Audio žurnalas
. PDF

Nabilos Tavolieri seminaras “Svetingumas/teraanga ir gydymas/faju: transformuojanti praktika naujoms kosmo-etinėms vizijoms...“ „Rupert“ erdvėje

Aikas Žado Laboratorija* (Žeimių dvaro sodyba) 2024 m. atsiveria gijimo aljansų scenarijams. Aikas Žado Laboratorijai bendradarbiaujant su Rupert Alternatyvios Edukacijos (AEP) programa, “Rupert” erdvėje Vilniuje (Vaidilutės g. 79), bus pristatoma kuratorės ir tyrėjos Nabilos Tavolieri seminaras “Svetingumas/teraanga ir gydymas/faju: transformuojanti praktika naujoms kosmo-etinėms vizijoms. „Išsinėrimas“: radikali Tabitos Rezaire kūryba kaip kosmopoetinė galimybių erdvė“, aprėpiantis Žeimių dvaro sodyboje nuo Rugsėjo 7 d. eksponuojamos menininkės Tabitos Rezaire parodą “Išsinėrimas”** bei menines gijimo ir gydymo praktikas bendrąja prasme.

Seminaras vyks anglų kalba.

Seminaras yra projekto “Aikas Žado Laboratorija 2024: gijimo ontologijos” dalis. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Kultūros Taryba. “Rupert” AEP programa taip pat finansuojama Lietuvos Kultūros Tarybos.
Projekto vadovė ir kuratorė: Eglė Ambrasaitė

“Svetingumas/teraanga ir gydymas/faju: transformuojanti praktika naujoms kosmo-etinėms vizijoms. „Išsinėrimas“: radikali Tabitos Rezaire kūryba kaip kosmopoetinė galimybių erdvė“:

Mano tyrimas dialogui kviečia Tabitos Rezaire transgresijas, traversiškumus bei kosmopoetines praktikas, įkvėpimo semiantis iš dekolonijinio mąstymo, juodosios radikalios minties ir radikalios kritinės pedagogikos. „Kosmopoetikos“ sąvoka čia reiškia teorines ir praktines intervencijas, kurios tarnauja kaip poetinės ir kritinės sistemos, leidžiančios įsivaizduoti ir įgyvendinti naujus būties, santykio ir pažinimo būdus.

Prancūzijoje gimusi Gajanos/Danijos menininkė Tabita Rezaire savo meninės agentūros ieško skaitmeninių menų, kūniškų performansų ir protėvių atminties kryžkelėje. Jos kūryba yra episteminio, ontologinio ir politinio nepaklusnumo aktas, atitinkantis Mignolo kūrybos dvasią. Todėl mano pristatymas nagrinėja Rezaire meno kūrinius kaip dekolonijinės transgresijos aktą, galintį sugriauti vis dar egzistuojančias „kolonialumo“ (Quijano) formas, sugalvotas ir puoselėjamas šiuolaikinės eurocentrinės minties.

Žvelgiant į kūrinius eksponuojamus Tabitos Rezaire solo parodoje “Išsinėrimas”, mano pristatymas yra įsivaizduojamas kaip radikalių galimybių erdvė, kviečianti auditoriją rasti savo kelią į transgresiją, judėjimą „prieš ir už ribų“ (hooks, 1994, Teaching to Transgress). Savo dekolonijine, šventa ir trans-feministine praktika Rezaire moko mus nusižengti ir transformuotis. Jos darbas įkūnija entuziastingą mutavimo pedagogiką, labai svarbią norint suprasti, kaip tokių praktikų susikirtimai „gali padėti mums atlikti neatidėliotiną užduotį sukurti naujus buvimo būdus“ (Alexander, 2005, Pedagogies of Crossing).

Apie pranešėją:
Nabila Tavolieri yra Neapolio „L’ Orientale“ universiteto Žmogiškųjų ir socialinių mokslų katedros doktorantė. Ji tyrinėja ir eksperimentuoja su nedisciplinuota prieiga, bendruomeniškų urbanistinių judėjimų, kultūros politikos ir visuomeninio ugdymo Kolumbijoje sostinėje Bogotoje artikuliacija. Atlikdama tyrimus, mokslininkė bendrauja ir sąmokslauja su alternatyviojo švietimo, bendruomeniškų projektų vykdytojais ir siekia suprasti, kaip iš dekolonialistinės perspektyvos būtų galima permąstyti tradicinį švietimą. Tame pačiame universitete, kuriame ir dirba, baigė magistro laipsnio kultūros mediacijos studijas, specializuodamasi literatūros kritikos ir komparatyvistikos srityse, o baigiamajame darbe daugiausia dėmesio skyrė radikaliai juodaodžių moterų minties praktikai ir afrodiasporos meno eksperimentams. Įgyta daugialypė akademinė patirtis mokslininkę skatina domėtis, kur ir kaip būtų galima pritaikyti tarpdisciplinines teorijas ir kritines sistemas (pokolonialistines ir dekolonialistines, kritikos ir visuomeninio ugdymo, kultūros studijas, feministinę filosofiją ir juodaodžių radikaliąją mintį).

*Crip medžiagiškumo metodikomis paremta Aikas Žado laboratorija – tai šiuolaikinis meno įrenginys, konstruojamas Žeimių dvaro sodyboje. „Aikas Žado laboratorija“ organizuojama kaip individualiai kolaboratyvus menininkų Domo Noreikos ir Eglės Ambrasaitės bei kartu bendruomeniškas kūrinys; dalį programų administruoja, koordinuoja ir idėjiškai plėtoja asociacija „Aikas Žado“. Pagrindinė „Laboratorijos“ veikla yra praktiniai eksperimentai, susiję su kultūros paveldo objektų tvarkyba, sujungiant šiuolaikinio meno, mokslo ir kultūros lauko atradimus, metodus, technikas, žinojimus. Pagrindinius „Laboratorijos“ veiklos principus iliustruoja konservacijos, prevencijos ir restauracijos sistemų taikymas Žeimių dvaro sodyboje. Kaupiamos istorinių medžiagų kolekcijos, atliekami medžiagų bandymai, organizuojami moksliniai medžiagų tyrimai, specialios parodos bei pažintinės ekspedicijos, kuriose pristatomi specifiniai sprendimai ir aktualūs būdai, paverčiantys pačią dvaro sodybą taikomuoju šiuolaikinio meno kūriniu, įdomiu ir unikaliu paveldosaugos pavyzdžiu.

**Aikas Žado Laboratorija pristato Prancūzijoje gimusios, iš Gajanos ir Danijos kilusios menininkės Tabitos Rezaire solo parodą “Išsinėrimas”, kuri veikia kaip platforma, analizuojanti gijimo tematiką per feministines, dekolonijines bei posthumanistines prizmes.

Tabitos Rezaire kūryba žvelgia į Vakarų kultūros įdiegtą kūno ir proto atskirtį, suformavusią esamų smurto formų ir nelygybių fundamentus, klasės, rasės, lyties ir rūšies fantazmus. Savo darbuose kalbėdama apie galimybes formuotis intersekcinei politikai ir afro-feminizmui, Tabita supina skirtingas laiko erdves, kur technologijos ir dvasingumas susilieja kaip derlinga dirva maitinti ryšio ir emancipacijos vizijas. Tabitos Rezaire, kaip menininkės, bhaktos, dolos ir ūkininkės, tarpdisciplininės praktikos įgalina organiško, virtualaus ir dvasinio mokslo praktikas – gydomąsias technologijas, padedančias pereiti prie to ką ji vadina širdies (heart) sąmone. Dirbdama su skaitmenine, kūniška bei protėvių atmintimi, Tabitos meninė kūryba siekia gydyti kolonijines žaizdas ir energetinę disharmoniją, veikiančią mūsų kūno, proto ir dvasios sąsajas. Jos darbai skatina plėtoti žmonių bendrumo galimybes bei tarp-rūšinį, kolektyvinį augimą.

Tabitos Rezaire darbai buvo eksponuojami tokiose šiuolaikinio meno centruose ir galerijose, kaip Centre Pompidou, Palais de Tokyo, Museum of Modern Art – Paryžiuje; MASP, São Paulo; Serpentine, ICA, V&A, Tate Modern – Londone; MoMa, New Museum, MoCADA – Niujorke; Gropius Bau Berlin; ir tarptautinėse bienalėse Sidnėjuje, Šanchajuje, Guangdžou, Lagose, Kočyje, Atėnuose, Helsinkyje, Busane, bei Berlyne. Šiuo metu Tabita įsikūrusi Prancūzijos Gvianoje, kur ji rūpinasi AMAKABA – žemės, kūno ir dangaus meno centru.