VDA Nidos meno kolonijoje vyksta penktasis simpoziumas „Interformatas: apie laiką ir inter-formatyvumą

2015 m. rugpjūčio 21 d., Penktadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
plakatas

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje jau penktą kartą vyksta tarptautinis simpoziumas „Interformatas: apie laiką ir inter-formatyvumą“. Per ketverius metus šis renginys jau tapo žinomu meno ir mokslo festivaliu ne tik visoje Lietuvoje, bet ir Europoje. Simpoziume Nidoje šįkart dalyvauja menininkai Julijonas Urbonas ir Tomas Grunskis, filosofai Kristupas Sabolius ir Aldis Gedutis, kritikas Jurijus Dobriakovas ir daugelis kitų.

Į simpoziumą trims naktims ir dviem dienoms pasidalinti įžvalgomis apie laiką ir inter-formatyvumą iš viso pasaulio susirenka apie keturiasdešimt menininkų, kuratorių, tyrėjų, filosofų, praktikų ir laiko vadybininkų. Daugiau kaip pusė jų jau yra dalyvavę ankstesniuose Interformato simpoziumuose (iš viso simpoziumuose (įskaitant ir šį) sudalyvavo apie 200 dalyvių), tad galės atsigręžti atgal ir permąstyti praėjusių ketverių metų patirtis. Tačiau į simpoziumą pakviesta ir naujų veidų, kurie pasidalins naujomis konteksto įžvalgomis. Bendruomeniška Nidos meno kolonijos aplinka ypač tinka patirti simpoziumą kaip renginį, kuriame vyksta intensyvi intelektualinių ir emocinių žinių apsikeitimo bei konceptualaus puotavimo programa.

Penktasis simpoziumas Interformatas turi du tikslus: pirma, aptarti ir permąstyti simpoziumą kaip empirinę ir diskursyvią erdvę, kurioje žiniomis dalijamasi įvairiomis formomis, peržengiant mums įprastus paskaitos, seminaro, prezentacijos, diskusijos ar performanso, „stand-up“ pasirodymo, dalyvaujamojo renginio, improvizacijos, etc. šablonus; antra, pasvarstyti laiką kaip terpę, skirtą dalintis patirtimis ir žiniomis, atvirą, tąsią, ir, drauge, turinčią aiškias ribas. Šiais metais simpoziumą kuruoja dr. Vytautas Michelkevičius ir menininkas-kuratorius Andrew Gryf Paterson (SCO/FIN/FR), dirbęs ne vienerius metus su meno festivaliu „Pixelache“ Helsinkyje. Vienas iš įdomiausių kuratorių sugalvotų eksperimentų su laiku, tai vienoje programos sekcijoje sukeistas pristatymų laikas su kavos pertraukų laiku, tai reiškia, kad vienos valandos trukmės kavos pertraukos įsiterps į 15 minučių pranešimo laikus.

Interformato programa suskirstyta į ilgesnes ir trumpesnes laiko atkarpas. Pirmosios dienos renginiai griežtai struktūruoti, o antrosios tvarkaraštis dar neapibrėžtas ir dėl jo bus susitarta visų dalyvių tik tos dienos ryte. Programoje – pasvarstymai, intervencijos ir alternatyvūs laiko suvokimo prietaisai ar veiklos, kurias galima laikyti tiek laiko matavimu, tiek laiko švaistymu, chrono-viltimis ir baimėmis.

Svarbi šio simpoziumo dalis yra dokumentavimas bei įvairūs jo modeliai, archyvavimas ir apdorojimas, mat tai yra būdas pasidalinti renginio idėjomis ir patirtimis su platesne publika, bei įamžinti neilgą drauge praleistą laiką. Visa dokumentacija vėliau bus surinka į žurnalą, kurį kiti simpoziumų rengėjai galėtų naudoti kaip pasiūlymų (instrukcijų) rinkinį. Pavyzdžiui menininkė Nastja Sade Ronkko (FI) “užims” kolonijos socialinių tinklų „Twitter“ ir „Instagram“ profilius ir nuolat rūpinsis tiesioginiu dokumentacijos iš simpoziumo srautu, o menininkė Hannah Harkes (UK/EE) praleis su kiekvienu dalyviu lygiai po valandą, siekdami uždokumentuoti piešdama ir įrašinėdama asmenines patirtis iš einamojo ir buvusiųjų simpoziumų.

Inter-formato simpoziumai VDA Nidos meno kolonijoje vyksta nuo 2011 metų kasmet vis kita tema. Jie suteikia tarpdalykinę platformą meno ir mokslo susitikimams bei sujungia kolonijos meno, edukacijos ir rezidencijų programas.

Simpoziumo klausimai ir raktažodžiai

Kaip Nida ir kitos atokios vietovės pakeičia laiko tėkmės nuovoką? Ilgesnių ir trumpesnių laiko atkarpų vertė; laiko matavimo ir švaistymo prietaisai; laiko ir laiko matavimo disciplinos; kartotės ir refleksijos; ilgos trukmės praktikos; chrono-viltys ir baimės; kas nutinka, kai pristatymo laikas sukeičiamas su kavos pertraukėlėmis? Tvarkaraščių persiklojimai ir intervencijos; prastovos, pabaigos, chronopolitika; laiko suvokimas: praktinis ir teorinis aspektai; performansas vietoje paskaitos ir teorijų kūrimas performansu; kaip įtalpinti savo dvejų metų tyrimą į 2 ar 20 min. nenaudojant „PowerPoint“ prezentacijos?

Dalyviai:

AEAEAEAE (NO/DE), Clotilde Amprimoz (FR), Tautvydas Bajarkevičius (LT), Jogintė Bučinskaitė (LT), Jurij Dobriakov (LT), Terence Erraught (IE), Error (US/EE/FI), Aldis Gedutis (LT), Maris Grosbahs (LV), Tomas Grunskis (LT), Gabriel Hensche (DE), Hannah Harkes (UK/EE), Theun Karelse (NL), Laurynas Katkus (LT), Maria Kotlyachkova (RU/SE) with remote contributions by Ilya Grishaev (RU) & DJ123 (RU), Björn Kühn (DE), Claudia Larcher (AT), LiNas (NeringaFM, LT) kartu su nuotoliniu būdu John Grzinich (US/EE), Taavi Suisalu (EE) ir Gilles Furtwängler (CH), Marianna Maruyama (US/NL) su nuotoliniu dalyvavimu Saulius Leonavičius (LT), Romi Mikulinsky (IL), Marina Noronha (BR/FI), Ieva Rekštytė (LT), Fiona Reilly (IE), Anna Romanenko (DE), Jodi Rose (AU/DE), Nastja Säde Rönkkö (FI/UK), Kristupas Sabolius (LT), Ciara Scanlan (IE), Karolis Tamošiūnas (LT), Jol Thomson (CA/DE), Julijonas Urbonas (LT), Sofia Varino (PT/US/DE), Julia Wirsching (DE).

Pilną simpoziumo programą rasite www.nidacolony.lt

Pokalbis su kuratoriais „VDA Nidos meno kolonijos simpoziumą valdo laikas ir inter-formatyvumas

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *