.
2020    11    20

Penktosios parodos „JCDecaux premija 2020“ finalas: už kūrybinę drąsą apdovanota Sallamari Rantala

artnews.lt

Šiuolaikinio meno centre (ŠMC) pradedančiųjų menininkų darbus pristačiusi penktoji paroda „JCDecaux premija 2020: Turiu žodžius“ paskelbė nugalėtoją ir publikos prizo laureatę. Tarptautinė komisija šiemet apdovanojimą skyrė Lietuvoje gyvenančiai suomių menininkei Sallamari Rantala už skulptūrinę instaliaciją „Sutemo prieš mums išeinant“. Menininkei atiteko lauko reklamos kompanijos „JCDecaux Lietuva“ įsteigta 4000 Eur premija bei galimybė savo darbus eksponuoti lauko reklamos erdvėse.

Tarptautinę šiuolaikinio meno kūrėjų ir kuratorių komisiją menininkė S.Rantala sužavėjo savo išskirtiniu smalsumu ir dėmesingumu. Pasak komisijos, S.Rantalos nuoseklumas, atida meninės praktikos metodui ir teorinei prieigai liudija apie tokiame jauname amžiuje retai sutinkamą brandą ir atsidėjimą kūrybai.

„Menininkei medžiaga yra ne tiek priemonė tikslui pasiekti, kiek tai, kuo galima mąstyti. Ji nepabijojo parodyti, jog meno kūrinys gali būti savotiškas išbandymas ar esė pirmine šio žodžio prasme. Sallamari akivaizdžiai pasirengusi rizikuoti ir tyrinėti savo meninėse paieškose naudojamas medžiagas ir subjektus. Kūrinyje S.Rantala demonstruoja gilų įvairių meninio tyrimo praktikos komponentų supratimą, tai matyti iš jos įžvalgumo stebint, renkant, perkonfigūruojant ir supriešinant įvairias medžiagas. Kūrinio atsiradimo kelią atspindi detalūs piešiniai, grįsti nuorodomis į geologinius ir archeologinius kasinėjimus bei tyrimus. Į tarpdisciplininius vietos tyrimus sutelktas dėmesys atveria kelią kritiškam dialogui apie specifinėse vietose ir gamtinėse aplinkose įkūnytą žmonių ir nežmogiškų esybių santykį,“ – rašoma komisijos laiške.

Šiemet parodos kūrinius vertino menininkų dueto „Pakui Hardware“ narys Ugnius Gelguda, menininkė, kuratorė, tarpdisciplininės platformos „ArtSci Nexus“ direktorė Candace Goodrich ir Yates Norton – kuratorius, tyrėjas, viešųjų programų kuratorius meno, rezidencijų ir edukacijos centre „Rupert“.

Tarptautinė komisija nusprendė įteikti ir specialaus paminėjimo prizą, kuris atiteko menininkei Emilijai Povilanskaitei už kūrinį „O3“. Pasak žiuri narių, šis darbas nusipelnė svarbaus paminėjimo dėl itin įtikinamai pristatytų estetinių idėjų, o menininkės tyrimų kryptis – uoslės įtaka žmogaus kūnui ir protui –atveria daugybę tarpdisciplininių galimybių. E.Povilanskaitės vardas parodos apdovanojimų kontekste skambėjo ir antrą kartą, kada jai atiteko ir „Publikos simpatijų prizas“, suteikiantis galimybę savo darbus eksponuoti „JCDecaux Lietuva“ lauko reklamos erdvėse.

„Nors projekte susidūrėme su pandemijos iššūkiais, tačiau svarbiausia, kad jubiliejinė paroda įvyko ir kad ją buvo galima aplankyti gyvai. Per penkerius metus atradome daug naujų talentų ir pasinaudojome galimybe padėti jiems susikurti startinę aikštelę. Šis parodų ciklas kasmet augina vis didesnį šiuolaikinio meno gerbėjų ratą, todėl tikiuosi, kad tai bus įkvėpimas jauniems kūrėjams nesusistoti. Nors šiemet jubiliejus liko be iškilmingos apdovanojimų ceremonijos, bet jį palydėsime su netrukus pasirodysiančiu katalogu, kuris įprasmins visų penkių parodų dalyvių kūrinius,“ – sako „JCDecaux Lietuva“ vadovė Žaneta Fomova.

Pasak ŠMC direktoriaus Kęstučio Kuizino, šis projektas jau tapo ir sėkmingos partnerystės, ir puikiu jaunųjų kūrėjų platesnio prisistatymo pavyzdžiu. „Manau, kad pradedantiems kūrėjams yra itin svarbu turėti galimybę sukurti naujus kūrinius, juos viešai parodyti, sulaukti dėmesio ir užmegzti diskusiją su žiūrovais. Taip pat itin svarbus yra palaikymas – tiek kitų menininkų, meno lauko atstovų, tiek svarbių institucijų. Ir toliau stengsimės tai suteikti.“

Šiemet buvo sulaukta virš 100 menininkų paraiškų, o į konkursinę parodą pakviestos penkios kūrėjos: Karolina Janulevičiūtė, Saulė Noreikaitė, Emilija Povilanskaitė, Sallamari Rantala ir Aistė Marija Stankevičiūtė. Parodos kuratoriais tapo Milda Dainovskytė ir Vytenis Burokas, kurie į komandą pasikvietė architektą Vladą Suncovą.

„JCDecaux premija“ – tai nuo 2016 m. Šiuolaikinio meno centro ir „JCDecaux“ rengiamas kasmetinis menininkų projektų konkursas, kurio tikslas – skatinti Lietuvos pradedančiųjų menininkų kūrybą, jos sklaidą Lietuvoje ir užsienyje bei visuomenės susidomėjimą šiuolaikiniu menu.

Sallamari Rantala kūrinys. Andrej Vasilenko nuotrauka

Emilijos Povilanskaitės kūrinio fragmentas. Asmeninio archyvo nuotr.