ŠMC kino salėje trečiadienį prasidės Gruzijos kino dienos
artnews.ltŠiuolaikinio meno centro kino salė, bendradarbiaudama su Gruzijos ambasada Vilniuje bei Gruzijos nacionaliniu kino centru, gruodžio 11-15 dienomis pristato pirmą kartą Lietuvoje rengiamas Gruzijos kino dienas, kurių metu bus rodomi naujausi, jau spėję sulaukti pasaulinio pripažinimo šios šalies filmai. Gruzijos kino dienos – tai įvairias kultūros sritis apimančios renginio „Gruzijos menas Vilniuje“ dalis.
ŠMC kino salėje bus parodyti 8 vaidybiniai ir dokumentiniai filmai, kurių dėmesio centre – Abchazijos karo patirtys, Gruzijos sovietmečio istorija ir šiuolaikinės nepriklausomos šalies iššūkiai, atsispindintys kasdieniuose žmonių gyvenimuose ir išgyvenimuose. Kino dienas pradės vaidybinis Zaza Urushadze filmas „Mandarinai“ (angl. “Tangerins”) apie ištuštėjusį estų kaimą Abchazijoje su jame likusiais dviem gyventojais, kuriems, nepaisant jų kitos tautybės, akistatoje su karo veiksmais nepavyksta išlikti neutraliais mandarinų augintojais – tenka priimti politinius ir etinius sprendimus. Filmo „Mandarinai“ seansą pristatys Gruzijos Nacionalinio filmų centro atstovas Davidas Vashadze ir filmavimo komandos narė Keti Machavariani, kuri Vilniuje viešės iki penktadienio, gruodžio 13 d., kuomet pristatys savo režisūrinį debiutą – „Druskos baltumo“ (angl. “Salt White”). Šis pasakojimas apie jausmus šiuolaikinėje Gruzijoje pelnė apdovanojimą už geriausią debiutą, taip pat – geriausio aktoriaus apdovanojimą, skirtą Gagi Svandidzei Tarptautiniame Cottbuso kino festivalyje.
Apie to paties laikotarpio tikrovę pasakoja ir prestižiniam Oskaro apdovanojimui užsienio filmų kategorijoje nominuotas filmas „Pačiame žydėjime“ (angl. “In Bloom”), kuriame dviejų keturiolikmečių draugių gyvenimai atrodo tiesiog trykštantys jaunyste ir optimizmu, nepaisant šalį apnikusio smurto ir linčo teismų. Šis filmas jau yra pelnęs daug apdovanojimų įvairiuose kino festivaliuose visame pasaulyje.
Tarptautinių kino kritikų bei publikos taip pat puikiai įvertintas ir dar vienas filmas, kuriame karo patirtys atskleidžiamos per vaiko pasaulėjautą – tai 12-os metų berniuko Tedo bandymas atgauti savo svajones filme „Kitas krantas“ (angl. “The Other Bank”). Šis filmas įvertintas Europos kino akademijos prizu ir apdovanojimais Vysbadeno, Sietlo, Granados tarptautiniuose kino festivaliuose.
Šiuolaikinės Gruzijos aktualijos atskleidžiamos dokumentiniuose pasakojimuose: “Anglų kalbos mokytojas” (angl. “The English Teacher”), “Bachmaro” (angl. “Bakhmaro”), taip pat nuotaikingoje ir kandžioje komedijoje “Šypsokis” (angl. “Keep Smiling”).