Tarptautinis performansų vakaras „Būsimųjų daiktų forma“ „Lewben Art Foundation“ erdvėse

2023 m. 30 sausio d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Sausio 26 d. „Lewben Art Foundation“ erdvėse (Bernardinų g. 6, Vilnius) vyko tarptautinis performansų vakaras „Būsimųjų daiktų forma“. Vakarą pradėjo Juliaus Pristauzo (Viena, Austrija) ir Cæcilie Heldt Rønnow (Kopenhaga, Danija) inscenizacija, vakarą tęsė dueto „Persona“ (Talinas, Estija) performansas ir šokių vakarėliu virtęs merginų (Gretchen Lawrence ir Coumba Samba) grupės „New York“ (Londonas, Didžioji Britanija) pasirodymas. Performansų vakarą kuravo Lilian Hiob (Talinas, Estija).

Performansai apie aktualias pasaulio problemas

„Gyvename netikrumo laikais ir esame linkę įsivaizduoti galimas ateitis, visus hipotetinius „o kas, jei“ scenarijus, pokyčius, kurie išvestų mus iš nelygybės kupinos, galios ir išteklių troškimu grįstos politinės, ekonominės, ekologinės ir technologinės pasaulio būklės; kažkur, kur geriau“, – sako performansų vakaro kuratorė Lilian Hiob.

Jos teigimu, įdomu stebėti, kaip istorija kartojasi, bet visada kiek iškreiptai. Įsivaizduojame ir bandome numatyti pokyčius ir galimas ateitis, bet, regis, įvykiai niekada nesiklosto taip, kaip prognozuoja mūsų loginis mąstymas, mokslinė fantastika, drąsiausios svajonės ar duomenų analizė, negalime remtis ir istorija bei turimomis žiniomis. Galiausiai tas atsitiktinumu grįstas elementas, žmonijos taip atkakliai mėginamas pašalinti viliantis pažangos, paaiškėja esąs vienintelis neginčijamas, amžinai išliksiantis komponentas.

„Tai pirmasis mūsų performansų vakaras naujose „Lewben Art Foundation“ erdvėse. Tikimės, kad šis renginys taps tradiciniu ir kasmetiniu „Lewben Art Foundation“ naujo meno centro renginiu. Planuojame pristatyti tik tarptautinius performansus, nes norime Lietuvos auditoriją supažindinti su performansų menininkais iš viso pasaulio ir kalbėti apie aktualias temas“, – teigia Ugnė Bužinskaitė, „Lewben Art Foundation“ vadovė.

Vakarą užbaigė šokių vakarėlis

Šiame performansų vakare, pavadintame pagal Herberto George’o Wellso mokslinės fantastikos romaną „Būsimųjų daiktų forma“ („The Shape of Things to Come“, 1933), žiūrovai išvydo ne naujo tobulo pasaulio viziją, o duobėtus ir anaiptol nelinijinius kelius bei klystkelius – neretai juokingus, pilnus keistenybių, nerimo, įvairiausių emocijų bei neįsivaizduojamų peripetijų ir galinčius atvesti mus prie kažko kito. Gal kažko geresnio?

Irdamiesi per šiuos visą pasaulį apėmusius rūpesčius ir trokšdami geresnės ateities, menininkai vedė lankytojus per lygybės, lyčių, technologijų, ekologijos ir politikos klausimus, sykiu taikstydamiesi su šia, regis, niekuomet nesibaigsiančia sumaištimi. Bet kartu nepamiršdami ir pašokti – vakarą užbaigė merginų grupės „New York“ dueto iš Didžiosios Britanijos šokių vakarėlis.

 

Renginys yra programos „Vilnius 700“ dalis.

Fotografijos: Rytis Šeškaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *