Meninio tyrimo paroda „Darbalaukis“ VDA „Titanike“
artnews.ltBalandžio 26 d. Vilniaus dailės akademijos (VDA) parodų salėse „Titanikas“ (I aukštas) atidaryta meninio tyrimo paroda „Darbalaukis“.
Darbalaukis – tai ir darbastalis, ir darbo proceso išklotinė bei ekspozicijos vieta, kurią dažnai mato tik pats besidarbuojantysis. Šioje parodoje ji atidengiama kolegoms ir žiūrovams ir pradedamas pokalbis tarp žmonių, artefaktų ir idėjų.
Parodą kuruojantis doc. dr. Vytautas Michelkevičius klausia: „Kaip atrodo meno doktoranto darbalaukis ar jo momentinė nuotrauka? Gal tai aibė vaizdinių ir tekstinių elementų, išsimėčiusių po skaitmenį lauką (desktop)? Gal tai tvarkingai ir konceptualiai surūšiuotas kompiuterinis peizažas? Gal tarpusavyje besikalbantys objektai ir artefaktai, paskleisti ant darbastalio ar lentynos? Ar tiesiog minčių bei objektų žemėlapis ant studijos sienos ar grindų? O gal net įbalsintas ar įvaizdintas rašto ar tiriamasis darbas?“
Parodoje regėsime 25 meno doktorantų (dailės arba dizaino krypčių) pozicijas. Darbalaukis čia tampa darbavaizdžiu, jo plokštumos išsidėsto erdvėje tarsi meninė publikacija, o dalyviai siūlo sprendimus, kaip kūrybiškai permąstyti programos ir institucijos nustatytus formatus.
Parodos kuratorius teigia, kad tai paroda-eksperimentas arba praktinis mąstymas apie tai kaip menininkas ir dizaineris gali būti tyrėjas ir apginti daktaro laipsnį: „Tai ne meno ar dizaino, o meninio tyrimo paroda – kitaip tariant, meno doktorantų projektų ekspozicija, kurioje svarstoma, kaip pristatyti tyrimus ar jų etapus, kad jie būtų perskaitomi, peržiūrimi, perklausomi tiek meno bei dizaino, tiek mokslo kontekste, kadangi savo prigimtimi meno doktorantūra yra jų abiejų dalis.“
Parodoje ant pakabintų, pastatytų ir paguldytų darbastalių dalyviai pristato savo kūrybos ir tyrimo procesus, naudodami įvairias medžiagas, žemėlapius, videoprojekcijas, fotografijas, dienoraščius, užrašus, eskizus ir objektus. Netikėtos medžiagų ir artefaktų kombinacijos atskleidžia auditorijai paprastai nematomus menininkų ir dizainerių darbo aspektus.
Parodoje dalyvauja ir jauni, ir jau patyrę bei pripažinti VDA meno doktorantūroje kuriantys menininkai bei dizaineriai: Arnas Anskaitis, Dovilė Bagdonaitė, Dovilė Dagienė, Eglė Grėbliauskaitė, Eglė Ulčickaitė, Elzė Sakalinskaitė, Ieva Bertašiūtė-Grosbaha, Jevgenija Sidorevič, Jolanta Kyzikaitė, Justė Pečiulytė, Konstantinas Gaitanži, Kristė Kibildytė-Klimienė, Laisvydė Šalčiūtė, Marius Dirgėla, Mindaugas Reklaitis, Renata Maldutienė, Renata Obcarskė, Rokas Dovydėnas, Sandra Mockutė-Cicėnė, Sara Lundberg, Saulius Leonavičius, Tomas Daukša, Tomas Martišauskis, Vygintas Orlovas, Viktorija Sokolovskaja.
Paroda veiks iki gegužės 14 d., VDA parodų salės „Titanikas“ I aukšte, Maironio g. 3, Vilnius.
VDA dailės ir dizaino krypčių meno doktorantūros programą vykdo nuo 2011 m., kai ji pakeitė iki tol egzistavusią aspirantūros programą. VDA jau suteikė 10 meno daktarų ir ji turi didžiausią meno doktorantūros programą tarp Baltijos ir Rytų Europos universitetinių meno akademijų.
Nuotraukos: Arnas Anskaitis