.

Julijos Skudutytės paroda „Šiukšlių dienoraščiai“ Užupio Meno Inkubatoriaus galerijoje

Vasario 3 d., penktadienį, 19 val. Užupio Meno Inkubatoriaus galerijoje (Užupio g. 2A, Vilnius) atidaroma inkubatoriaus rezidentės, akvarelės meistrės Julijos Skudutytės kūrybos paroda „Šiukšlių dienoraščiai“.

J. Skudutytės darbuose kasdienybė vaizduojama per mus supančias šiukšles. Menininkę domina santykis tarp žmonių ir daiktų – ką laikome naudinga, o ką išmetame kaip šiukšles, kiek galios suteikiame daiktams?

Norėdami pasivyti vakarų pasaulio laisvąją rinką ir individualizmo amžių, bandome atsikratyti savo kultūrinio tapatumo pritaikydami komercializuotą. Ironiška, kad šie pasikeitimai, ar jiems būtų pritariama ar neigiama, sukuria absurdiškiausius kontrastus – gražiai apsirengusios bobutės sėdi savo daiktais perkrautose virtuvėse arba žmonės ima paskolas „Tesla“ automobiliams, o gyvena nerenovuotuose sovietiniuose butuose. Per šiukšlių dokumentavimą J. Skudutytė siekia užfiksuoti šiuos pokyčius mūsų visuomenėje. Dokumentacijai menininkė pasirinko akvarelės techniką, nes savo iliustratyvumu ir skaidrumu, ji leidžia paversti nešvarius, nepageidaujamus objektus į estetiškas būtybes.

Visi J. Skudutytės darbai vienaip ar kitaip kalba apie daiktus ir daiktiškumą. Paveikluose dažnai naudojamas autoportreto motyvas, kuriame menininkė disasocijuoja ir sudaiktina save, ieškodma šiukšlių vertės taip pat ieško ir savosios. Kartais objektas pasako daugiau nei subjektas, kartais objektas papildo subjektą, o kartais subjektas yra objektas. “Vartotojiškumas yra būdas suteikti žmonėms kontrolės iliuziją, tuo pačiu leidžiant atsakingam elitui toliau valdyti visuomenę.” – Adam Curtis “Century of Self”.

Paroda Užupio Meno Inkubatoriaus galerijoje bus eksponuojama iki vasario 25 d.