.
2017    03    20

Žygimanto August(in)o inicijuota paroda „in.550“ galerijoje „Akademija“

artnews.lt

Z. Augustinas

Kovo 20 d. 18 val. VDA galerijoje „Akademija“ atidaroma Žygimanto August(in)o inicijuota paroda „in.550“.

Nuo vaikystės persekiojantis parodos autoriaus gretinimas su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir Lenkijos karaliumi Žygimantu Augustu (1520-1572) negalėjo nepaveikti jo savivertės ir požiūrio į pasaulį. Todėl 2017 m. kovo 20-ąją dieną, per Žygimanto vardadienį, bus paminėtos jo didenybės Žygimanto Augusto tėvo Lenkijos karaliaus Žygimanto Senojo (1467-1548) 550-osios gimimo metinės. Šia proga, kartu su architektu Vaidu Grinčelaičiu atlikta utopinė Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų rekonstrukcija. Jos tikslas – atnaujinti 2002-2009 m. atstatytą pastatą pritaikant jį šiuolaikinėms reikmėms, t.y. iškilmingiems pokyliams ir valstybės prestižo kėlimui. Taip pat (remiantis antropometrija ir Luko Cranacho jaun. tapytais Žygimanto Senojo ir Bonos Sforcos atvaizdais) sukurti nauji tariamųjų autoriaus tėvų ir jų nuolankaus sūnaus portretai.

Parodos atidarymo metu kovo mėn. 20 d. 18 val. didžėjaus Jurijus Dobriakovas, o kovo mėn. 28 d. 17 val. menotyrinikė dr. prof. Giedrė Mickūnaitė, Oksforde tyrinėjusi Jogailaičių dinastiją skaitys paskaitą „Ankšti rūmai Jogailaičiams“. Graveris Augustas Bidlauskas nustebins nauju Žygimanto Augusto portretu.

Paroda yra projekto „ŽYGIMANTAS AUGUST(IN)AS (1520-1572) IR JO APLINKA. Istorinių asmenybių tyrinėjimas per asmeninius potyrius“ dalis. Projektas išbando alternatyvius istorinių datų aktualizavimo būdus ir humoro bei ironijos panaudojimo galimybes visuomeniniame kontekste. Taip pat siekia atkeipti dėmesį į istorijos subjektyvizavimo, bei paralelinių realybių konstravimo reiškinius. Projektą remia Vilniaus dailės akademija ir Lietuvos kultūros taryba.

Ypatinga padėka Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės valdovų rūmų rekonstrukcijos komiteto nariams: Prof. dr. Giedrei Mickūnaitei, Prof. Artūrui Railai, architektui Linui Žičkiui, kultūrologui Jurijui Dobriakovui.