Meno galerija „Fojė" (Trakų kultūros rūmai)), Birutės g. 8, Trakai
Mareko Batorskio paroda „Ut pictura musica“ galerijoje „Fojė“
Kovo 29 d. 15 val. Trakuose, meno galerijoje „Fojė“ (Trakų senoji klebonija, Birutės g. 8 ) atidaroma Mareko Batorskio tapybos paroda „Ut pictura musica“.
Marekas Batorskis – dailininkas ir džiazo muzikantas iš Lenkijos, kurio kūryboje persipina vizualiniai ir garsiniai menai. Jau daugiau nei du dešimtmečius jis kuria abiejose srityse, o jo darbai įkūnija menų giminingumo idėją, kuri siekia dar senovės laikus.
Marekas Batorskis gimė 1967 m. rugsėjo 5 d. Ščebžešyne, Lenkijoje. Baigė Krokuvos Pedagoginį universitetą, kur 1995 m. apsigynė diplomą prof. Janinos Jeleńskos-Papp vadovaujamose dirbtuvėse. Nuo 1998 m. yra Lenkijos dailininkų sąjungos (ZPAP) narys. Batorskis yra habilituotas mokslų daktaras, Nacionalinės edukacijos komisijos universiteto Krokuvoje dėstytojas, pedagogas, tačiau visų pirma – kūrėjas, laisvai reiškiantis save tapyboje ir muzikoje. Jo tapybos stilius artimas abstrakčiajam kolorizmui su amerikiečių abstrakčiojo ekspresionizmo atgarsiais, ypač spalvinių laukų tapybos (color field painting) tradicija. Įkvėptas tokių menininkų kaip Willem de Kooning, Jackson Pollock, Mark Rothko ir Lee Krasner, jis kuria intensyvios spalvinės raiškos drobes, kurias papildo storų dažų impasto technika.
Muzikoje Batorskis yra džiazo mainstreamo atstovas, besiremiantis modalinio ir harmolodinio džiazo tradicijomis. Jo kūrybą ženkliai paveikė 1959 metų Mileso Daviso albumas „Kind of Blue“, kurio muzikinė laisvė ir improvizacija inspiravo tiek jo muzikinius, tiek tapybinius ieškojimus. Kaip ir Davisas, jis ne tik kuria muziką bet ir tapo, o jo drobių pavadinimai, tokie kaip „Poliritmija“ ar „Polimetrija“, atskleidžia glaudų ryšį tarp garsų ir spalvų.
Batorskio kūryba pratęsia tradiciją, kurią XIX ir XX amžių sandūroje vystė tokie kūrėjai kaip Arnold Schönberg, Wassily Kandinsky ir Mikalojus Konstantinas Čiurlionis. Pastarasis, kaip ir Batorskis, siekė perkelti muzikos struktūras į tapybą, kurdamas darbus su muzikinius pavadinimus primenančiais vizualiniais elementais.
Šiuolaikinėje meno scenoje Marekas Batorskis yra vienas įdomiausių muzikos ir tapybos sintezės pavyzdžių Lenkijoje. Jo darbai kalba ne tik spalvomis, bet ir garsais, o jų interpretacija priklauso nuo žiūrovo pojūčių ir vidinio ritmo.
„Mareko Batorskio tapyba yra autotelinė ir abstrakti. Reikšmingą jo kūrybos dalį sudaro ir organinio abstrakcionizmo tradicijai priklausantys peizažai, kuriuose vaizduojama jo gimtoji vieta – Ščebžešynas. Horizontali kompozicija, koloritas ir tapybinis lyrizmas suteikia šiems vaizdams muzikinį skambesį, patvirtindami menininko jautrumą tiek spalvai, tiek garsui. Jo kūryba tampa neatsiejama ilgalaikio menų konvergencijos diskurso dalimi.“ – teigia dr. Marek Kucharski.
Batorskio kūryba buvo pristatyta personalinėse parodose įvairiose prestižinėse erdvėse, tokiose kaip Roma Tre, Teatro Cantiere, Lenkijos institutas Romoje, Lenkų kultūros centras Miunchene, Krokuvos namai Niurnberge, Peter’s Gallery Tarptautiniame meno centre Limasolyje (Kipras) bei Contemporary Art Gezira galerijoje Kaire (Egiptas). Jo darbai taip pat buvo eksponuoti grupinėse parodose ir meno pristatymuose Kinijoje (Šanchajus), Slovėnijoje (Ajdovščina), Rumunijoje (Baia Mare), Liuksemburge, Ukrainoje (Užhorodas), Vengrijoje (Budapeštas, Pečas) bei daugybėje Lenkijos miestų, įskaitant Krokuvą, Olešnicą, Žešuvą, Lodzę, Ščeciną, Tčevą, Radomą, Ostrovecą Šventojo Kryžiaus vaivadijoje, Naująjį Sąčą, Olkušą, Tarnovą, Opolę, Varšuvą, Inovlodzą, Torunę ir Przemyslį.
Menininkas yra daugelio apdovanojimų ir premijų laureatas. Aktyviai kuria meninius projektus, kuriuose siekia sujungti muziką ir vizualiuosius menus į vieną organišką visumą. Tarp jo reikšmingiausių projektų – „Transkripcijos“, „Tonacija – Kodas – Harmonija“, „Sakspainter from Roztocze“, kuris buvo įgyvendintas tarptautinio festivalio „Syntezje – Plastyka, Muzika, Žodis“ ir Krokuvos tarptautinio džiazo festivalio „Piwnica pod Baranami“ metu. Taip pat Batorskis yra projekto „Rytm X“, kuris buvo pristatytas tarptautiniame džiazo festivalyje „Memorial Miles Davis – Targi Kielce“, autorius.
Be meninės veiklos, aktyviai dalyvauja edukaciniuose projektuose, pvz. „Menų korespondencija – spalva, skambesys, materija“, įgyvendintos pagal Europos Sąjungos finansuojamą programą „Žinios, švietimas, vystymasis“, kurią organizavo Krokuvos Pedagoginis universitetas kartu su Lenkijos dailininkų sąjunga ir Krokuvos Muzikos akademija.
Jo naujausias menų sintezės projektas – „Vision of Village“, kuriame kuriamos muzikos kompozicijos, specialiai pritaikytos tapybos darbams iš ciklo „Collective Improvisation“.
Mareko Batorskio tapybos paroda „Ut pictura musica“ galima apžiūrėti iki balandžio 28 dienos.
Meno galerija „Fojė“ dirba ketv. – sekm. 12.00 -18.00 val.
Maloniai kviečiame!