.

Grupinė paroda „Kontr-argumentas VI: Autsaideriai“ Radvilų rūmų dailės muziejuje

Balandžio 5 d. 17 val. Radvilų rūmų dailės muziejuje vyks grupinės jauniausios kartos, profesionaliosios ir mėgėjiškos kūrybos parodos „Kontr-argumentas VI: Autsaideriai“ atidarymas. Paroda veiks iki 2024 m. gegužės 19 d.

„Autsaideriai bando pasaulį atpažinti tokį, koks jis yra, būti realistais, būti dalimi, atrasti ir žemėlapiuoti neištirpstančių ledynų lytis, pirštu rodyti į heterogeniškas erdves homogenizuojančias vertybes, intelektines madas, savireferencinius socialinius ryšius ir vidinius antagonizmus. Bet jei norime ką nors pakeisti, mums nereikia atmesti to, kas jau yra sukurta, mums reikia rasti sąlygas infiltracijai, galimybes veikti sistemos viduje, būti diversine grupe, „penktąja kolona“, kuri eksploatuoja institucijų pažeidžiamumą – jų atvirumo pažadą, leidžiantį pramušti baltų plokštumų išores ir užskvotinti už jų esančias erdves, subversiškai pasinaudoti gravitacijos centrais ir jų infrastruktūra, atminties kūrimo ir ateities kontrolės galiomis, suvirpinti sustabarėjusią kaitą ir pasinaudoti, siekiant apgriauti konsensuso regimybę.“ – Bliss

„Kontr-argumentas“ gimė apie 2017-uosius metus, tapytojams Vitai Opolskytei ir Kazimierui Brazdžiūnui svarstant apie tuometinę Lietuvos jauniausiosios kartos meno sceną, jos trūkumus, problemas bei jose atsiveriančias galimybes. Menininkams kilo iniciatyvos idėja, kurios pagrindinis tikslas buvo sujungti jauniausiosios Lietuvos tapytojų kartos kūrybą vienoje grupinėje parodoje ir judėjime, kuris veiktų kaip alternatyva tuo metu dominavusioms parodų, konkursų ar institucijų atrankos ir organizavimo tradicijoms, paremtoms vyresniosios ir jau pripažintos kartos menininkų, teoretikų ir kuratorių sprendimais. Per penkis „Kontr-argumento“ projekto veiklos metus buvo pristatytos 4 parodos, kuriomis buvo kvestionuojama esamo Lietuvos meno lauko padėtis, bandoma sukurti atsvarą teikiančią saviraiškos terpę tuo metu dominavusiems tapybiniams įvykiams.

Projekto kūrėjams patiems tapus pripažintais menininkais, „Kontr-argumentas“ buvo perleistas pačios jauniausios kartos kuratoriams – Jonui Motiejui Meškauskui ir Emiliui Benediktui Šepučiui, kurie atliko menininkų atranką parodai „Autsaideriai“ ir kartu su kolega Bliss apsiėmė organizuoti ir plėtoti naują „Kontr-arguemento“ koncepciją. Naujųjų kuratorių suformuotas dinamiškas meno rinkinys išsiveržė iš tapybos srities ir apima ne tik tradicines meno formas, bet ir skaitmeninį, medijų bei tarpdisciplininį meną, hibridines ir įvietinto meno formas. Ypatingas dėmesys skiriamas autsaiderių menui, akcentuojant neinstitucines jaunimo kultūros raiškos formas bei gatvės ir mėgėjų meną.

Parodoje „Autsaideriai“ atsisakoma ankstesniam judėjimo etapui būdingo konfrontacinio pobūdžio, tačiau siekiama išlaikyti troškimą maištauti prieš tradicijas, įprastas parodines konvencijas, dominuojančius institucinius veikimo būdus. Pasitelkiamos įsiterpimo, bendradarbiavimo ir subversijos strategijos atsispindi ir parodos ekspozicijoje, kurioje dominuoja DIY estetika, pernaudotos ankstesnių parodų, muziejaus ir mėgstamiausio baro inventoriaus medžiagos.

Menininkai ir kūrėjai: Anon, Martynas Arlauskas, Liepa Gaidauskaitė, Saulė Gerikaitė, Hux, Simona Jankauskaitė, Rokas Janušonis, Nojus Juška, Kasparas Karalius, Martina Kryževičiūtė ir Gleb Divov, Dmitrij Liachovec, Benas Lipavičius, Domas Mykolas Malinauskas, Adomas Mažeika, Luka Misiūnaitė, Tomas Obymacho, Carlos A. Rivera, Ugnė Straukaitė, Justina Stipinaitė, Gertrūda Šernaitė, Mykolas Valantinas, Gasparas Zondovas, Arnas Žėkas.

Kuratoriai: Jonas Motiejus Meškauskas, Emilis Benediktas Šeputis, Bliss
Projekto vadovas Linas Bliškevičius
Koordinatorė Viltė Visockaitė
Grafikos dizaineris Jokūbas Juršėnas
Apšvietimo dailininkas Nojus Drąsutis

Projektą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė
Informacinis rėmėjas Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija
Pagrindinis partneris LNDM Radvilų rūmų dailės muziejus
Partneriai: Lietuvos kurčiųjų jaunimo asociacija, „Penaltee“, „Dundulis“, „Etmonų Špunka“