Roberto Narkaus totalinė instaliacija „Gut Feeling“ naujai kuriamame Lewben Art Foundation muziejuje

2023 m. sausio 25 d., Trečiadienis
Straipsnio autorius: artnews.lt

Iki 2023 m. sausio 22 d., naujai kuriamame Lewben Art Foundation muziejuje (Bernardinų g. 6-12, Vilnius) veikė Roberto Narkaus totalinė instaliacija „Gut Feeling“, kuri buvo pristatė Lietuvos nacionalinį paviljoną 59-ojoje Venecijos meno bienalėje. Paslaptingas produktas, Venecijos bienalės metu gamintas Narkaus įkurto siurrealistinio kooperatyvo, atidarymo metu buvo pristatomas gyvai paties menininko ir kuratorės Neringos Bumblienės, kartu su nujaučiamomis istorijomis iš Venecijos paviljono.

„Gut Feeling“ yra kompleksiškas kūrinys, laviruojantis tarp nuoširdaus siekio pakeisti pasaulį, nenuilstamo tikėjimo bendradarbiavimo pažadu, egocentriškų menininko ambicijų, flirto su finansinėmis struktūromis, technologijų progresu ir humoro. Angliškas posakis gut feeling reiškia nuojautą, pagal primirštą tautosaką ir naujausius mokslo atradimus tampriai susiejančią žarnyno ir smegenų veiklas. Bendradarbiaudamas su garsiu fermentacijos specialistu, mokslininkais, menininkais, vietos gyventojais ir smulkiuoju verslu, viename paskutiniųjų negentrifikuotų Venecijos skverų Castello rajone Narkus sukūrė socialinę skulptūrą – siurrealistinį kooperatyvą, gaminantį paslaptingą produktą iš vietos vandenyse išgaunamų jūržolių. Ši dumblių rūšis (lot. Undaria pinnatifida) – globalizacijos procesų eigoje iš Tolimųjų Rytų į visą pasaulį, įskaitant Veneciją, išplitęs invazinis augalas, dar žinomas wakame vardu. Tai – viena maistingiausių ir sparčiausiai atsinaujinančių maisto žaliavų, žadanti išspręsti sparčiai augančios žmonijos mitybos problemas netolimoje ateityje.

Būdamas daugelio eksperimentinių meno, vadybos ir maisto gamybos organizacijų iniciatorius, įkvėpimo Narkus dažnai semiasi iš verslo ir startuolių pasaulio. Supriešindamas jame tvyrančią optimizmo, veržlumo dvasią ir dažnai nematomą jos šalutinį produktą – nusivylimo kartėlį, autorius kuria tragikomiškus darbus.

Parodą organizavo Šiuolaikinio meno centras

Parodos draugai – „Sun Blanket Foundation“ (Seulas, Pietų Korėja)

Fotografijos: Rytis Šeškaitis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *