Audio žurnalas
. PDF
2011    05    04

Prancūzų menininkės Sophie Bonnet Pourpet paskaitos-performansai Vilniuje

artnews.lt

Gegužės 5 d. 20 val. Kultflux’e ir gegužės 9 d. 19 val. Prancūzų kultūros centre Sophie Bonnet Pourpet pristato dvi performatyvias paskaitas.

Sophie Bonnet – Pourpet (g. 1988m.) yra prancūzų menininkė, šiuo metu gyvenanti ir dirbanti Lione. Jos darbai įsikūrę kažkur tarp legendos, apibrėžimo ir komentaro. Meninikė tyrinėja tikėjimo fenomeną ir naudodamasi struktūralistų palikimu bando dekonstruoti mitus, modernius herojus bei tragedijas.

Gegužės 5 d., 20 val. Kultflux platformoje vyks pirmoji paskaita Posibilitė 0.01.

1898 m. Morganas Robertsonas parašo knygą Bergždumas (angl. Futility) – istoriją apie „didžiausio kada nors pastatyto žmogaus rankom“ laivo „Titano“ kelionę per Atlanto vandenyną ir jos virsmą tragedija, laivui susidūrus su ledkalniu. Knyga savo laiku nesulaukia pripažinimo, nes amžininkams atrodo neįtikėtina fantazija.

1912 m. didžiausias tuo metu pasaulyje keleivinis laivas „Titanikas“  išplaukia iš Anglijos Niujorko kryptimi. Galimybė, kad laivas galėtų nuskęst lygi 1/100. Po kelių dienų, jis nugrimzta į Atlanto gelmes, aisbergui prakirtus dešinį laivo šoną, įrašydamas šį faktą į žmonių atmintį, kaip vieną didžiausių amžiaus katastrofų.

Fikcija ir realybė persipina. Abu laivus balandžio naktį į tragišką lemtį plukdo kapitonas Smitas, abu sveria apie 7000 tonų, turi po 3 propelerius, begėdiškai mažai gelbėjimosi valčių ir tokį pat muzikantų skaičių laivo orkestre, abu siekia 25 mazgus greičio…
Mokslinės fantastikos kūrinys detaliai pranašauja būsimus faktus. Istorija nusirašinėja iš literatūros. Kur yra teksto ribos?  Recenziją apie Robertsono knygą parašęs žurnalistas nuskęsta kartu su Titaniku. Kokia tikimybė, kad tikrasis kapitonas Smitas buvo perskaitęs Bergždumą?

Pavasarinių ledų pamuštoje Kultflux platformoje Sophie Bonnet-Pourpet pristatys atsitiktinumų ir sutapimų tyrimą. Po paskaitos – Jokūbo Čižiko ir Elvos Olafsdottir muzikinis setas.

Gegužės 9 d., 19 val. Prancūzų kultūros centre (salė 1) (Didžioji g. 1) vyks menininkės performansas-paskaita  Daughter of.

Paskaitoje iš Karališkųjų vestuvių Londone atvykstanti menininkė montuoja maištaujančių princesių, kino divų ir savo šeimos gyvenimo faktus. Asmeninis fotoalbumas, gandai apie monarchijos narius, magiškas skaičius 3, motinos figūra, autoavarijos, kino ir gyvenimo analogijos – viskas miksuojama ir maišoma. Fiktyvi ir tikroji versijos gretinamos be hierarchinės tvarkos. Istorijos ir paveldimumo faktai tampa sąlygiški. Kaip biografas, S. Bonnet-Pourpet  renka įrodymų nuotrupas ir sutapimus, kad demaskuotų paralelinius princesės Dianos gyvenimus bei atsektų alternatyvią genealogiją.

Abu performansai vyks prancūzų kalba su lietuvišku vertimu.