.

Aleksandro Vozbino (1958 03 04 – 2021 02 24) mirties metinėms skirta paminėti paroda „Aleksandro alfa ir omega“

Kovo 1 d., antradienį, 18 val., VDA galerijoje Akademija (Pilies g. 44) bus atidaroma Aleksandro Vozbino (1958 03 04 – 2021 02 24) mirties metinėms paminėti skirta paroda „Aleksandro alfa ir omega“.

Aleksandras Vozbinas buvo puikus tapytojas, įsimintinas žmogus bei pašnekovas. Vienas iš paskutinių prof. Augustino mokinių keturis dešimtmečius intensyviai tapė, dalyvavo parodose Lietuvoje ir užsienyje, intensyviai kūrė ir pleneruose.

Palygint nedidelė retrospektyvinė Aleksandro Vozbino paroda yra išskirtinė tuo, kad joje eksponuojama ir gausi ankstyviausiųjų ir ankstyvųjų darbų kolekcija iš šeimos archyvo ir, aišku, darbai, sukurti 2018 – 2021 metais. Ankstyvuosiuose Aleksandro darbuose jau matomas susiformavęs menininko pasaulėvaizdis, aptinkame ir visos kūrybos leitmotyvais tapusias ikonografines, heraldines detales, istorinių asmenybių vizualias interpretacijas. Aleksandro Vozbino darbuose gausu metaforikos ir „užslėptos minties“, menininkas dar iki atkurtos Lietuvos nepriklausomybės nevengė socialios, gana aštrios politinės situacijos kritikos, savo tapybos darbuose nedviprasmiškai pabrėžė savo tautinį indentitetą. Ir, aišku, kaip visiems žinoma, tuose darbuose netrūksta menininko taip šmaikščiai interpretuojamų erotinių motyvų, lydimų mylimo miesto, Vilniaus, vaizdinių fragmentais bei įžūlokų gyvūnėlių „portretais“.

Ir brandžiuose, jau XXI a. tapytuose paveiksluose, sutinkame pamėgtus motyvus, tik kiek keičiasi koloritas, atsiranda dangaus žydrynės spalvų paletė, intensyvios raudonos plėmai, nuotaika nuskaidrėja, vis labiau juntamos epikūriškos, hedonistinės Gyvenimo geismo natos…

Puiku, kad dailininkas mums paliko gausų kūrybinį palikimą, jo darbų fabula, ikonografija tokia turtinga ir įvairiapusiška, kad, manau, ne vienam jaunam dailėtyrininkui būtų labai įdomu jį patyrinėti ir interpretuoti, pastebint, užčiuopiant vis kitus minties ir jausenos klodus, o minčių ir emocijų Aleksandro Vozbino tapybos darbai sukelia ir suteikia tikrai daug.

Aleksandras Vozbinas (1958 – 2021) 1982 m. įstojo į Valstybinį dailės institutą tapybos specialybę, baigė 1988 m. (mokėsi pas prof. Augustiną Savicką). Nuo 1990 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys (nuo 1997 m. renkamas į LDS tarybą). Menininkas yra surengęs virš 40 personalių parodų, dalyvavęs daugiau kaip 300 įvairių parodų Lietuvoje ir užsienyje. Kūrinių yra Lietuvos nacionaliniame dailės muziejuje, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Vilniaus m. savivaldybėje, Nacionalinėje M.Mažvydo bibliotekoje, Sharjah meno muziejuje, privačiose galerijose Lietuvoje ir užsienyje.

Parodos kuratorė Vaidilutė Brazauskaitė-Lupeikienė