.
2020    03    05

„Saulė ir jūra“ skambės eksperimentinės muzikos festivalyje Bergene

artnews.lt

Prestižiniu „Auksiniu liūtu“ 58-ojoje Venecijos bienalėje įvertinta opera-performansas „Saulė ir jūra“ pradeda kelionę po pasaulį. Pirmoji menininkių Rugilės Barzdžiukaitės, Vaivos Grainytės ir Linos Lapelytės kūrinio stotelė – Norvegijos mieste Bergene vykstantis eksperimentinės muzikos festivalis „Borealis“. Opera po penkias valandas čia skambės kovo 7 ir 8 dienomis.

Kuratorė Lucia Pietroiusti pasakoja, kad „Borealio“ organizatoriai buvo pasiryžę „Saulę ir jūrą“ atsivežti į Bergeną dar iki visų pelnytų apdovanojimų. Festivalio meno vadovas Peteris Meanwellas opera susižavėjo dar pradinėje jos kūrimo stadijoje, menininkėms reziduojant Štutgarte. Be to, 2015-aisiais „Borealyje“ buvo pristatytas Linos Lapelytės performansas „Candy Shop – The Circus“. „Tai nepaprastai įdomus festivalis, todėl labai džiaugiamės pasaulinio turo startu būtent čia“, – sako kuratorė, dalyvausianti ir festivalyje organizuojamoje diskusijoje apie klimato krizės temą mene.

Norvegiška „Saulės ir jūros“ premjera įvyks Bergeno universiteto Meno, muzikos ir dizaino fakultete. Dirbtinis paplūdimys iš 33 tonų skandinaviško smėlio supiltas erdvioje 350 kvadratinių metrų fojė, kurią juosia balkonas. Jame kūrinį iš viršaus vienu metu galės stebėti apie 120 žiūrovų – kone dvigubai daugiau nei karinio jūrų laivyno pastate Venecijoje. Nuo 11 iki 16 val. – po 5 valandas nepertraukiamai skambėsiančią operą šįkart atliks solistai iš Lietuvos, o kartu su jais išsitiesti ant smėlio galės iš anksto užsiregistravę Bergeno gyventojai.

Nuo 2004-ųjų vykstantis ir muzika neapsiribojantis festivalis kasmet pristato šiuolaikinius kompozitorius, garso ir performanso menininkus, improvizatorius bei muzikantus iš Norvegijos ir viso pasaulio. Čia vyksta parodos, performansai ir kino peržiūros. Šiemet Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premija už įkvepiantį bendradarbiavimą, kuriant aukščiausio lygio kritinį meną įvertintos menininkės festivalio programoje pasirodys kartu su pasaulinio garso profesionalais ir originaliais jaunais kūrėjais. Tarp jų – legendinis amerikiečių kompozitorius ir trombonistas George’as Lewis, žymus britų perkusininkas Markas Sandersas, filosofas ir muzikantas Davidas Rothenbergas, perspektyvi elektroninės muzikos kūrėja Beatrice Dillon, reperė iš Kenijos MC Yallah, norvegų prodiuseris ir muzikantas Jørgenas Træenas, charizmatiška kanadiečių menininkė Jenny Moore, vadovaujanti feminisčių chorui „F*Choir“.

Apie klimato kaitą, pavargusią Žemę ir mūsų kūnus kalbantis kūrinys rudenį turėtų suskambėti ir Vilniuje.

Iliustracijoje: Pasiruošimas „Saulės ir jūros“ performansui Bergene. Thor Brødreskift nuotr.