XII Baltijos trienalė Šiuolaikinio meno centre

2015 m. rugpjūčio 29 d., Šeštadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

baltic triennial

Rugsėjo 4 d., penktadienį, 18:00 val. Šiuolaikinio meno centre (ŠMC, Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaroma dvyliktoji Baltijos trienalė į Vilnių sukvies įvairių pasaulio šalių menininkus. Baltijos trienalė, 2002–2012 m. žinota pavadinimu „Baltijos tarptautinio meno trienalė” – viena didžiausių bienalės tipo parodų Šiaurės ir Rytų Europoje ir svarbiausias Šiuolaikinio meno centro organizuojamas tarptautinis renginys, kas tris metus tampantis tarptautine kuratorystės ir meno eksperimentavimo platforma. Greta šešias savaites veikiančios parodos paraleliai bus rengiami pokalbiai, pristatymai, paskaitos, pamokos ir koncertai – daugybė progų susitikti ŠMC ir kitose erdvėse.

Trienalės istorija

Trienalės pradžia – 1979-ųjų metų Baltijos šalių jaunųjų dailininkų vaizduojamosios dailės trienalė, kuri daugelį metų buvo viena svarbiausių alternatyvaus meno erdvių. Nuo jaunųjų dailininkų kartos buvo neatsiejama ir kritinė, nonkonformistinė dvasia, todėl nuo trienalės įkūrimo iki pat sovietmečio pabaigos ji nuolat kėlė audringas diskusijas tiek politiniame, tiek meniniame lygmenyje. 7-oji Baltijos meno trienalė „Cool Places” (1998) jau sukvietė menininkus ne tik iš Pabaltijo, bet ir platesnio Baltijos regiono, o 8-oji trienalė „Traukos centras” (2002) aprėpė žymiai platesnę geografiją ir paženklino sėkmingą šio renginio integraciją į pasaulinį šiuolaikinio meno bienalių ir trienalių tinklą. Kaskart trienalę kuruoja vis kiti kviestiniai kuratoriai, kurie net tik susitelkia į skirtingas menines idėjas, bet ir išranda naujus parodų formatus. Paskutinioji, prieš tris metus vykusi „Mindaugo trienalė” įgavo kelias savaites trukusio performanso ir kino renginių maratono pavidalą.


„Tai, kas šiandien meno kūrinys, rytoj jau gali būti kažkas kita”

Šiemetinės Baltijos trienalės mintys sukasi aplink sakinį, pasiskolintą iš interviu su menininku Davidu Bernsteinu, kuris 2013 metais Šiuolaikinio meno centre pristatė savo projektą „Burnelė”: „Tai, kas šiandien meno kūrinys, rytoj jau gali būti kažkas kita.”

„Mintis nėra nauja: tai, kaip suvokiame meno kūrinį ir ko iš jo tikimės, nuolat keičiasi. Dalykai užsimiršta, užsinarplioja ir, žiūrėk, kažkas jau žiūri ne į tą tūbos galą ar pučia ne į tą paveikslo pusę. Tiesa, kartais ši painiava nėra betikslė, o gal net ir visai ne painiava: tai, kas yra, suyra, daina tampa nuotaika, skulptūra – modeliu, o piešinys – raide. Apie ką tuomet geriau kalbėti, apie meno naudą ar meną panaudoti? O galbūt meną galėtume palikti ir visiškai nuošaly? Pabandykim sužinoti.” – rašo parodos kuratorė Virginija Januškevičiūtė.

Daugybės renginių lydimoje tarpdisciplininėje parodoje dalyvaujantiems menininkams dažnai įdomiausia paskutinė savotiško trienalės moto dalis – „kažkas kita”. Nemaža dalis parodoje pristatomų kūrinių veikia išsyk keletoje disciplinų ar sričių: juose persipina mokslas ir menas, terapija ir poezija, meno istorijos paskaita įgauna gyvai atliekamo koncerto pavidalą, o parodos architektūra tampa savarankišku kūriniu. Trienalės metu bus įgyvendinta ir pristatyta keletas ambicingų meno projektų, kuriančių naujas meno ir architektūros, edukacijos, ekologijos, urbanistikos, muzikos ir ekonomikos sąsajas. Tarp jų – Nomedos ir Gedimino Urbonų drauge su Kauno technikos universitetu ir „Baltic Champignons” organizuojamo projekto „Psichotropinis namas: Ballardo technologijų zoetikos paviljonas” dalis; Olandijoje kuriančios britų menininkės Jay Tan užsiėmimai paaugliams, apjungiantys gatvės šokio, performanso ir japonų Butoh teatro praktikas; Jennifer Teets ir Margaridos Mendes kuruojama pokalbių telefonu serija ekologijos tema; Perrine Baillieux koncertas-paskaita apie Kazimirą Malevičių bei neįprastos, itin demokratiškos, pasirengimo nerekalaujančios dainavimo pamokos ir kt.

Ypatingas dėmesys Baltijos regionui

Dvyliktoji trienalė daugiau dėmesio, nei ankstesniosios, skiria Baltijos temai – tiek geografiniam regionui, tiek jo kultūrai, tiek jūrai. Vienas iš šią temą analizuojančių projektų – tai 2016-ųjų Venecijos architektūros bienalei sukurto Baltijos paviljono parengiamasis pristatymas. Spalio 18 dieną trienalei užsidarius Vilniuje, sekančios jos versijos bus pristatytos Baltijos partnerių institucijose: „Bunkier Sztuki” šiuolaikinio meno centre Krokuvoje (2015 m. lapkričio 25 – 2016 m. sausio 31 d.), „kim?” šiuolaikinio meno centre Rygoje (2016 m. kovo 18 – gegužės 8 d.). Projektas baigsis susitikimu-stovykla vienoje iš Estijos salų Baltijos jūroje 2016-ųjų metų vasarą.

Leidiniai

Trienalės atidarymui išleistas parodos gidas, kuriame be kūrinių pristatymų publikuojami Ievos Kraulės, Biankos Rolando, Jay Tan, Annick Kleizen, Davido Bernsteino, Anderso Kreugerio, JG Ballardo, Algirdo Šeškaus tekstai ir Shamos Khannos pokalbis su Nicku Bastisu ir Dariumi Mikšiu.

Parodos kontekste pasirodys ir JAV menininko Marcos Lutyens knyga „100 Days Under Hypnosis” („100 dienų hipnozės”), kuriame aprašomas bendras jo ir lietuvių kuratoriaus Raimundo Malašausko projektas, 2013 m. pristatytas prestižinėje šiuolaikinio meno kvadrienalėje „dOCUMENTA(13)” Kaselyje, Vokietijoje.

Pilotinių trienalės projektų kontekste 2014 m. jau yra pasirodę dueto „Dexter Sinister” bukletas „Nebaigto kūriniO / PaskutiniO dūžiO” ir Alexo Cechetti projektas žurnalui „The Baltic Notebooks of Anthony Blunt” – „Debesys – propeleriai”.

Sekanti XII Baltijos trienalė atsidarys Krokuvoje šių metų lapkritį ir šia proga pasirodys lietuvio filosofo Kristupo Saboliaus knygos „Įsivaizduojamybė” atnaujintas leidimas lenkų ir anglų kalbomis.

Projekto dalyviai

Kuratorė:Virginija Januškevičiūtė, Šiuolaikinio meno centre dirba nuo 2002 m.

Architektūra: Andreas Angelidakis, Atėnuose gyvenantis menininkas, architektas ir kuratorius, sukūrė specialiai ŠMC ervėms skirtą ir jas radikaliai transformuojantį projektą

Grafinis dizainas: Vytautas Volbekas, Vilniuje dirbantis dizaineris, sukūrė Trienalės grafinę tapatybę, kurioje naudojami ir garsaus latvių iliustratoriaus Maris Bišofs bei kitų menininkų ir dizainerių kūriniai

Parodoje savo kūrinius pristato:

Marcos Lutyens (JAV)
Baltijos paviljonas
Nomeda ir Gediminas Urbonai (Lietuva)
Goda Budvytytė ir Viktorija Rybakova (Lietuva)
Robertas Narkus (Lietuva)
Wojciech Bąkowski (Lenkija)
Mark Raidpere (Estija)
Vitalijus Strigunkovas (Lietuva)
Lukasz Jastrubczak (Lenkija)
Erki Kasemets (Estija)
Mikko Kuorinki (Suomija)
Gizela Mickiewitz (Lenkija)
Brud (Lenkija)
Nick Bastis (JAV) ir Darius Mikšys (Lietuva)
Kipras Dubauskas (Lietuva)
gerlach en koop (Nyderlandai)
The Oceans Academy of Arts (Latvija/Nyderlandai)
Kaspars Groševs ir Ieva Kraule (Latvija)
Jay Tan (Jungtinė Karalystė/Nyderlandai)
Margarida Mendes (Portugalija) ir Jennifer Teets (JAV)
Zofia Rydet (Lenkija)
Bianka Rolando (Lenkija)
Gerda Paliušytė (Lietuva)

Renginių programoje:

Valentinas Klimašauskas (Lietuva)
Margarida Mendes (Portugalija) ir Jennifer Teets (JAV)
Perrine Baillieux (Prancūzija)
Post Brothers (JAV/Lenkija)
Adam Kleinman (JAV/Nyderlandai)

Kontribucijos, liksiančios ŠMC knygų lentynose:

Chris Kraus ir Hedi El Khoti
Post Brothers

Edukacinės programos moksleiviams

Parodos metu vyks kelios paralelinės edukacinės programos.

Bendrojoje edukacinėje programoje kviečiamos dalyvauti įvairaus amžiaus moksleivių grupės: šie ekskursijos tipo užsiėmimai vyks darbo dienomis su mokytojais iš anksto suderintu laiku.

Kassavaitiniuose užsiėmimuose Gedimino ir Nomedos Urbonų „Micelio laboratorijoje” kviečiami dalyvauti moksleiviai (grupėmis ir individualiai), kuriems įdomi kibernetika, biologija, gamtos mokslai, inžinerija.

Menininkės Jay Tan judesio užsiėmimuose, kurie prasidės rugsėjo 23 d., kviečiami dalyvauti 11–14 metų vaikai ir paaugliai, kurie mielai bendrauja angliškai ir kuriems įdomu išreikšti save per šokį, judesį, mokytis kurti drauge.

Visi užsiėmimai – nemokami. Daugiau informacijos apie šiuos užsiėmimus galima gauti bei registruotis į juos susisiekus su Audriumi Pociumi tel. 868265010 arba el.paštu audrius.poc@cac.lt.


Ekskursijos suaugusiems

Kiekvieną trečiadienį 17:00 vyks ekskursijos visiems norintiems lankytojams be išankstinės registracijos. Antradieniais – penktadieniais vyks ekskursijos pagal išankstinį susitarimą su Renata Dubinskaite telefonu +370 687 85713 ar elektroniniu paštu: renata@cac.lt.


Informacija lankytojams

Paroda veiks kasdien, išskyrus pirmadienius, nuo rugsėjo 5 iki spalio 18 d. 12:00–20:00. Bilieto kaina 2.32 Eur, su nuolaida – 1,16 Eur. Trečiadieniais parodų lankymas nemokamas.


Atidarymo savaitgalio renginių programa

Penktadienis, rugsėjo 4 d.

16:00 Sereikiškių parko teniso kortų kavinėje
Valentino Klimašausko teksto „Kaip klonuoti mamutą (trimis balsais ir su žvejams būdingu hiperbolizavimu)” skaitymas

18:00 ŠMC
Parodos atidarymas

18:30 ŠMC Didžiojoje salėje
Roberto Narkaus performansas „DVD“ (kartojamas 20:00)

19:00 ŠMC
Perrine Baillieux paskaita-koncertas „Nepaisant visko“
Šeštadienis, rugsėjo 5 d.

15:00 ŠMC Didžiojoje salėje
Roberto Narkaus performansas „DVD” (kartojamas 18:00)

16:00 ŠMC
„Tavo balsui tavęs nereikia: kvėpavimo ir vokalo pratimai” su Perrine Baillieux

18:30 ŠMC kino salėje
Pirmasis Margaridos Mendes ir Jennifer Teets kuruojamos serijos „Pasaulis, kuriame randamės” renginys: „Farmakonas” .

20:00
Brud projekto „Kriptovaliutų pasakos” renginys: Bea McMahon ir Claude Heiland-Allen pristato Terry’io Daviso „Temple OS”
Sekmadienis, rugsėjo 6 d.

15:00 ŠMC Didžiojoje salėje
Roberto Narkaus performansas „DVD” (kartojamas 18:00)

16:00 ŠMC
„Tavo balsui tavęs nereikia: kvėpavimo ir vokalo pratimai” su Perrine Baillieux

18:30 ŠMC kino salėje
Antrasis Margaridos Mendes ir Jennifer Teets kurojamos serijos „Pasaulis, kuriame randamės” renginys: „Molekulinis kolonijizmas mikroorganizmų valdose”

20:00 ŠMC kino salėje
Gerdos Paliušytės „Kelio filmo” premjera


Raktažodžiai:

MURMESYS
MODELIS
MĖNULIS
SESERYS
POROS
ŠVENTOVĖ
ŠVIETIMAS
KAIP BUVĘ
PASKIRTIES KEITIMAS
KLIMATO KAITA
MIKROORGANIZMAI
BIOMORFAS
NENUOTAIKA
DALELYTĖ
PLASTIKAS
PROTOTIPAS
BALSAS
BALTIJA
SEILĖS
MIGLA
FARMAKONAS
VĖL PLASTIKAS
LAUKIASI
BUTOH
SPALVOS
KURSAI
BALLARDAS
ONYX
ŠVENTIEJI MOTORAI
OCEANS ACADEMY OF ARTS
BALTXPLOATACIJA
MASTELIAI
VALIUTOS
BEGALĖ
GEDULAS
IŠRADIMŲ RŪMAI
PRAKTIŠKUMAS
OPERACINĖ SISTEMA
BANGOS
DABAR


Partneriai ir rėmėjai:

Partneriai:
Vilniaus dailės akademija
Lenkijos institutas Vilniuje
Lietuvos kultūros institutas
„kim?” šiuolaikinio meno centras, Ryga
Kauno technologijos universitetas
„Baltic Champignons”

Rėmėjai:
Lietuvos Respublikos kultūros ministerija
Lietuvos kultūros taryba
OCA: Norvegijos šiuolaikinio meno biuras
Danų meno fondas
Mondriaan fondas
Latvijos valstybinis kultūros fondas
Adomo Mickevičiaus institutas Varšuvoje
Šiaurės ir Baltijos šalių kultūrinio mobilumo programa
VšĮ „Nemuno žiedas”

Informaciniai rėmėjai:
„Moteris”
„Lietuvos rytas”
„The Baltic Times”
„Doxa.lt”
„Artnews.lt”
„Echogonewrong.lt”
„Lamų slėnis”

Trienalės viešbutis: „Comfort Hotel LT”

Trienalės rezidencija: Nidos meno kolonija

Paroda veiks iki spalio 18 d.

Iliustracija: Maris Bišofs

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *