Technologijų pažangą lydi globali kontrolė ir cenzūra

2018 m. balandžio 6 d., Penktadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Balandžio 12 d., ketvirtadienį, 18.00 val. Energetikos ir technikos muziejuje Vilniuje vyks medijų meno parodos „Globali kontrolė ir cenzūra“ atidarymas. Paroda kviečia apmąstyti kartu su žaibiška skaitmenizacijos pažanga iškilusias naujas grėsmes – žmonių stebėjimą elektroniniais prietaisais, asmens duomenų rinkimą, (ne)saugumą internete, naujas formas įgaunančią cenzūrą bei dažnai nepakankamą asmenų sąmoningumą susiduriant su šiais reiškiniais. Pastarųjų dienų skandalas dėl masiško Facebook vartotojų duomenų nutekinimo kaip tik rodo vis didėjantį šios temos aktualumą.

 Beatodairiškai naudojantis mobiliojo ryšio priemonėmis atsitiko taip, kad šiandien milijardai žmonių visame pasaulyje yra susieti vienas su kitu. Kasdien sukuriama daugybė įrašų ir duomenų, kurie tą pačią sekundę pasklinda po visą pasaulį. Dar prieš pasiekiant gavėją tuos duomenis didžiuliais kiekiais surenka, kontroliuoja ir galiausiai savo reikmėms panaudoja privatūs paslaugų teikėjai bei valstybinės institucijos.

„Žinios – tai galia. Tačiau dar galingesni yra tie, kurie valdo informacijos srautą, – sako atidaryme Vilniuje dalyvausiantis parodos kuratorius Bernhardas Serexhe iš visame pasaulyje žinomo Karlsrūhes meno ir medijų technologijų centro (ZKM). –Nuo seno valstybės tarnybos sekdavo piliečius, institucijas ir įmones, netgi demokratiškai išrinktus politikus, taip pat žurnalistus ir advokatus – tai slapta ir sykiu viešai žinoma šių tarnybų paskirtis. Tačiau pastaruoju metu ši istoriškai susiklosčiusi veikla buvo išplėsta: ją taiko įtakingos paslaugų teikimo bendrovės ir komercinės įmonės, gavusios valstybės leidimą šnipinėti visus piliečius.“

Šiandien jau darosi sunku suvokti visas technines kontrolės ir cenzūros galimybes elektroniniuose tinkluose. Visame pasaulyje veikiantys, akcijų biržose puikiai vertinami koncernai, kaip antai Alphabet, Amazon, Google, Facebook, Microsoft, Apple ir daugelis kitų pelnosi iš daugybės tikslingai renkamų duomenų, susijusių su jų naudotojų individualia ir visuomenės sąlygota priklausomybe nuo visų socialinių tinklų formų.

Paroda „Globali kontrolė ir cenzūra“ šiuo metu Goethe‘s instituto iniciatyva keliauja po Europos šalis. Joje pristatomi daugiau kaip 40 darbų, nagrinėjančių visų gyvenimo sričių skaitmeninimą, kuriuos sukūrė per 30 menininkų iš įvairių pasaulio šalių. Kiekvienoje šalyje į ekspoziciją įtraukiami ir vietos menininkų darbai. Lietuvoje ekspozicija papildyta Kaune gimusios ir šiuo metu Vokietijoje dirbančios menininkės Patricijos Gilytės bei Česlovo Lukensko parodos tematiką atitinkančiais darbais.

Parodos rengėjai labiausiai norėtų padėkoti visiems sistemos kritikams, kurie turėjo ir turi drąsos parodyti visuomenei, kokias nedemokratiškas priemones dažnai taiko institucijos bei privačios įmonės. Tik jei mes visi labiau domėsimės šia tema ir geriau su ja susipažinsime – tik tuomet bus galima kurti pasipriešinimo strategijas, nes ir šiuo atveju galioja taisyklė: žinios – tai galia.

Atsižvelgdamas į tai Goethe‘s institutas kartu su Energetikos ir technikos muziejumi sukūrė specialias edukacines programas įvairių amžiaus grupių moksleiviams, į kurias siūloma registruotis visu parodos veikimo laikotarpiu.

Parodos kuratoriai: Bernhard Serexhe, Lívia Nolasco-Rózsás

Parodos rengėjai: ZKM | Zentrum für Kunst und Medien Karlsruhe, Goethe-Institut

Partneriai: Energetikos ir technikos muziejus Vilniuje, Heidelbergo Ruprechto Karlo universiteto Politinių mokslų instituto Tinklo politikos darbo grupė, Karlsrūhės technologijų instituto (KIT) Taikomųjų saugumo technologijų kompetencijų centras (KASTEL), „Reporteriai be sienų“, Chaos Computer Club e.V. (CCC) ir netzpolitik.org.

Paroda veiks: 2018 04 12 – 2018 05 19 Energetikos ir technikos muziejuje, Rinktinės g. 2., Vilnius.

Kuratoriaus Bernhard Serexhe vedamos ekskursijos po parodą (vokiečių kalba su vertimu į lietuvių kalbą) vyks balandžio 13 d., penktadienį, 15.00 ir 17.30 val.

Daugiau informacijos apie parodą rasite čia: www.goethe.de/lietuva/globalikontrole

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *