Audio žurnalas
. PDF

„Judantys vaizdai“ Sapiegų rūmuose: „Grandma's Grammar“

Sapiegų rūmai kviečia į trečiąjį „Judančių vaizdų“ programos seansą kovo 22 d. 16:00 val. Šį kartą Sapiegų rūmų Didžiojoje menėje bus pristatoma „Grandma’s Grammar“ („Močiutės gramatika“) filmų programa, kuri siekia atkreipti dėmesį į įvairius močiučių vaidmenis istorinėje bei šiuolaikinėje kino praktikoje. Programoje analizuojamas jų vaidmuo yra daugialypis – močiutės yra ir žiūros taškai, leidžiantys geriau suprasti skirtingas bendrystės, solidarumo bei giminystės formas, ir kinematografinės figūros, modeliuojančios alternatyvius suvokimo, mąstymo ir jautimo būdus.

Močiutės nuo seno yra feministinių filmų šaltinis, įgalinantis mąstyti tarp kartų ir išreikšti santykį su praeities tradicijomis bei laikiškumu, socialiniais ritualais, lyčių ir patriarchato reikalavimų istoriškumu, istorinių traumų ir priespaudos liudijimu. Šiuo požiūriu močiutės figūra taip pat itin konkrečiu, apčiuopiamu būdu parodo tirštą ir susipynusį giminės, paveldėjimo ar paties pasakojimo perdavimo procesą. Ką pasakoja močiutė? Ir ką ji atsisako pasakoti? Tokie klausimai jau seniai įkvepia feministinę istoriografiją ir lyčių bei rasių subjektyvumo teorijas, ypač atsižvelgiant į tai, kad iš kartos į kartą perduodamos žodinės tradicijos ir įkūnytos žinios nuo seno palaiko alternatyvius pasakojimus apie istoriją ir Istoriją.

Vienas iš neišsakytų feministinės istorijos troškimų yra močiutės ilgesys.

(Peržiūrėta, papildyta ištrauka iš: Elena Gorfinkel, „Cinema of the Grandmother“, Feminist Worldmaking and the Moving Image (sud. E. Balsom ir H. Peleg), MIT, 2022.)

Programoje rodomi Barbaros Hammer, Gunvor Nelson, Chiemi Shimados ir Emilijos Škarnulytės filmai. „Grandma’s Grammar“ pristatys jos kuratorė, avangardinio ir eksperimentinio kino bei moterų kino praktikų tyrinėtoja Elena Gorfinkel.

Renginys vyks anglų kalba. Bendra filmų rodymo trukmė: 1 val. 35 min.

Daugiau apie filmų programą skaitykite: https://sapiegurumai.lt/renginiai/grandmas-grammar/