Mykolo Juodelės ir Sandros Rivero paroda „Argentinos lietuviai: išvykimai ir sugrįžimai“ Fotografijos muziejuje

Justinas Šlapelis su žmona Sofija Jankauskas ir vaikais Sarmjente
Liepos 11 d. 17 val. Fotografijos muziejuje vyks parodos „Argentinos lietuviai: išvykimai ir sugrįžimai“ atidarymas. Paroda vyks liepos 9 d. – rugsėjo 7 d. Tai bendras fotografo Mykolo Juodelės ir Argentinos lietuvės Sandros Rivero kūrybinis projektas, nagrinėjantis lietuvių diasporos Argentinoje istoriją bei dabartį. Parodos atidarymo renginys – liepos 11 d. 17 val.
Tarpukariu, bėgdami nuo skurdo ir politinio nestabilumo, daugiau nei 30 000 lietuvių emigravo į Argentiną. Tarp jų buvo ir Sandros Rivero proseneliai Povilas Lipnickas ir Adelė Baršauskaitė, kurie 1925 metais iš Daujėnų valsčiaus išvyko į Buenos Aires. Apie savo lietuviškas šaknis Sandra sužinojo paauglystėje, o ilgai trukusios giminės istorijos paieškos galiausiai ją atvedė į tą pačią Daujėnų bažnyčią, kurioje beveik prieš šimtmetį susituokė jos proseneliai.
Paroda „Argentinos lietuviai: išvykimai ir sugrįžimai“ – tai dokumentinis fotopasakojimas, sudarytas iš trijų dalių.

Sandra pozuoja portretui priešais Daujėnų bažnyčią, kurioje 1924 metais, prieš išvykdami į Argentiną, susituokė jos proseneliai. Daujėnai, Lietuva, 2024
Pirmojoje dalyje pasakojama apie Kupiškėnų Šlapelių (Szlapelių) šeimą, XIX a. pabaigoje Patagonijoje įkūrusią Sarmiento miestelį. Šią dalį papildo niekur anksčiau nepublikuoti pirmojo Sarmiento fotografo Juozo Šlapelio (José Szlapelio) kadrai bei dienoraščių ištraukos. Antroje dalyje atskleidžiamos Argentinos lietuvių bendruomenių istorijos Buenos Airėse, Rosarijuje, Berise ir Eskelyje, o taip pat – jaunosios Argentinos lietuvių kartos sugrįžimai į Lietuvą. Trečioji dalis – tai foto esė apie Sandros Rivero kelionę į protėvių kaimus Pasvalio rajone, ieškant savo prosenelių gyvenimo pėdsakų.
Per dešimt mėnesių trukusias keliones po Argentiną ir Lietuvą kūrėjai rinko archyvinę medžiagą, atliko interviu su keliomis dešimtimis Argentinos lietuvių, lankėsi Argentinos lietuvių bendruomenėse nuo Buenos Airių iki Eskelio ir nuo Rozarijo iki Sarmiento. Fotografijų ciklą papildo archyvinės nuotraukos, emigrantų dienoraščių ir laiškų fragmentai, o tekstiniai intarpai perteikia tiek istorinius kontekstus, tiek asmeninius pasakojimus.
Parodos organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinys – Fotografijos muziejus
Projektą finansuoja:
Lietuvos kultūros taryba
Lietuvos autorių teisių gynimo asociacija LATGA