Swallow. Vartotini žodžiai. Antanas Dombrovskij kalba apie garsą ir užkastą kūrinį
artnews.ltProjektų erdvės „Swallow” (Vilnius) serijoje „Vartotini žodžiai“ garso menininkas ir eksperimentinės muzikos kūrėjas Antanas Dombrovskij pasakoja apie savo kūrybą susiedamas ją su fragmentais iš Lietuvos eksperimentinės muzikos istorijos, o taip pat dalinasi asmeninėmis istorijomis – apie palaidotą kūrinį, lauko įrašus bei pakitusį santykį su auditorija.
Didžiulis Antano indėlis į eksperimentinės muzikos ir šiuolaikinio meno procesus išryškėja peržvelgiant svarbiausių Lietuvos meno renginių katalogus ir dokumentacijas – jo ranka prisilietusi prie daugybės Lietuvos ir užsienio menininkų parodų įgyvendinimo bei jo autoriniai projektai pristatyti etapinėse grupinėse parodose. Antano pasakojime gyvai skleidžiasi dviejų meno sričių – eksperimentinės muzikos ir šiuolaikinio meno, glaudumo istorija bendresniame Lietuvos meno procesų kontekste.
Štai ką apie Antaną ir jo kūrybą rašė kitas eksperimentinės muzikos kūrėjas Armantas Gečiauskas (Arma Agharta): „Eksperimentinės muzikos scenoje Antanas Dombrovskij veikia nuo 2002 m., kai tapo iniciatyvinės grupės „Virpesys“ nariu. Pagrindinis jos interesas buvo elektroninės ir triukšmo muzikos sklaida. Vilniuje veikė ir to paties pavadinimo klubas, kuriame buvo organizuojami lietuvių bei užsienio garso menininkų koncertai.
Garsininko solo pasirodymai – pseudonimu „Gana2“ – atliekami nuo 2003 m. Jie dažnai išsiskiria jo paties preparuotų sintezatorių (circuit bending) skambesiu, kuris derinamas su kitais akustiniais bei elektroniniais garsais.
Bendradarbiaudamas su įvairiais menininkais, Lietuvos eksperimentinės elektroninės muzikos scenoje Antanas Dombrovskij dreifuoja tarp įvairių žanrų, koncepcijų ir projektų. Nuo 2005 m. jis aktyviai įsitraukęs į įvairių jungtinių projektų veiklą: kuria kartu su 2005 m. susibūrusia audiopoetine grupe „Betoniniai triušiai“, poeto Tomo S. Butkaus eiles jungiančia su Antano Dombrovskio elektroakustine muzika (per savo gyvavimo laiką grupė išleido 3 albumus); dalyvauja Arturo Bumšteino sutelkto kvarteto „Twentytwentyone“ kūrybinėje veikloje, kuri prasidėjo nuo grafinių partitūrų interpretacijų bei amžiaus pradžios nebylaus eksperimentinio kino įgarsinimo. 2009 m. Antanas Dombrovskij ir garso menininkas Vilius Šiaulys įkūrė bendrą projektą „Tiese“. 2013 m. buvo išleista debiutinė jų kasetė „Ant širdies“. Garso menininkas taip pat yra sukūręs muziką keliems šiuolaikinio šokio spektakliams ir kaskart tęsia performatyvias kolaboracijas su teatro menininku Benu Šarka bei dainininke Skaidra Jančaite.
Antano Dombrovskij pasirodymai vyksta įvairiose galerijose, eksperimentinės muzikos festivaliuose, pogrindžio klubuose. Jo kaip solo atlikėjo koncertai vyko svarbiausiuose elektroninės muzikos festivaliuose Lietuvoje: „Garso Zona“, „Jauna Muzika“, „Centras“, „Enter“, „TARP“, „Speigas“, „Sumirimas“, „STRCamp“. Užsienyje garso menininkas dažniausia koncertuoja grupių „Twentytwentyone“ ir „Betoniniai triušiai“ sudėtyje.” Citata paimta iš: https://www.mic.lt/lt/baze/elektronine/kompozitoriai-atlikejai/dombrovskij/#bio
Nuorodos ir naudota medžiaga: Tapekiosk: https://tapekiosk.com/lt/product/bana… Secret Thirteen: https://secretthirteen.org/ „Quartet Twentytwentyone” įrašai ir aprašas Arturo Bumšteino kūrybos tinklapyje: https://refusenik.org/ Filmuota medžiaga iš Juozo Laivio projekto „Meno kūrinių kapinės”: / @menokuriniukapines6078
Projektų erdvė „Swallow” (Vitebsko g. 23, Vilnius). Video turinio režisūra ir produkcija: Jokūbas Čižikas, Milda Januševičiūtė. Grafinis dizainas: Vytautas Volbekas. Partneris: Sodas 2123. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė. 2021 m.