialiai parodai sukurtas garso kūrinys sugrąžina į parodos aplinką. Tai neatpažįstamas 10-tojo dešimtmečio garso takelis, ilgai grojęs stovint Aleksoto panoramos aikštelėje. Augustė išverčia tam laikmečiui būdingą agresiją, ją apnuogina, susitelkdama į širdies ritmą primenantį atgarsį.
Grupinės parodos pavadinimas „Sparta“ iš tiesų nurodo ne tik į Antikinės Graikijos polį Spartą, bet ir kaitos spartą. Kaip greitai viskas keitėsi 10-tuoju nepriklausomybės dešimtmečiu, kaip smarkiai tos kaitos buvo geidžiama. Geismas kontroliuoti, užvaldyti labai greitai virto smurtu, paremtu jėga. Tokiu būdu greitai atsiranda laimėtojai ir pralaimėtojai. Pralaimėjimo momentas yra labai svarbus, kai kalbame apie vyriškumą.
Parodą kuruoja: Agnė Bagdžiūnaitė
Parodos architektė: Gabrielė Černiavskaja
Parodos technikė: Laura Skučaitė
Projekto vizuali komunikacija: Kornelija Zizaitė
Projektą „Nepadorūs vakarai. BMW“ finansuoja Lietuvos kultūros taryba.
Fotografijos: Lukas Mykolaitis





















