„Susitikimo pradžia“. Paroda-dedikacija kino teatrui „Lietuva“

2017 m. sausio 26 d., Ketvirtadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

 

MMC kviecia i Susitikimo pradzia

Vasario 1 d. (trečiadienį), Modernaus meno centras (MMC) kviečia vilniečius ir miesto svečius užsukti į buvusį kino teatrą „Lietuva“. Nuo 12 val. iki 20 val. čia vyks nemokamos ekskursijos po vienos dienos parodą, o fojė bus atvira besidomintiems pastato istorija ir jo vietoje iškilsiančiu nauju muziejumi. Po renginio Pylimo gatvėje prasidės MMC statybų darbai.

 Nuo pat uždarymo „Lietuva“ liko užstrigusi pereinamojoje būklėje, miesto atminties žemėlapyje egzistuodama tarsi nostalgija mintantis vaiduoklis. 1965 m. pastatytas kino teatras buvo svarbi miestiečių gyvenimo dalis. Čia vyko filmų premjeros, retrospektyvos, kino festivaliai ir sunkiai prieinamų sovietiniame pasaulyje užsienio filmų peržiūros. Vėliau, jau nepriklausomos Lietuvos laikotarpiu, jis išliko aktualus kaip „Kino pavasario“ namai. 2002 m. pastatas buvo privatizuotas, ėjo iš rankų į rankas, tapdamas visuomenės diskusijų arena. Pagaliau „Lietuvos“ kino teatras priartėjo prie virsmo slenksčio – jau greitai jo vietoje iškils nauja kultūrinė erdvė.

Parodos atspirties tašku tapo prancūzų antropologo Arnoldo Van Gennepo išvystyta liminalumo, kaip tam tikros pereinamosios stadijos, idėja. Liminalioje būsenoje esantis žmogus praranda pirminį savo statusą – jau nebėra tuo, kas buvo, bet dar ir nėra tuo, kas bus. Nuo seno manyta, jog perėjimo stadijoje (vaikystė, paauglystė, nėštumas, gimdymas, mirtis) žmogus yra labiau pažeidžiamas, o išvengti grėsmių galima pasitelkus tam tikras ritualų formas: kaukes, žaidimus, užkalbėjimus ir kt. Pasibaigus pereinamąją būklę lydintiems ritualams, prasideda naujas brandos, vaisingumo etapas. Taigi paroda buvusiame kino teatre – tai ritualas, inicijuojantis naują etapą, pažymintis susitikimo pradžią.

Parodoje dalyvaujantys šiuolaikinio meno kūrėjai atstovauja skirtingas kartas, tačiau visi pasižymi jautrumu aplinkai. Jų kūriniai perteikia savitą žvilgsnį į šios vietos istorijos kaitą, kurdami gretutinius pasakojimus ir interpretacijas. Donatas Jankauskas apleistoje amfiteatrinėje salėje paguldo didžiulį batą, primindamas apie kažkada joje šurmuliavusius žiūrovus. Vitalij Červiakov tarsi etnografas tyrinėja įrašus apleisto kino teatro sienose. Grupė Cooltūristės ir Adomas Žudys pasiūlo originalią skaitmeninę kino teatro vaizdo interpretaciją. Nerijaus Ermino, Marijos Šnipaitės skulptūriniai objektai ir Lino Jusionio tapyba subtiliai užsimena apie ribines būsenas ir nostalgiją. Kristinos Inčiūraitės ir Justės Venclovaitės instaliacijos žiūrovui primina apie negandose visuomet slypintį kūrybiškumą. Juozas Laivys ir Aurelija Maknytė nevengia humoro ir ironijos, į perėjimo ritualą pasikvietę lapę, žuvį ir kiškį.

Nuo 12 val. „Lietuvos“ kino teatro fojė veiks MMC informacinė-laisvalaikio erdvė, skambės specialiai renginiui sudarytas kino muzikos garso takelis. 19 val. svečius pasveikins renginio šeimininkai ir prasidės vakarinė dalis kartu su DJ Snoody bei vaišėmis – renginio draugų „Vilkyškių pieninės“ sūriais, „Coffee-Inn“ kava, „Pylimo kmyninės“ skanėstais. Pailsėti kvies „Pušku Pušku“ sėdmaišiai.

Parodos kuratorė Jolanta Marcišauskytė-Jurašienė

Daugiau apie renginį ir registracija į ekskursijas po parodą čia.

MMC – šiuo metu besikuriantis naujas meno muziejus, 2009 m. pradėtas kurti Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva. Iki atidarymo MMC veikia kaip „muziejus be sienų“ – įgyvendina visuomenei ir miesto svečiams atvirus kultūrinius projektus („Literatų gatvė“, „Vilniaus kalbančios skulptūros“), leidžia meno edukacijai skirtas knygas. Būsimo muziejaus pagrindą sudaro nuosekliai kaupiama Lietuvos meno nuo 1960-ųjų iki šių dienų kolekcija. Šiuo metu joje yra daugiau nei 4300 tapybos, grafikos, fotografijos, skulptūros, videomeno ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje pripažintų menininkų kūrinių. Daugiau apie MMC: www.mmcentras.lt.

MMC statybos prasidės 2017 m. pavasarį, pabaiga numatoma 2018 m. rudenį. Projekto autoriai – „Studio Libeskind“ ir „Do architects“. Projekto planavimo, projektavimo ir statybų valdytojai – inžinerinio konsultavimo įmonė „Baltic Engineers“, o projekto rangovas – „Naresta“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *