Dalios Truskaitės paroda „Dešinė, kairė, dešinė“ Vilniaus grafikos meno centre
artnews.ltIki sausio 27 d. Vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3, Vilnius) veikia Dalios Truskaitės kūrybos paroda „Dešinė, kairė, dešinė“.
Parodoje eksponuojami du erdviniai stiklo kūriniai – lyg susisiekiantys indai, lyg artimi giminės, kurie ginčijasi, priešgyniauja, ilgisi vienas kito ir bando į savo santykius įtraukti žiūrovą.
Dešinėje salėje rodomą instaliaciją „Uždengti“ sudaro lydyto ir smėliasrove apdoroto stiklo lakštai. Dabras sukurtas 2020 m. vienai iš Palazzo Loredan (Venecija, Italija) erdvių, kurios, šiauriečio akimis, perteklinis puošnumas kėlė prieštaringus jausmus, erdvė atrodė tokia „tiršta“, kad stačiai neįmanoma įterpti nieko papildomo. Tačiau ilgainiui gimė mintis ne „pridėti“, o „atimti“ – pridengti dalį grožio, sukuriant atokvėpio pauzę. Po pristatymo Venecijoje, 2020–2022 m. laikotarpiu kūrinys buvo eksponuotas įvairiose šalyse: 2021 m. tarptautinėje stiklo parodoje Toyamos stiklo muziejuje (Japonija), 2022 m. Europos stiklo festivalyje „Melting borders“ Vroclave (Lenkija), tarptautinės meno mugės „ArtVilnius’22“ parodoje „Takas“. Galerijoje „Kairė-dešinė“ ši instaliacija ne eliminuoja grožį, o tarsi iškritęs sniegas, viltingai pridengia tamsias galerijos grindis.
Kairėje esančią salę užpildė ne vienerius metus brandintas, specialiai šiai parodai sukurtas darbas – erdviniai objektai „Atidirbę”. Lakštinį stiklą pastaruoju metu menininkė verčia didžiuliais lankstiniais, šį kartą – vėduoklėmis. Su Japonijos ar Ispanijos kultūromis siejama forma šiame kūrinyje praranda savo pompastišką kultūrinį krūvį ir įgauna vaikiško nekaltumo. Tačiau stiklo vėduoklės čia yra netekę savo matinio baltumo – parodoje jos išteptos, sugėrusios atidirbusį mašininį tepalą, kurio kvapas, kadaise lydėjęs geležinkelį, taip pat liko kažkur vaikystėje. Dabar nebėra medinių pabėgių, tačiau liko visos interpretacijos, susijusios su atidirbusiais, pavargusiais, išteptais ar nusidėvėjusiais. Sukurti šią instaliaciją pastūmėjo VGMC galerijos erdvė ir pavadinimas – jis tarsi sukurtas dialogui.
Parodos tekstas Aistė Kisarauskaitė
Parodą finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga
Fotografijos: Laurynas Skeisgiela