Audio žurnalas
. PDF

Pokalbis su archeologu, Žaislų muziejaus steigėju dr. Povilu Blaževičiumi parodoje „Čia būta pilies“ „Editorial“ erdvėje

Povilas Blaževičius. Vytenio Kriščiūno nuotrauka

Kovo 7 d., penktadienį, 18 val.  „Editorial“ erdvėje vyks pokalbis su archeologu, muziejininku, Žaislų muziejaus įkūrėju dr. Povilu Blaževičiumi apie Martos Frėjutės ir Sallamari Rantalos parodą „Čia būta pilies“. Abi menininkės kurdamos domisi archeologijos ir geologijos mokslais, kuriais ir žavisi, ir siekia juos kvestionuoti. Tačiau kokias mintis jų kūryba kelia profesionaliam archeologui? Pokalbį ves Nacionalinės dailės galerijos (NDG) kuratorė, meno kritikė Egla Mikalajūnė.

Parodoje „Čia būta pilies“ įvairiomis raiškos priemonėmis nagrinėjamas žmogaus santykis su medžiagomis, istorija, geologija ir laiku. Pasitelkdamos tokias medžiagas kaip smėlį ar stiklą ir įpindamos humoro elementų, menininkės siekia komentuoti būdus, kuriais žmonės gyvąją ir neorganinę medžiagas naudoja antropocentrinėms fantazijoms, materijas eksploatuodami savo emociniams poreikiams patenkinti ir mūsų aplinkai formuoti.

Dr. Povilas Blaževičius – archeologas ir muziejininkas, daugiau nei 20 metų tyrinėjantis vaikystės bei kasdienybės istoriją. Šių tyrimų rezultatai atsispindi jo publikuotose knygose, straipsniuose, konferencijose skaitytuose pranešimuose ir parengtose muziejų parodose bei ekspozicijose. P. Blaževičius yra Lietuvos nacionalinio muziejaus Priešistorinės archeologijos rinkinių skyriaus vadovas ir Žaislų muziejaus steigėjas.

Povilas Blaževičius. Vytauto Abramausko nuotrauka

Marta Frėjutė – Vilniuje gyvenanti ir kurianti menininkė, savo meninėje praktijoje tyrinėjanti fikcijos bei atminties sampyną kintančiame istoriniame kontekste ir šio atspindį kasdienybėje bei mituose. Kūrėja yra įgijusi architektūros bakalauro ir šiuolaikinės skulptūros magistro laipsnius Vilniaus dailės akademijoje (VDA), kur šiuo metu studijuoja doktorantūrą ir dėsto. Jos darbai eksponuoti grupinėse parodose Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) Vilniuje, Lenkijos skulptūros centre, Oronske (Lenkija), Neapolio fizikos muziejuje (Italija), FORM galerijoje Perte (Australija), taip pat galerijose „Atletika“ Vilniuje, „Locomotif“ Lentvaryje ir kitur. 2022 m. menininkė surengė ir personalinę parodą galerijoje „Artifex“ Vilniuje.

Sallamari Rantala – suomių menininkė, šiuo metu gyvenanti ir kurianti Vilniuje. Autorės kūryba kristalizuojasi stebint medžiagų judėjimą ir kaitą asmeninėje gyvenamojoje aplinkoje. Savo praktikoje S. Rantala derina piešimo ir medžiagų formavimo technikas, dažnai lemiančias reljefiškus rezultatus – čia susilieja linija ir trimatiškumas, siūlomos naujos kompozicijos, atskleidžiami po paviršiais slypintys pasakojimai. Menininkė yra surengusi personalines parodas galerijoje „Å-galleria“ Turku (Suomija), „Våga se“ erdvėje Stokholme ir „Verpėjų“ erdvėje Marcinkonyse, taip pat dalyvavo grupinėse parodose ŠMC, VDA „Titanike“ ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje Vilniuje bei kitose institucijose. 2020 m. kūrėja pelnė „JCDecaux“ premiją.

Marta Frėjutė ir Sallamari Rantala, „Čia būta pilies“, 2025. Parodos vaizdas „Editorial“, Vilnius

Parodos kuratorė Egla Mikalajūnė
Parodos architektas Vytautas Gečas
Dizainerė Eglė Ruibytė
Tekstų vertėja ir redaktorė Alexandra Bondarev
Paroda veiks iki balandžio 5 d.

Parodos ir ją lydinčių renginių lankymas nemokamas.
Parodos lankytojai gali ateiti su savo augintiniais, ypač su šunimi vedliu ar pagalbininku.

Menininkės dėkoja: Gediminui G. Akstinui, Alexandrai Bondarev, Neringai Černiauskaitei, Vytautui Gečui, Vitalijai Jasaitei, Eglai Mikalajūnei, Eglei Ruibytei, Antanui Stanislauskui, Kęstučiui Šimoniui ir savo šeimoms.

Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Vilniaus miesto savivaldybė.
Paroda rengiama kaip Vilniaus miesto savivaldybės organizuojamos iniciatyvos „SU-MENĖK“ dalis.

„Editorial“ darbo laikas:
Vasario mėn.: IV ir V 15–19 val. / VI ir VII 12–16 val.
Nuo kovo mėn.: III–V 15–19 val. / VI 12–16 val.