.
2024    06    05

Performanso studijos Sápmi: naujas performanso meno festivalis

artnews.lt
Marija Griniuk. Fot. Antti Ahonen

 „Performanso studijos Sápmi“ yra naujas performanso meno festivalis Baltijos ir Samių menininkams, kuriame dėmesys skiriamas politiškai įkrautam performanso menui iš Sapmi ir Baltijos regiono. Festivalį inicijavo Dr. Marija Griniuk, performanso menininkė, mokslininkė ir podoktorantūros tyrėja Vilniaus dailės akademijoje. Festivalis vyks 2024 m. birželio 15–18 dienomis Samių Šiuolaikinio Meno Centre Karašjoke, Norvegijoje.

Festivalio dalis, pav. performansai „Guoddi“ ir „Suoidnekaboom“, skirti DÁIDDADÁLLU Samių meninio kolektyvo 10 metų jubiliejui ir yra DÁIDDADÁLLU 10 parodos dalimi, šiuo metu rodomos Samių Šiuolaikinio Meno Centre.

Festivalis yra susitikimų ir diskusijų erdvė, kurioje nagrinėjama galimybė kasmet rengti performanso festivalį Karašjoke, kuriame būtų pristatomi performanso kūriniai, susiję su postkolonializmu, dekolonizacija, transgeneracine atmintimi ir Sápmi ir Baltijos regiono istorija .

Festivalis pristato tiek pripažintus, tiek jaunus menininkus iš Sápmi ir Baltijos regiono. Šeši menininkai iš Sápmi ir Lietuvos yra festivalio praktikantai ir pristatys tris jungtinius performansus, sukurtus specialiai festivalio proga Karašjoke.

Festivalio programa

2024 m. birželio 15 d.

12:00 – Guoddi. Dalyvauja Ánna-Katri Helander (šokėja), Anthoni Hætta (kompozitorius), Ann-Sofie Kallok (dizainerė ir duojár) ir Sebastian Björkman (šokėjas).

12:45 – Guoddi menininkų pokalbis

14:00 – Patirčių dalijimasis su Dr. Jelena Škulis (LT) Dr. Škulis pristatys savo patirtį dirbant su bendruomenėmis per kūrybinę praktiką, po kurios vyks trumpas seminaras.

15:00 – Seminaras su Dr. Adomu Danusevičiumi (LT) Šis seminaras skirtas intuicijos, kūrybiškumo, savęs suvokimo, tarpusavio ryšio ir emocinio supratimo ugdymui.

2024 m. birželio 16 d.

12:00 – Seminaras su Laila Labba (SA): Sámi simboliai. Laila Labba, menininkė iš Karašjoko, ves seminarą apie Sámi simbolius.

14:00 – Bendradarbiavimo performansas, jungiantis Sámi ir Lietuvos menininkus: Marit Bringedal Anti (SA) ir Greta Balčiūnaitė (LT)

15:00 – Vaidos Tamoševičiūtės (LT) performansas

16:00 – Dr. Marijos Griniuk (LT) performansas. Dr. Griniuk performanse naudoja Arkties samanas kaip ištvermės simbolį.

17:00 – Performanso pristatymas su Prof. Egle Ganda Bogdaniene

2024 m. birželio 17 d.

12:00 – Bendradarbiavimo performansas, jungiantis Sámi ir Lietuvos menininkus: Ina Tretnes (SA) ir Milda Paukštė (LT)

14:00 – Bendradarbiavimo performansas, jungiantis Sámi ir Lietuvos menininkus: Inka Rauhala (SA) ir Giedrė Mačiulaitytė (LT)

15:00 – Dr. Marija Griniuk performansas. Žemė kaip archyvas.

16:00 – Kasparo Aus (EST) performansas: „Šokantis Karašjokas“. Šis performansas yra kelionė per Karašjoką, nagrinėjant atmintį ir buvimą.

17:00 – SGD rezidentų menininkų studijos lankymas: Laila Labba (SA) ir Ulivia Uviluk (CA)

2024 m. birželio 18 d.

16:00 – Suoidnekaboom. Performansą sukūrė Maret Anne Sara, choreografiją – Alexandra Wingate, atlikėjai: Anja Saiva Bongo Bjørnstad, Anitta Katriina Suikkari ir Li Taiga.

17:00 – Suoidnekaboom menininkų pokalbis

„Guoddi” ir “ Suoidnekaboom” performansus remia Dáiddadállu, Dáiddafoanda, Kulturdirektoratet, Finnmark Fylkeskommune, Arts and Culture Norway ir Davvi Center for Performing Art. „Performanso studijas Sápmi“ remia Nordic Culture Point Opstart ir Lietuvos mokslo taryba S-PD-24-49. Jaunų menininkų praktikos remiamos Sparebank Nord Norge ir KUNO.