Sovietų Lietuvos vaikų knygų iliustracijų paroda Vilniaus grafikos meno centre

2015 m. birželio 1 d., Pirmadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt
A. Steponavicius

Birželio 4 d. (ketvirtadienį) 18 val. Vilniaus grafikos meno centro galerijoje (Latako g. 3, Vilnius) atidaroma Sovietų Lietuvos vaikų knygų iliustracijų paroda.

Parodoje pristatomos sovietų Lietuvos vaikų knygų iliustracijos, sukurtos tarp 1945 ir 1990, – gerokai primiršta, iki šiol deramai neįvertinta mūsų dailės paveldo dalis. Parodos eksponatai – knygos, iliustracijų originalai ir jų faksimilės – žavi dailininkų išmone ir meistriškumu. Kartu tarnauja kaip sovietmečio pažinimo šaltinis: atskleidžia idėjas ir vaizdus, kurie buvo siūlomi mažiesiems skaitytojams, demonstruoja komunizmo ideologijos sklaidos būdus, parodo, kiek Lietuvos vaikams (ir vaikų knygų dailininkams) buvo leidžiama gyventi normalų vaikišką gyvenimą, kuriame svarbios pasakos, nuotykiai, fantazijos žaismas.

Paroda yra suskirstyta į tris dalis, kurios atitinka tris svarbiausius sovietų Lietuvos vaikų knygų iliustracijų aspektus. Pirmoje dalyje pristatomos pirmojo pokario dešimtmečio vaikų knygos, išleistos Stalino totalitarizmo sąlygomis. Jos liudija apie balansavimą tarp įprasto vaikų pasaulio ir komunizmo ideologijos. Antroji parodos dalis atskleidžia, ką ir kaip dailininkai kūrė tradicijos prieglobstyje. Tradicija siejama tiek su Vakarų klasika, tiek su Lietuvos kaimo paveldo transformacijomis. Trečioji dalis perteikia dinamišką kūrybiškumą ir modernizavimo siekius. Nuo cenzorių akies kiek nutolusią vaikišką knygą protingų ir šviesių leidėjų globojami dailininkai nuo septinto dešimtmečio pavertė eksperimento erdve, kurioje atsirado daug įdomių dalykų.

Eksponatai pateikiami, laikantis chronologinio principo ir orientuojantis į keturias temas: vaikų knyga kaip propagandos įrankis, vaikų knyga kaip nacionalinio tapatumo ugdymo ir palaikymo priemonė, vaikų knyga kaip „langas į Vakarus“ ir normalus vaikų pasaulis vaikų knygoje.

Paroda suteikia žinių ne tik apie vaikų knygų iliustravimą, bet ir vaikams skirtos literatūros raidą, leidybos politiką ir jos istoriją. Ji įdomi ir spaudos technologijų raidos požiūriu. Tai puiki proga susipažinti su stipriai primirštų talentingų menininkų – Lidijos Glinskienės, Telesforo Kulakausko, Konstancijos Petrikaitės-Tulienės, Arūno Tarabildos – kūryba, prisiminti žanro klasikų – Stasio Eidrigevičiaus, Kęstučio Kasparavičiaus, Algirdo Steponavičiaus, Birutės Žilytės – darbus.

Paroda parengta 2011 m. Bolonijos tarptautinės vaikų knygų mugės proga eksponuotos kolekcijos pagrindu, ją pritaikius Vilniaus grafikos meno centro erdvėms.

Giedrė Jankevičiūtė

Kuratorės: Giedrė Jankevičiūtė, Jolita Liškevičienė. Koordinatorės: Kristina Kleponytė-Šemeškienė, Jurga Minčinauskienė. Dizaineris: Gedas Čiuželis.

Organizatoriai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros institutas, Vilniaus grafikos meno centras

Partneriai: Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos literatūros ir meno archyvas, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka.

Paroda veiks iki birželio 27 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *