.
2022 06 07

Vijos Tarabildienės retrospektyvinė paroda „Reminescencijos“ LDS galerijoje „Arka“

Birželio 7 d., antradienį, 18.30 val., LDS galerijoje „Arka“ (Aušros Vartų g. 7, Vilnius) atidaroma šių metų rudenį 80-ąjį gimtadienį minėsiančios monumentaliosios dailės kūrėjos Vijos Tarabildienės retrospektyvinė paroda „Reminescencijos“.

Ekspozicijoje pristatomi darbai iš plačios autorės kūrybinės veiklos perspektyvos, aprėpiančios net 1968 m. sukurtą tapybos triptiką „Praeities aidai”. Dailininkė baigė tuometį Lietuvos valstybinį dailės institutą, kur mokėsi pas žymiausius monumentaliosios dailės klasikus – prof. A. Stoškų, prof. K. Morkūną, tapytojus L. Surgailį ir kitus. Greta tapybos darbų parodoje pristatomi akvarelės kūriniai bei neišlikusių jos sukurtų freskų Misionierių ligoninėje dokumentinė archyvinė medžiaga.

Apibūdindama savo kūrybą ilgalaikėje trukmėje, menininkė sako: „norėdama pabėgti nuo socrealizmo, pasukau link atminties temos, kuri vienaip ar kitaip jaučiama daugelyje mano darbų. Kaip apibendrina dr. Vaida Ščiglienė, atminties naratyvas ateina ne tik iš patirtų įspūdžių, vietinės tradicijos, bet ir iš turtingų kultūrinės atminties klodų, senųjų civilizacijų. Ieškoma to, kas patikima, stabilu, amžina ir yra kaip priešprieša nūdienos chaosui ir nestabilumui. Siekiama ypatingos darnos ir pusiausvyros. Estetinio poveikio krūvis mano darbuose, kokia medija bekurčiau, tenka spalvai ir linijai. Savo kompozicijose dažnai naudoju baltų pasaulio modelio struktūrą bei simbolius, nes mūsų sąmonėje glūdi archetipinių ženklų prasmių sluoksniai. Atmintis – tai toks žmogaus egzistencijos šiame pasaulyje fenomenas, be kurio būtume lyg klaidžiojančios žaltvykslės. Atmintis mus moko gyventi ir kuria istoriją“.

Pristatydama ekspoziciją, kuratorė Gabija Tarabilda, pasakoja, kad „Retrospektyvinėje parodoje bus galima išvysti kelių skirtingų dailininkės kūrybos laikotarpių kūrinių – jau nesančių freskų archyvinę medžiagą, puikiai atpažįstamų akvarelės darbų ir beveik nematytų tapybos darbų. Dailininkė tapybos kūriniuose atsiskleidžia kaip koloristė, suvaldanti erdvę ir spalvos tūrį, ką matome ir kituose Vijos kūriniuose, nesvarbu ar popieriaus lape, ar freskose. Autorė yra meistriškai įvaldžiusi akvarelės techniką, o daugiasluoksniuose darbuose geba susilieti įvairius kultūrinės atminties motyvus ir simbolius“.

Valerija Vija Tarabildienė (g. 1942) – Lietuvos dailininkė, tapytoja, akvarelistė, grafikė. Surengusi per tris dešimtis personalinių parodų. Nuo 1980 m. yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė, kuri 1997 m. autorei skyrė premiją už parodą „Lietuvos peizažas“. Tarp svarbiausių autorės įvertinimų, minitėni, diplomas ir LDS prizas – Tarptautinėje Baltijos akvarelės trienalėje (2001), III-oji Teofilio Petraičio premija – Vilniaus dailės muziejaus ir Čiurlionio galerijos (Čikaga) konkurse „Lietuvos kelias“ (2005), Sidabrinis garbės ženklas – 7-oje pasaulio žemaičių parodoje „Saulės mūšio metai“ (2016). 1973–89 Tarabildienė sukūrė per 20 sieninės tapybos darbų architektūroje. Kūrėjos darbus yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Žemaičių dailės muziejus, Vilniaus dailės akademijos muziejus, Paryžiaus Nacionalinio universiteto biblioteka ir privatūs kolekcininkai JAV, Vokietijoje, Lenkijoje, Italijoje, Norvegijoje, Švedijoje, PAR, Kanadoje.

Kuratorė: Gabija Tarabilda

Paroda yra galerijos „Arka“ ir Lietuvos dailininkų sąjungos kūrybinės programos dalis. Organizacijos veiklą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Paroda veiks iki birželio 30 d.

LDS galerija „Arka“, Aušros Vartų g. 7, Vilnius

Galerijos darbo laikas: II-V 12-19, VI 12-16